Wpis z mikrobloga

"Czasem pytacie mnie w komentarzach jakie polecam książki. Jedną z nich jest zdecydowanie "Zderzenie Cywilizacji" Samuela Huntingtona. Moim zdaniem znajduje się w niej wiele odpowiedzi na stawiane dzisiaj pytania. W pierwszej połowie lat 90-tych Huntington przewidział obecną sytuację na świecie, czyli wzrost znaczenia Chin i stopniową degrengoladę Zachodu. W swoich przemyśleniach Amerykanin odwoływał się do wydarzeń historycznych - również z okresu Zimnej Wojny. Nie twierdzę, że we wszystkim miał rację, ale na pewno warto zapoznać się z tą lekturą"

#wojna #chiny #usa #europa #ukraina #polska #rosja #historia
  • 10
@Aplikacja_TelaDei: nie no jasne, to w ogóle nie kwestia rozwoju Chin, przeniesienie tam światowej produkcji, potencjału demograficznego i praktycznie monopolu na metale ziem rzadkich. To rozkład rodziny i geje na Netflixie są wszystkiemu winni. Tak jak w podręczniku do Hitu napisał jakiś zakompleksiony wróg "lewicujących intelektualistów" że brak rodziców tworzy jednostki wykolejone (sic!). Które nie dostają nic od rodziców więc ucza się sami brać co mogą.

Nie to co w porządnych
@dave27: social credit system to bujda, wystarczy obejrzeć odcinek asian boss i dowiedzieć się z niego, że to po prostu system oceniania czy ktoś jest odpowiedni do wzięcia kredytu, w polsce mamy taki sam tylko, że papierkowy i nie steruje nim rząd a raczej bank sam nas ocenia
@dave27: co do cenzury, to ciekawostka, ale dzieci poniżej bodajże 13 roku życia na chińskim douyin czyli odpowiedniku tiktoka, mogą jedynie oglądać treści naukowe i nie więcej niż 2h dziennie
"Zderzenie Cywilizacji" Samuela Huntingtona.


@Aplikacja_TelaDei:
Znacznie bardziej precyzyjna i lepiej opisująca rzeczywistość jest teoria Feliksa Konecznego "O Wielości Cywilizacji" - powstała jeszcze przed II WŚ. Józef Kossecki przełożył te prace bardziej na współczesny język.