Wpis z mikrobloga

Postanowiłam w końcu zabrać się za pracę maturalną, w związku z czym pojawia się moje pytanie. Jakieś kryminały/thrillery i książki katastroficzne? Takie, żeby dobrze się czytało, nietrudno było znaleźć jakieś recenzje czy nawet opracowania, no i żeby były opisy emocji ludzi, bo tematem moim jest rola strachu w życiu bohaterów literackich. Znacie coś?

#pytanie #ksiazki #ksiazka #pytaniedoeksperta #matura #jezykpolski
  • 10
  • Odpowiedz
@rulejn: nawet w lekturach sporo znajdziesz, dobrze opisany strach jest np. w Zbrodni i karze - Raskolnikow. Poza tym cała gama powieści np. w Grishama - Klient (strach u chłopca, świadka samobójstwa), Raport Pelikana, u Kinga dość mocno opisany strach pojawia się w Ręce mistrza.

I jeszcze Koontz - Prędkość, tutaj strach przed dokonaniem złego wyboru, bo dobrego nie ma, strach o najbliższą osobę.
  • Odpowiedz
@rulejn: 'Zbrodnia i kara' Dostojewskiego z lektur, i ogólnie dużo możliwości z klasycznej literatury rosyjskiej(ale to takie moje zboczenie, nie każdy lubi). Np. opowiadanie 'Człowiek w futerale' Czechowa. Główny bohater lęka się dosłownie wszystkiego i wszystkich, a swoim strachem terroryzuje mieszkańców miasteczka.
  • Odpowiedz
@rulejn: Dobre kryminały: Agatha Christie, Erle Stanley Gardner, Boris Akunin, no i oczywiście sir Arthur Conan Doyle. Strach to najbardziej w Akuninie i niektórych Sherlockach (jeśli go dobrze poszukać). "Morderstwo w Orient Expressie" to arcydzieło kryminału, ale trudno będzie tam pokazać rolę strachu. Bardziej Agathy "I nie było już nikogo" (znane też jako "Dziesięć małych żołnierzyków") - tam strach ma wpływ na fabułę, a to też jeden z najlepszych kryminałów w
  • Odpowiedz
W ogole, jak zauważono wyzej, twórczość Kinga tutaj pasuje idealnie. W każdej z ksiazek wymienionych przeze mnie powyżej jest przedstawiona analiza psychologiczna postaci, a zwlaszcza wpływ strachu na ich zachowanie.
  • Odpowiedz