Wpis z mikrobloga

Szanowni koledzy i koleżanki rowerzyści, hulajnogiści, rolkarze, deskorolkarze...

Znaki C13 i C16 rozdzielone poziomą linią oznaczają, że macie zachować szczególną ostrożność (a więc i dostosować prędkość) oraz ustąpić pierwszeństwa pieszym na całej szerokości drogi dla rowerów i pieszych.

Prawo o ruchu drogowym
Art. 33. Prawo o ruchu drogowym
Obowiązki i zakazy dotyczące kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną
1.
Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

#krakow #rower
Pobierz c....._ - Szanowni koledzy i koleżanki rowerzyści, hulajnogiści, rolkarze, deskorolka...
źródło: comment_1663702068OUWYjfrVdAg3cOzGSzkw83.jpg
  • 14
@alteron: Akurat w mojej okolicy jest od pewnego już czasu duży remont mostu + budowa + wymiana nawierzchni etc i 'tymczasowo' chodnik stał się odcinkiem pieszo-rowerowym. Niemniej jednak 50% rowerzystów i ludzi na hulajnogach myśli, że ma pierwszeństwo twierdząc, że to przecież ścieżka :D Dziś mnie jedna różowa pouczała (zaraz po tym jak zdjęła słuchawki zamknięte), że ona dzwoni dzwonkiem na ludzi (w tym na mnie) żebyśmy jej zeszli z drogi
@alteron: najgorzej że ci idioci z urzędów odpowiedzialnych za infrastrukturę wciskają to nawet w ruchliwych miejscach, np. na bulwarach pod Wawelem. Gdzie w sezonie jest taki tłum ludzi, że nie da się przejechać. A nawierzchnia jest taka że nawet kilka dni po opadach deszczu zalegają tam kałuże, które efektywnie zostawiają może połowę szerokości i tak wąskiego CPR...
Dziś mnie jedna różowa pouczała (zaraz po tym jak zdjęła słuchawki zamknięte), że ona dzwoni dzwonkiem na ludzi (w tym na mnie) żebyśmy jej zeszli z drogi bo ona jedzie i się spieszy.


@czemu______: Ja jak jadę rowerem po czymś takim i słyszę że ktoś dzwoni to #!$%@?łem kiedyś, ale to bez sensu. Nie ma znaczenia czym się ktoś porusza, każdy jest bardzo oburzony że mu się zwraca uwagę. Tutaj działa
Dziś mnie jedna różowa pouczała (zaraz po tym jak zdjęła słuchawki zamknięte), że ona dzwoni dzwonkiem na ludzi (w tym na mnie) żebyśmy jej zeszli z drogi bo ona jedzie i się spieszy.


@czemu______: ostatnio chciałem minąć dwóch typków, co szli cała szerokością. Kulturalnie przeprosiłem, to mi powiedzieli, żebym następnym razem dzwonił. Jak widać różne są podejścia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@czemu______: niezależnie od tego czy idę, czy jadę rowerem to zawsze jak słyszę dzwonek, to mam myśl

w dupę se wsadź i zadzwoń.


na CPR używa się tylko słowa, "dziękuję" jak ktoś ułatwia przejazd, bo nie musi.
@Paczek_w_masle: @dybligliniaczek: No właśnie, ja używam dzwonka w ostateczności, wolę zawołać przepraszam. Ale jak już dzwonię to nie dlatego żeby pieszy zszedł mi z drogi tylko żeby zasygnalizować swoją obecność i dopiero jak pieszy mnie zauważy to zaczynam go wyprzedzać. I bądź tu człowieku mądry (,)
tylko żeby zasygnalizować swoją obecność i dopiero jak pieszy mnie zauważy to zaczynam go wyprzedzać


@Patatina: tu należy docenić niesamowicie głośne piasty w nowych rowerach, które "dyskretnie" sygnalizują obecność ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co innego kiedy spotyka się kretynki w słuchawkach, jeżdżące na rolkach zygzakiem po ścieżkach rowerowych. Wtedy trzeba wjechać z boku, żeby kątem oka zauważyła że ktoś chce przejechać. Niestety strasznie dużo ich w lecie
@czemu______: Za tym znakiem jadę wg prostej zasady - jeśli jest miejsce to bezpiecznie wyprzedzam czy omijam pieszych, jeśli nie mogę, bo np idą całą ławą, pies na pięciometrowej smyczy itp. - wtedy dzwonię by zasygnalizować. Prawie zawsze ktoś ustępuje, robi miejsce. Do tego dziękuję im na głos jeśli faktycznie ktoś się postarał - zatrzymał się, odsunął itp. Dogadujmy się między sobą, bo jeszcze możemy.
@dybligliniaczek: Tak jak piszesz, zwracanie uwagi nie ma najmniejszego sensu bo ludzie albo nie znają przepisów i wydaje im się, że przepisy są inne, albo je znają, ale nie chcą się do nich stosować więc świadomie je łamią dla własnej wygody. Co nie zmienia faktu, że w ciągu ostatnich kilku lat kultura jazdy się zmieniła na gorsze. Nie wiem czy wpływ na to mają hulajnogi elektryczne, to że coraz młodszych ludzi
@czemu______: problem jest taki, gdy piesi idą ławą całą szerokością ścieżki. Ja osobiście w takich momentach mówiłem głośno "przepraszam" ale nie odnosiło to w wielu wypadkach żadnego skutku, ludzie myśleli, że ktoś pieszo ich próbuje zaczepiać i nie reagowali. Od tej pory dzwonię i grzecznie dziękuję gdy mijam pieszych. Działa bardzo skutecznie, bo ludzie od razu wiedzą, że rower i się odsuwają żebym mógł przejechać. Nikt się jeszcze na mnie nie
problem jest taki, gdy piesi idą ławą całą szerokością ścieżki. Ja osobiście w takich momentach mówiłem głośno "przepraszam" ale nie odnosiło to w wielu wypadkach żadnego skutku, ludzie myśleli, że ktoś pieszo ich próbuje zaczepiać i nie reagowali. Od tej pory dzwonię i grzecznie dziękuję gdy mijam pieszych. Działa bardzo skutecznie, bo ludzie od razu wiedzą, że rower i się odsuwają żebym mógł przejechać. Nikt się jeszcze na mnie nie #!$%@?ł ani