Wpis z mikrobloga

Dlaczego na osoby grube mówi się, że są "przy kości"? Jak to określenie ma się kojarzyć z nadwagą? Przecież jedyne z czym się to kojarzy to z jakąś anoreksją, bo przy kości = blisko kości, czyli blisko całkowitego wychudzenia.
#gownowpis #przemyslenia
  • 74
  • Odpowiedz
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni uczę się niemieckiego od niedawna i tak samo jak Twoi znajomi też mogę powiedzieć że niemiecki wydaje się być znacznie prostszy do nauki od angielskiego dla mnie jako osoby której język ojczysty to język polski, z tego co widzę po ok. pól roku nauki to oba te języki działają bardzo podobnie do siebie, a angielski w porównaniu do niemieckiego to jakiś odlot
  • Odpowiedz
@Davidozz: Podobna sytuacja ma się z alkoholikami, którzy nie piją. Skoro ktoś nie pije od x lat to chyba nie jest alkoholikiem z praktycznego punktu widzenia.
  • Odpowiedz
Dlaczego na osoby grube mówi się, że są "przy kości"?


@Davidozz: niegdyś popularna wymówka brzmiała, że ktoś jest gruby nie dlatego, że się zapasł i obrósł w słoninę, tylko ma grubsze niż zwykle kości. Podejrzewam, że to stąd :)
  • Odpowiedz
A czemu na odchudzanie mówi się „odchudzanie”? Powinno być „odgrubianie” bo przecież nie pozbywasz się „chudości” tylko „grubości” ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@dal_: A czemu mówi się efekty uboczne, chociaż nie znikają boczki? #pdk
  • Odpowiedz
Odchudzić się nie znaczy przestać być chudym, tak jak odmłodzić się nie znaczy przestać być młodym. Odchudzić podobnie jak odmłodzić, odnowić, odczyścić to słowa utworzone od podstawy przymiotnikowej: chudy, młody, nowy, czysty – realizują one schemat znaczeniowy: \'sprawić, żeby X stał się jakiś\' (chudy, młody itd.). Natomiast słowa takie jak: odtłuścić, odwodnić, odkurzyć, odchwaścić, oddłużyć, utworzone są od podstawy rzeczownikowej: tłuszcz, woda, kurz, chwast, dług i realizują schemat znaczeniowy: \'pozbawić X czegoś\'
  • Odpowiedz