Wpis z mikrobloga

Dlaczego na osoby grube mówi się, że są "przy kości"? Jak to określenie ma się kojarzyć z nadwagą? Przecież jedyne z czym się to kojarzy to z jakąś anoreksją, bo przy kości = blisko kości, czyli blisko całkowitego wychudzenia.
#gownowpis #przemyslenia
  • 74
  • Odpowiedz
@dal_: Ja się zastanawiałem od zawsze nad "nikt cię nie lubi". Nikt - czyli wszyscy cię lubią. Powinno być "wszyscy cię nie lubią" :D
  • Odpowiedz
Tak samo mógłbym powiedzieć, że dany czasownik pochodzi nie od przy przymiotnika, ale też od rzeczownika:


@sing: no nie mógłbyś. Wszystkie wytłumaczenia pochodzą od językoznawców, więc wszyscy bdb znają słowotwórstwo, a także procesy, jakie zachodziły w języku. To że na LOGIKĘ mógłbyś sobie jakieś jedno słowo utworzyć od drugiego, to nie znaczy, że ten proces tak faktycznie przebiegał.
W tym wypadku zarówno czasownik, jak i rzeczownik pochodzą od przymiotnika (rzeczownik odprzymiotnikowy)
  • Odpowiedz
@dal_: Ja się zastanawiałem od zawsze nad "nikt cię nie lubi". Nikt - czyli wszyscy cię lubią. Powinno być "wszyscy cię nie lubią" :D


@qwert0: Tylko, że to co innego znaczy. "Nikt cię nie lubi" to inaczej "nie ma nikogo kto cię lubi". To nie oznacza automatycznie negatywnego nastawienia do twojej osoby jak w "wszyscy cię nie lubią".
  • Odpowiedz
@Davidozz: w sumie to głębsza rozkmina, mówi się też na przykład "#!$%@? tłuścioch" a każdy wie, że tłuściochy raczej #!$%@? nie są, chociaż pewno i taki fetysz dla niektórych to plus.
  • Odpowiedz
  • 1
To chodzi o to, ze jak otyli graja w jakies gry hazardowe lub planszowe (bardzo popularne jak nie bylo komputerow i wtedy weszlo to okreslenie), to gruby mial zawsze wielka reke, ktora spychala wrogich graczy lekko na bok i ten gruby byl zawsze blizej srodka stolu, gdzie lezala kostka do gry, dlatego mowi sie, ze jest przy kosci. Mam nadzieje, ze pomoglem
  • Odpowiedz