Wpis z mikrobloga

@ghostek: nie ma do czego się odnosić, odpowiedź na bodźce nie oznacza cierpienia,bo cierpienie to bardzo złożony proces wymagający bardzo zaawansowanych struktur w układzie nerwowym, tak więc rośliny są zwyczajnie niezdolne do odczywania cierpienia (słabo mi się robi na myśl że muszę pisać tak oczywiste rzeczy, mam nadzieję że nie masz jeszcze praw wyborczych)
@CamusVevo: Generalnie można znaleźć informację w różnych źródłach, że reakcja rośliny na zjadanie to właśnie swego rodzaju reakcja na odczuwanie bólu i cierpienie. Nie jest to to samo jak słusznie zauważyłeś co w świecie zwierząt (układ nerwowy) ale bardzo podobna reakcja tylko biochemiczna. Również mam nadzieje, że nie masz jeszcze praw wyborczych oraz żywię nadzieje, że zdążyłeś się spakować na lekcje.
jak w tych źródłach używają wyrażenia swego rodzaju to implikuje że całość jest metaforą i nie mają na myśli cierpienia w sensie dosłownym. Będziesz miał o metaforach gdzieś w 3-4 klasie.
@Czarny_Kot_: oho kolejny po co dyskutować można wyjechać argumentum ad szkołum. Nie pasuje to do narracji, że to jest też ból tylko odczuwany w inny sposób. Badania trwają, wysyłane są sygnały identyczne jak w układzie nerwowym tylko nośnikiem informacji jest co innego. No ale tak kapusta i jarmuż nie płaczą na bajkach disneya. Nie to co bambi nie?
@ghostek:

Generalnie można znaleźć informację w różnych źródłach, że reakcja rośliny na zjadanie to właśnie swego rodzaju reakcja na odczuwanie bólu i cierpienie

Takie informacje możesz znaleźć na clickbaitowych stronach a nie poważnych źródłach naukowych; sam ból to już bardzo skomplikowany koncept, a co dopiero cierpienie

Nie jest to to samo jak słusznie zauważyłeś co w świecie zwierząt (układ nerwowy) ale bardzo podobna reakcja tylko biochemiczna.

Nie, nie jest to bardzo
@Pienio69: > Humus (próchnica) to część materii organicznej gleby złożona ze szczątków roślinnych oraz zwierzęcych w różnych fazach rozkładu mikrobiologicznego i fizykochemicznego. Nie ma określonego kształtu ani struktury. Humus tworzy wierzchnią warstwę gleby. Jej grubość wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt centymetrów.