Wpis z mikrobloga

Wykopowicze, help! Potrzebuję odrobiny kreatywności. Robie sobie bazę danych na projekt, o samolotach. Jest sobie encja (jeśli nie wiesz czym jest encja to i tak domyślisz się o co chodzi) "samoloty" i dwie encje: "osobowe" oraz "towarowe" (jak pociągi, wiem, ale nie mam innego pomysłu na nazwy :S) które są w związku IS_A z encją samoloty. Dla tych, którzy nie wiedzą co to znaczy - chodzi o to, że rodzaje samolotu są "podzbiorem" ogólnego zbioru "samoloty", czyli mają pewne wspólne cechy którymi da się je opisać (np. producent, model czy rok produkcji - bez względu na to jaki jest to typ samolotu ma takie właściwości, są one zawarte w encji "samoloty" i "osobowe"/"towarowe" je dziedziczą) oraz cechy niewspólne (przykładowo samolot z encji "towarowy" nie będzie mieć atrybutu "liczba miejsc" - a osobowy już tak"). No i sprawa polega na tym, żeby wymyślić więcej takich pól, które pasują albo do jednego typu samolotu, albo do drugiego, ale nie do obu naraz. Jakieś pomysły? Póki co mam do osobowych "liczbę klas" oraz "liczę osób" a do towarowych "ładowność", a to mało :S #pytanie #pomocy #bazydanych #erd
  • 4
@AgresywnyKaloryfer: Niestety miałem ograniczony wybór tematów, więc tak trochę na chybił-trafił wziąłem ten. Systemy multimedialne brzmią spoko (domyslam się że po opisie że to ma być wartość logiczna "ma/nie ma") ale nie do końca rozumiem jak widzisz umieszczenie informacji o układach siedzeń w zależnosci od klasy. Dodam na wszelki wypadek że jakby co to więcej encji nie wchodzi w grę, na jutro muszę z diagramu erd zrobić opis relacyjnej bazy danych,
@fir3fly: Modelujemy tylko i wyłącznie parametry techniczne samolotu w tym wypadku, także załoga, ceny biletów i linia lotnicza odpadają. Ładowność w kg i m3 jest spoko, dzięki :D