Wpis z mikrobloga

W Szwajcarii gorąco, bo przytłaczająca grupa analityków zarzuca, że ichniejszy bank centralny zawalił politykę monetarną. Najlepszy scenariusz: krótka recesja, która skoryguje ogromnie zawyżone ceny. Mogą polecieć za to głowy. Inflacja osiągnęła poziomy alarmujące i nie do przyjęcia ani dla SCB ani szwajcarskiego rządu, tj. 3,5%.

#gielda #inflacja #recesja #nieruchomosci #szwajcaria #ekonomia
  • 51
  • Odpowiedz
@aloucie: Mogą polecieć dymisje, bo gruba afera była już w zeszłym miesiącu, kiedy odczyt był 3,4%. Teraz mamy wzrost do 3,5%. SCB tłumaczy to czynnikami zewnętrznymi, ale nikt tego u nich nie bierze na poważnie i oczekuje się działania.
  • Odpowiedz
@mickpl: marzy mi się, żeby w Polsce kiedyś ludzie:
- mieli kulturę osobistą i obycie jak starsze pokolenie Japończyków
- kulturę techniczną jak Niemcy
- podejście do ekonomii i demokracji jak w Szwajcarii

Tak, wiem. Mam wstawać, bo się zesrałem.
  • Odpowiedz
podejście do ekonomii i demokracji jak w Szwajcarii


@inko-gnito: Nikt poważny nie akceptuje tam tak wysokich odczytów. Analitycy spodziewają się szybkiego cięcia wydatków publicznych i podniesienia stopy referencyjnej. Obawy są tylko czy to wystarczy i nie trzeba działać bardziej zdecydowanie.
  • Odpowiedz
- kulturę techniczną jak Niemcy


@inko-gnito: akurat to to nie, chyba nie masz pojecia o kulturze technicznej Niemiec, przeciez to najbardziej konserwatywny kraj w Europie jesli chodzi o technologie.

Francja / Skandynawia / Holandia to jest kultura techniczna. W Niemczech to w 60% sklepow nawet karta nie zaplacisz, a poza duzymi miastami internet mobilny jest tylko 3/4G.
  • Odpowiedz
@mickpl: ( ͡° ͜ʖ ͡°), ciezkie sie trafilo, bo na Podlasiu to ludzie klaskaja jak samolot widza
przynajmniej telefonem w sklepie mozna zaplacic czy innym blikiem, a nawet swiatlowod mozna sobie podpiac, akurat w tym wzgledzie chyba Podlasie na plus
  • Odpowiedz
@mickpl: Szwajcaria nie musi przejmować się rozbudową wojska na dużą skalę, nie powiększyła im się populacja prawie o 5% w przeciągu kilku miesięcy pobudzając gwałtownie popyt na żywność, energie i media. Ze względu na uwarunkowania geopolitycznie ma ten luksus, że drukuje pieniądze nie dlatego, że są im tak bardzo potrzebne, ale z tego względu żeby frank nie stał się zbyt mocny i nie ograniczył ich możliwości eksportowych.

Może jakieś porównanie z
  • Odpowiedz
marzy mi się, żeby w Polsce kiedyś ludzie:

- mieli kulturę osobistą i obycie jak starsze pokolenie Japończyków

- kulturę techniczną jak Niemcy

- podejście do ekonomii i demokracji jak w Szwajcarii

Tak, wiem. Mam wstawać, bo się zesrałem.


@inko-gnito: best I can do is apes together strong ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 1
@oldspiceedit dla mnie kultura techniczna oznacza sposób rozwiązywania problemów. Siedzę w automotive i widzę po niektórych firmach z Niemiec w porównaniu do tych Brytyjskich czy Francusko-Wloskich.
W gruncie chodzi o to, że jak coś robić, to lepiej jest przedobrzyć, żeby mieć pewność że wykonanie jest nie na 100% ale na 150-200%. Kosztem pieniędzy i niestety czasu.
  • Odpowiedz