Wpis z mikrobloga

Cześć, szukam laptopa dla dziewczyny do obróbki zdjęć. Dziewczynie marzy się MAC ale 10-12k przerasta moje możliwości. Czy ktoś ma jakąś ciekawą propozycję do 6-7k?
#fotografia
  • 22
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@emes555: jak dziewczynie marzy się mac a Ty jej kupisz coś innego, to i tak będzie foch. Więc zbieraj na Maca ;) Ja zdjęcia obrabiam w lightroomie na stacjonarnym z i7700 i rtx2060 i działa zajebiście. Całość za ułamek kwoty porządnego laptopa.
Czy ktoś ma jakąś ciekawą propozycję do 6-7k


@emes555: Macbook. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Chociażby Air z M2. Będzie zadowolona bardziej, niż z jakiegokolwiek komputera z Intelem. Warto dołożyć do 16GB RAM, ale możliwość obróbki filmów 4k na zupełnie pasywnie chłodzonym komputerze, zdala od prądu, to naprawdę inny świat. Byłem sceptyczny do tych ARMów, ale do tego, do czego są zoptymalizowane to jest czad.
@emes555: problem z laptopami do obróbki to przede wszystkim ekran. Trudno znaleźć taki, który jest w rozsądnej cenie, będzie miał porządny ekran i nie będzie macbookiem i/lub będzie tańszy - trudno o laptopa poniżej 6-7k, który będzie miał 100% sRGB P3. Sprzętowo znajdziesz coś bardzo wydajnego nawet za 4-5k, tylko z gównianym ekranem, a zewnętrzny monitor z porządnym kolorem i kalibracją to następne 2,5-3k.

No a z macbookiem jest taki problem,
do obrobki zdjec nei potrzeba kompa za 12k


@Miszcz_Joda: j/w - teoretycznie można obrabiać nawet na kartoflu, ale przy obróbce kluczowy będzie ekran - równomierne podświetlenie bez winiety, kolor, kontrast, brak migotania. No i okazuje się, że jeżeli chcesz kupić komputer konkurencji z porządnym ekranem to kosztuje i tak tyle co japko :(
@Miszcz_Joda: no nawet przy amatorskiej to będzie wkurzać - szczególnie jak chcesz to dać do druku lub zamówić drogi album i nie możesz zmienić profilu kolorów. W tej chwili chyba najtańsza opcja z sensownym wyświetlaczem to MSI M16 creator, masz 16" w cenie Air 13", ale wykonanie nie powala.
@geuze: @Miszcz_Joda: na tę chwilę jest to półamatorska obróbka - dziewczyna robi hobbystycznie 4-6 sesji w miesiącu ale jej stary laptop już nie daje rady (ma ponad 7 lat) i chce sobie wymienić więc od razu chciałem na przyszłość kupić coś pod fotografię. W tej chwili obrabia na moim gamingowym za 6k i nie narzeka.
@emes555: no to jak cię stać to bierz Apple XDDD Mnóstwo ludu obrabia na Air z M1 i M2 i sobie chwali, trochę mały ekran, ale Adobe jest świetnie zoptymalizowany i od dawna ma już natywną wersję na te procesory, ma jeden z najlepszych ekranów na rynku. No i czas pracy na akumulatorze jest nie do pobicia - tutaj Apple pozostawia konkurencję w ciemniej dupie xD
@geuze: może się rzucę, w grudniu ma urodziny to będzie miała prezent. Jakbyś miał sobie kupić macbooka to jakiego? Bo 13 calowy ekran trochę za mały.
Jakbyś miał sobie kupić macbooka to jakiego? Bo 13 calowy ekran trochę za mały.


@emes555: jakbym miał kupować sobie to bym brał 16" pro, ale mnie nie stać, więc na 99% stanie na duecie monitor + blaszak. Za tę kasę wolę kupić sprzęt foto niż komputer. Miałem robić upgrade z dziadkowego laptopa w tym roku, ale nieplanowane prace budowlane zeżarły mi nadwyżkę budżetową XD

Chyba, że się przekonam (i żonę) do
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@emes555: no cena jest z kosmosu niestety. Jak wspomniałem sam obrabiam na dziadku z gównianą matrycą i wiem jak jest ważne, żeby mieć coś lepszego i jak później to wygląda na wydrukach. Dlatego priorytetem przy zmianie będzie u mnie jakość monitora.