Wpis z mikrobloga

Niemiecki Spiegel podsumował niedawne ofensywne sukcesy Ukraińców. Pozwoliłem sobie pociąć artykuł i zostawić te miejsca, które dotyczą wkładu niemieckiego i polskiego. Mamy tu bowiem ocenę wkładu dokonaną przez Niemców i wyrażającą ich punkt widzenia. Tekstu dotyczącego amerykańskich harmów i wprowadzenia nie chciało mi się tłumaczyć.

Z tą bronią Ukraina rozpoczęła ofensywę

Ukraińskie natarcie na północnym-wschodzie kraju jest jak dotąd największym sukcesem wojska w tej wojnie - to także cios w rosyjską armię. Ważną rolę odegrało przy tym także uzbrojenie z Niemiec.

(Akapity wprowadzenia)

W przygotowaniach do natarcia największą rolę grały przede wszystkim zachodnia broń i przypuszczalnie dane wywiadowcze, które umożliwiły uderzenie. "Jednak ogólnie rzecz biorąc nigdy nie decyduje pojedynczy system, ale sztuka jak zgrać ze sobą różnorodne systemy tak, by osiągnąć zamierzony cel" - powiedział Spieglowi Gustav Gressel, ekspert ds. Europy Wschodniej z European Council on Foreign Relation. Potwierdza, że ukraińskie dowództwo wojskowe posiada spryt taktyczny i profesjonalne podejście.

Na początku wojsko przygotowało ofensywę przeprowadzając ostrzał artyleryjski: uderzenia himarsami oraz panzerhaubtzami 2000 na ważne punkty rosyjskiej logistyki pozwoliły zaburzyć siłę bojową na rosyjskich pozycjach i wywołały kłopoty z zaopatrzeniem w amunicję.

(4 akapity o amerykańskich harmach + wspomnienie, że gepard jak tunguska chroni posuwające się oddziały)

Kolejną bronią, która wedle oświadczeń ukraińskich dowódców grała ważną rolę, jest niemieckie działo przeciwlotnicze gepard - w zasadzie jest to zachodni odpowiednik tunguski. Zgodnie z oficjalnymi oświadczeniami gepard został dostarczony by ochraniać ważne obiekty infrastruktury, jak np. elektrownie czy wodociągi, przed rosyjskim napadem z powietrza. Żołnierze zostali wyszkoleni w Niemczech do tego typu zadań. Jednakże to właśnie w ofensywie gepard został zastosowany w celu jakim go stworzono - do eskorty oddziałów.

Niewiele broni i części zamiennych do tungusek i strieł

Gepard musiał okazać się tak skuteczny, że armia ukraińska szczególnie podkreśliła zdolności dawnego filaru niemieckiej obrony przeciwlotniczej. Oprócz gaparda ze swoimi 35-milimetrowymi działami Ukraina używa też własnych tungusek i radzieckiego systemu krótkiego zasięgu strieła 10 oraz wyrzutnie naramienne jak stinger czy grom. Jednak do tungusek czy strieł kończy się Ukraińcom amunicja.

By utrzymać z dala rosyjskie lotnictwo wyrzutnie naramienne jak stinger i grom są zawsze zdane na doskonale funkcjonującą logistykę - w końcu pojazdy transportowe muszą dowozić tę broń w wielkich ilościach na pole bitwy. Przy tym podczas strzału żołnierze nie są chronieni. "Co innego Gepard, który jest i opancerzony i porusza się sam" - powiedział Gressel.

W końcu także i czołgi odegrały ważną rolę przy najnowszym odwojowaniu terenu. Bez polskich T-72 i PT-91 sukces nie byłby możliwy, gdyż Ukraina miałaby zbyt mało czołgów - powiedział Gressel. Interesujące jest jednak to, że dostarczone przez Polskę, zmodernizowane czołgi T-72, które zostały wyposażone stosownie do standardów NATO, zostały raczej użyte pod Chersoniem do manewru odwracającego uwagę. W ofensywie charkowskiej użyte zostały przede wszystkim zdobyczne rosyjskie T-72B3, które są lepiej opancerzone.

(Dwa akapity zakończenia)


#ukraina #wojna #niemcy #rosja
Pobierz
źródło: comment_1663164589MhO4UA89XEmvXqeoyE62CK.jpg
  • 24
@Okcydent nie wiem ja tam podważenia nie widzę, a co naprawdę się przydało dowiemy się może kiedyś. Jak by nie patrzeć zabezpieczenie nieba chyba jest ważne ale nie wiem bo się nie znam. Dlamnie bardziej to wybrzmiewa że wszystko się przydało.
@Okcydent myślę też że każdy sprzęt odgrywa tam rolę i wszystko jest ustawiane gdzieś na górze, a my jakoś chcemy być tymi najlepszymi. Ukraińcy też w każdym państwie chwała każde każdego za dostawy.
@fraciu: Byłoby niewdzięcznością, gdyby nie dziękowali za dostawy. Natomiast jest oczywistością, że Niemcy próbują się wykpić niskim kosztem z jakichkolwiek sensownych dostaw. Śledzę narracje niemieckie na temat tego dlaczego nie wysyłają ciężkiej broni czy czołgów.