Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Miraski pytanie, czy jest jakiś kierunek studiów w Polsce, który przyda się w Norwegii?

Wczoraj przeczytałem wpis jednego mirka, że odbiera furę za ponad 200k a pracuję na magazynie

Tak mnie zapiekło ale również uświadomiło, że różnica w poziomie życia to jest kosmos

Jeszcze dzisiaj mam zamiar się zapisać na kurs języka norweskiego i w przeciągu 2-3lat wyjechać. Aktualnie studiuję finanse i rachunkowość ale wiem, że prawo tu i tam to co innego i się to nie przyda tam.

Więc pomyślałem by w przeciągu tych 2-3 lat nauki języka czegoś jeszcze się pouczyć tylko właśnie czego?

Jakieś rady?

#norwegia
  • 20
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@JayCube: myślałem też o zrobieniu jakichś uprawnień na wózki widłowe czy jakieś koparki, dźwigi itd. Niby bym robił na niskim stanowisku ale nie męczyłbym się w ogóle ¯\_(ツ)_/¯
@Anty_Chryst: to samo co Ci JayCube napisal, wez to pod uwage. W Polsce magazyn a wykwalifikowane IT to duza przepasc, w Norwegii nie oczekuj ze bedzie tak samo.
I mhm... coz moge poradzic, dobrze by bylo jakbys wyjechal tam chociaz na urlop, poczytal, bo kraj ogolnie jest specyficzny i nie kazdemu lezy. Zarobki i ladne widoki to nie wszystko.

Z norweskim powodzenia, jeden z prostszych jezykow europejskich, tylko musisz sie osluchac
@Anty_Chryst: najlepiej bys zrobil przegladajac starsze wpisy, ale tak na szybko:

1. Jak jestes fanem duzych miast, to kiepski wybor. Tylko Oslo mozna uznac za duze, potem doslownie kilka a na wiekszosci kraju masz malutkie miesciny z dojazdem >5 km do jakiegokolwiek sklepu. Inna sprawa ze na poludniu mieszka zdecydowana wiekszosc mieszkancow
2. Jak jedziesz samemu wez pod uwage ze koszta wynajmu, jedzenia sa wysokie, i bedzie Ci duzo ciezej cos
@Anty_Chryst: Nie sluchaj tych opowiesci, ze ktos pracuje na magazynie a teraz odbiera fure. W Norwegii zarabia sie lepiej ale jesli chcesz zyc normalnie (a nie w 4 osoby w baraku na polnocy i jesc tylko fasolke z Polski) to az takiej roznicy nie ma. Jesli kombinujesz w wyzsze stanowiska niz spawacz to zmien nazwisko na norwesko brzmiace ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://www.razem.no/spoleczenstwo/obcobrzmiace-nazwisko-to-mniejsze-szanse-na-prace-w-norwegii/

@DryfWiatrowZachodnich: Co do
Pracowalem w dwoch firmach i Norwedzy na tych samych stanowiskach dosyc mocno izoluja sie od imigrantow i nie tylko jat o w tych firmach zauwazylem. Dla mnie rowniez bylo szokiem, ze norwescy pracodawcy tez moga okazac sie "januszami" ciac na nadgodzinach, egenmeldingu itp.


@chybajade: co do tego, to ja juz polece subiektywnie, ale na podstawie tego co widzialem i slyszalem WYDAJE MI SIE ze mozliwe iz ta tolerancja i otwartosc norweska
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@chybajade: wiadomo, jak jesteś sam, wynajmujesz sam i zbierasz kase sam to ciężko będzie o jakiś samochód za ćwierć miliona ale tak jak ten mireczek, który ma żonę i ona pewnie też zarabia to chyba nie jest to takie nierealne

Zresztą wiesz, pracować w polsce na magazynie to najwyżej dorobisz się garba albo słabo wyposażonego samochodu na raty xd

Sam teraz pracuje na magazynie i w sumie #!$%@? z tego mam
ting tar tid


@henk: Jeg vet, men av og til det er ikke poeng å fortsette ( ͡° ͜ʖ ͡°)

wiadomo, jak jesteś sam, wynajmujesz sam i zbierasz kase sam to ciężko będzie o jakiś samochód za ćwierć miliona ale tak jak ten mireczek, który ma żonę i ona pewnie też zarabia to chyba nie jest to takie nierealne


@Anty_Chryst: podejrzewam ze kluczowa informacja moze byc
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@DryfWiatrowZachodnich: wiesz, nawet jakby robił 50 godzin tygodniowo czy tam 60 z sobotą to po trzech latach widzi tego efekty. W polsce jakbyś tyle robił to nic z tego nie zobaczysz. Będziesz zarabiał wtedy 4-5k i ile odłożysz? Jakbyś odkładał np 2k miesiecznie to masz po trzech latach 72k xd

I stać cię wtedy na nawet nie nową #!$%@? wyposażoną dacie duster xd
@Anty_Chryst: bez studiów się nie obejdzie - żadne IT w NO nie da Ci tyle kasy co platformy, ogólnie praca związana z wydobyciem ropy + studia inżynierskie. Poza Polską i być może innymi krajami 2 świata, nie ma takiego rozstrzału w zarobkach IT <-> reszta zawodów.