Wpis z mikrobloga

Cukier nie uzależnia, a już na pewno nie jak narkotyki >>> ZNALEZISKO

Na fali pojawiających się od czasu do czasu doniesień o "narkotycznym cukrze", Damian Parol @DamianParol napisał artykuł na ten temat. Serdecznie polecam, szczególnie ujął mnie ten fragment:

Przekonanie, że cukier uzależnia wzięło się z badań na szczurach, które wolały wodę z cukrem niż kokainę. A wiecie, co jeszcze szczury wolą od kokainy? Granulat dla szczurów. No serio, szczury są głupie i nie znają rynkowej ceny kokainy. Dlatego jak mają do wyboru kokainę (lub inne narkotyki) i granulat (lub inną żywność), to biorą jedzenie. Swoją drogą w takiej sytuacji wybierają też chętniej zabawę z innym szczurem. Pytanie – czemu?


I jeszcze opis do ilustracji:

Spożycie cukru spada i jedynie spowolniło to wzrost występowania otyłości. Mówiąc inaczej – pomimo tego, że spożycie cukru się zmniejszyło, to ilość osób otyłych nadal się zwiększa. Jedynie przyrost ten jest wolniejszy. Oznacza to, że cukier przyczynia się w jakimś stopniu do otyłości. Jednak nie jest ani głównym, ani tym bardziej jedynym czynnikiem, który za nią odpowiada.


#zywnosc #nauka #zdrowie #dieta #jedzenie #mikrokoksy #ciekawostki #mikroreklama
MalyBiolog - Cukier nie uzależnia, a już na pewno nie jak narkotyki >>> ZNALEZISKO

...

źródło: comment_16613354601YacPJ8ziKhLiaQyRp6fB8.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
spożycie cukru się zmniejszyło, to ilość osób otyłych nadal się zwiększa


@MalyBiolog: bo zamiast cukru ładują wszędzie syrop glukozowo-fruktozowy, który jest jeszcze gorszy.
  • Odpowiedz
@PodniebnyMurzyn: ale doprecyzuj jakie narkotyki. Prawie wszystko, lub wszystko może być narkotykiem w jakimś stopniu, jeśli działa na twój cns. Ja nie porównuje cukru do heroiny, kokainy czy alkoholu, ale mówienie, że cukier nie uzależnia i że nie jest narkotykiem to jest idiotyzm porównywalny do powiedzenia że ziemia jest płaska
  • Odpowiedz
@MalyBiolog: Podobnie jak był ten eksperyment gdzie szczury brały kokainę czy inny narkotyk, okazało się ze wcale nie chciały go brać jak były w normalnych warunkach a nie w klatkach w labach.
  • Odpowiedz
  • 0
@MalyBiolog

Nie zgadzam się z opisem. Cukier jest odpowiedzialny za otyłość do ok roku 200. Później spożycie cukru spada - pytanie jedynie czym był zastąpiony, zapewne syropem z kukurydzy.
  • Odpowiedz