Wpis z mikrobloga

Dobra, mam problem z tym przepisem wyprzedzania na pasach.

Sytuacja jak na obrazu. Pojazdy "2,3,4,5" stoją w korku. Zielone paski to pasy dla pieszych. Ja jestem samochodem nr 1. Jadę do przodu, zatrzymuję się obok samochodu nr 3, patrzę czy nikt nie przechodzi i jadę dalej. Ale jak to się ma do samochodu nr 2, który stoi w korku? Czy jak będę go wyprzedzał to nie podchodzi to pod ten zapis "wyprzedzanie bezpośrednio przed pasami"? Byłoby to idiotyczne, ale sam już nie wiem.

Po drugie, czy ja się muszę zatrzymać obok tego nr3? W sensie koła mają stanąć, tak jak przed znakiem STOP, bo inaczej będzie mandat? Czy mogę się przeturlać 20km/h?

#jedzbezpiecznie #prawojazdy #polskiedrogi #polska
Zoltafik - Dobra, mam problem z tym przepisem wyprzedzania na pasach. 

Sytuacja ja...

źródło: comment_1664782645ryMe8mZzfJgjGoPy0zVPqJ.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
  • 2
@Zoltafik to omijanie. Nie wolno omijac pojazdu, ktory zatrzymal sie przed pasami, zeby przepuscic pieszych. Samochod 2 na pewno tego nie robi, bo nie stoi przed pasami. Moglbys dostac mandat, gdybys ominal pojazd 3 w momencie kiedy pieszy wchodzilby na pasy.

Masz zwolnic kolo samochodu nr3 do takiej oredkosci, zebys zdazyl sie zatrzymac jesli pieszy wchodzilby na pasy.
  • Odpowiedz
@Zoltafik: Jeśli te auta się powoli toczą w korku, to wg. aktualnych przepisów musisz zwolnić do ich prędkości, nie możesz ich wyprzedzać. Jeśli te auta stoją w korku, to możesz je ominąć, o ile nie ma pieszego na przejściu - ale tego możesz nie wiedzieć aż do ostatniej chwili, bo pieszy może być schowany za samochodem numer 3.

Pretensje raczej trzeba mieć do idioty, który zaprojektował takie przejście, a nie do
  • Odpowiedz
Jeśli te auta się powoli toczą w korku, to wg. aktualnych przepisów musisz zwolnić do ich prędkości, nie możesz ich wyprzedzać.


@GaiusBaltar: @woojt: @dashcambandit: Trochę zmodyfikowałem rysunek. Powiedzmy, że samochody 2,6,7,8 dopiero dojeżdżają i ustawiają się w korku przed samochodem nr 3, który stoi przed pasami i stoi w korku. Powiedzmy, że 2,6,7,8 jadą powolutku 10km/h. I co ja mam zrobić jak chce jechać na wprost? Mam się zrównać
Zoltafik - > Jeśli te auta się powoli toczą w korku, to wg. aktualnych przepisów musi...

źródło: comment_1664783831aXIo6DMAdhSPcF25rFpJfw.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Zoltafik: Jak w korku jadą to je wyprzedzasz, co jest zabronione na przejściu i bezpośrednio przed przejściem. Ile to jest bezpośrednio przed przejściem? Dla mnie do 5m, bo bezpośrednio przed to tam gdzie zatrzymujesz się żeby przepuścić pieszego, dla nadgorliwców policjantów może być i 50m i będą chcieli wypisywać.

Jak w korku stoją, to je omijasz, co jest dozwolone na przejściu i przed przejściem, pod warunkiem że ten stojąc bezpośrednio przed
  • Odpowiedz
  • 1
@Zoltafik dla mnie w takim przypadku nie jest to wyprzedzanie bezposrednio przed pasami, bo jest jeszcze samochod 3 blizej pasow i jego nie wyprzedzasz. Nie ma co popadać w paranoje.
  • Odpowiedz
@Zoltafik: Nie no, raczej 6, 7 i 8 możesz wyprzedzić bo to nie jest bezpośrednio przed przejściem, ale jak 3 stoi a 2 jedzie to wyprzedzenie 2 może być już potraktowane jak wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem.
  • Odpowiedz
@GaiusBaltar zarzucanie wyprzedzania przed przejściem kierowcy przejeżdżającemu obok wolno toczącego się korka ma tyle samo sensu, co zarzucanie jednemu z kierowców ruszających spod świateł na drodze z dwoma pasami, że przyspiesza kiedy jest wyprzedzany. Technicznie tak, no ale bez przesady.
  • Odpowiedz
@TinkerCob: Był nawet odcinek "jedź bezpiecznie" gdzie dokładnie w takich okolicznościach zwijali ludzi w Krakowie, koło parku przed AGH, więc jak najbardziej trzeba na to uważać.

Niestety - taka sytuacja jest niebezpieczna, bo piesi widząc korek wychodzą "na pewniaka" zapominając o tym, że drugim pasem mogą jechać auta - choćby dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność jako kierowca.

Natomiast nie zmienia to faktu, że przejścia przez 3 pasy, z których jeden albo
  • Odpowiedz
  • 0
@GaiusBaltar ale wyprzedzanie aut 2 6 7 8 to nie wyprzedzanie bezposrednio przed przejsciem, bo blizej przejscia jest auto nr 3. Wyprzedzanie auta nr 3 byloby wtedy jeszcze "bardziej bezposrednie", a tak sie nie da. Bezposrednio, to bezposrednio. Zadnego pojazdu nie moze byc juz blizej przejscia, zeby wyprzedzanie bylo besposrednio przed.
  • Odpowiedz
@Zoltafik:

Czy jak będę go wyprzedzał to nie podchodzi to pod ten zapis "wyprzedzanie bezpośrednio przed pasami"?


Nie, bo on stoi w korku. Omijasz go. Nie wolno ci ominąć auta, które przepuszcza pieszych. Pieszych przepuszczać może tylko pierwsze auto (nr 3). Sprawdzasz więc, czy nikt nie idzie i jedziesz dalej.
  • Odpowiedz
A jak nie stoi, tylko się toczy 10km/h? w sznurze samochodów stojących przed pasami?


@Zoltafik: wtedy wyprzedzasz i dostajesz mandat. Takie fajne niezyciowe przepisy mamy.

Dzisiaj sie od policjanta dowiedzialem ze jak ktos Ci siedzi 10cm na dupie to nic mu za to nie grozi bo wedlug przepisu ma zachowac "bezpieczna odleglosc" a zawsze moze powiedziec ze calowanie Twojego zderzaka jest bezpieczne. Ot witamy w naszym kodeksie drogowym ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Zoltafik:

A jak nie stoi, tylko się toczy 10km/h?


Bezpośrednio to IMO funkcja prędkości. Jak wolno przejeżdżasz i się upewniasz to bezpośrednio powinno obejmować tak samo to pierwsze auto. Nie słyszałem, żeby ktoś się kiedyś o to czepiał.
  • Odpowiedz