Wpis z mikrobloga

Taki jest obecnie konsensus. Jak wszystko pójdzie idealnie to za 3 lata, a więc w okolicach 2025 roku, stopy spadną do 4%, co oznacza, że rata dalej będzie ok 80% większa niż na covidowej promocji, a zdolność kredytowa, licząc nowe rekomendacji knf - mniejsza o ponad połowę.

A to jest najbardziej optymistyczna prognoza jak dotychczas, bo stopy naturalnie mogą jeszcze rosnąć.

Inaczej rzecz ujmując: para gołodupców nie zobaczy 600k przez wiele lat, a jak wszystko pójdzie tip top, nasz wspaniały rząd pokona wszystkie przeciwności - to po 2025 będą mogli liczyć na ok 350k.

Dla rynku wniosek jest tylko jeden: aby w najbliższym czasie sprzedać, należy będzie podnosić ceny. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nieruchomosci #gielda #ekonomia #gospodarka #wkpinvestments
mickpl - Taki jest obecnie konsensus. Jak wszystko pójdzie idealnie to za 3 lata, a w...

źródło: comment_1660641304qse6Y92IIrkNfnBa6r4Oqo.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@mickpl: Ta promocja 0% to była aberracja myślę, że porównywanie do niej nie ma większego sensu. Przypomnę, że nieruchy rosły w najlepsze już na stopach 1,5%, promocja 0% przyśpieszyła tylko mocno ten proces to niezbyt zdrowej skali. Jeżeli porównamy ratke dla kredo 500k 30 lat między stopami 1,5 a 4 to różnica wynosi 30%. Dużo? Mało? Cieżko powiedzieć. Czy to wystarczy, żeby znów rozkręcić kredyty? Wydaję mi się, że jakiś
  • Odpowiedz
zlikwidują rekomendację "5%"


@acpiorundc: Myślę, że nie masz pojęcia mirek kiedy i jak ustalono ten bezpiecznik. XD To już poziom raczej stały, a to co się działo ze stopami tylko utwierdzi KNF w przekonaniu, że to dobry poziom. Jak ktoś będzie chciał stymulować rynek to zrobi to RPP stopami, a nie KNF rekomendacją S.

Poza tym zupełna likwidacja to jakiś totalny kosmos XD Wcześniej wynosiła 2,5%, a nawet deweloperka domaga
  • Odpowiedz
Inaczej rzecz ujmując: para gołodupców nie zobaczy 600k przez wiele lat, a jak wszystko pójdzie tip top, nasz wspaniały rząd pokona wszystkie przeciwności - to po 2025 będą mogli liczyć na ok 350k.


@mickpl: nie sądzisz, że prędzej nasz rząd wyskoczy z socjalem dla par gołodupców i ostatecznie i tak wyjdą na swoje?
  • Odpowiedz
@Xyz-123: Nie wiem, możliwe XD Drukowanko ostatnio jest na całego. Chociaż bardziej wierzę w jakieś rozwiązania systemowe typu np. wywłaszczenie ROD pod zabudowę komunalną, kataster czy podatek od pustostanów. Z roku na rok problem mieszkaniowy będzie coraz mniejszy, bo jest nas coraz mniej. Za 10 lat to pewnie będzie spora nadwyżka mieszkań
  • Odpowiedz
@mickpl: ja i tak uważam, że teraz mieszkania pójdą w dół ( ceny realne ) a o ile? ciężko powiedzieć ale te 10-15% mogą pójść pomimo dużej inflacji. Jestem przekonany, że jak będzie realny kryzys a zapowiada się taki, to rząd na nowo będzie stymulował gospodarkę a najprościej jest właśnie przez kredyty i nieruchomosci obniżanie rekomendacji itd. Teraz przez te 2-3 lata mało kto kupi mieszkanie bo brak zdolności ale
  • Odpowiedz
@acpiorundc: Inflacja bazowa wynosi obecnie 9,1%. Nie ma pola do obniżania stóp, nawet jak będzie recesja. Amerykanie próbowali takich sztuczek w latach 70 i chwilę później musieli szarpać stopami w kosmos.
  • Odpowiedz
@mickpl: Wszystko dobrze zakładasz poza tym, że płace też rosną i jak aktualnie jest to 6400 to 3 lata temu było to 4900. Przy zdolności to ogromna różnica
  • Odpowiedz
  • 0
@kaaban to przy założeniu że w gospodarce pomimo kryzysu i inflacji będzie działa się na tyle dobrze, żeby dawać podwyżki jak w czasach prosperity....
  • Odpowiedz