Wpis z mikrobloga

  • 12
@cherrz: Lokata to strata w porównaniu do inflacji wiec albo ja akceptujesz albo idziesz w bardziej ryzykowne aktywa. Nie ma czegoś takiego jak łatwy i pewny 15 sk bez ryzyka


@KOLEGAMAMY: ale nigdzie nie napisałem, że chce pewnego zysku 15%. Większość madrych ludzi na świecie brałaby pewne 15% zysku z pocałowaniem w rączkę. Chce zminimalizować straty, które mam przez inflacje, spać spokojnie i tyle.
@cherrz: Przecież inflacja ciebie nie dotyczy skoro zarabiasz i trzymasz euro. Dlaczego? Bo różnica inflacji pln/eur jest dyskontowana przez różnicę kursową pln/euro. Dlatego jeśli wymienisz dziś euro na plny to za rok kupisz za te pln 15% mniej dóbr i usług. Ale jeśli wymienisz te eurasy za rok to dostaniesz 15(- inflacja w eurozonie)% więcej peelenów! Więc technicznie kupisz więcej dóbr i usług niż byś to zrobił gdybyś wymienił na pln
  • 0
@cherrz: Przecież inflacja ciebie nie dotyczy skoro zarabiasz i trzymasz euro. Dlaczego? Bo różnica inflacji pln/eur jest dyskontowana przez różnicę kursową pln/euro. Dlatego jeśli wymienisz dziś euro na plny to za rok kupisz za te pln 15 niej dóbr i usług. Ale jeśli wymienisz te eurasy za rok to dostaniesz 15(- inflacja w eurozonie) ięcej peelenów! Więc technicznie kupisz więcej dóbr i usług niż byś to zrobił gdybyś wymienił na pln
  • 0
@cherrz: Przecież inflacja ciebie nie dotyczy skoro zarabiasz i trzymasz euro. Dlaczego? Bo różnica inflacji pln/eur jest dyskontowana przez różnicę kursową pln/euro. Dlatego jeśli wymienisz dziś euro na plny to za rok kupisz za te pln 15 niej dóbr i usług. Ale jeśli wymienisz te eurasy za rok to dostaniesz 15(- inflacja w eurozonie) ięcej peelenów! Więc technicznie kupisz więcej dóbr i usług niż byś to zrobił gdybyś wymienił na pln
@cherrz: 15% to jest przybliżenie, wartość weźmiesz z tego co podlinkowane (inflacja minus lokaty). Nowe środki o ile masz już poduszkę bezpieczeństwa to warto inwestować ( i potencjalnie ponieść ryzyko straty). Na twoim miejscu nie ważne w co inwestujesz o ile zostaniesz przy euro. Przy przejściu na pln wychodzisz średnio tak jak wykres, czyli na minus
@cherrz: trzymanie hajsu w euro to ryzyko podobne do giełdy, może pójdzie w górę, może w dół. Zależy od recesji, wojny, gazu, ruskich, stanu polskiej gospodarki i masy innych rzeczy. Jeśli chcesz pewny zysk, to lokata i obligacje.

Ja zarabiam w USD i trzymam się kurczowo tej waluty. Mając oszczędności z PLN, używałem ich codziennie, systematycznie budując większe oszczędności w dolarze, wychodząc z PLN. Robię tak od prawie roku. Z zaskórniaków
@rzuf22: nie ma lokat w EUR ze względu na ujemny yield. Dopiero kilka tygodni temu stopy podniesiono do szalonego 0.5%.

EUR wcale nie jest takie bezpieczne jak się wam wydaje, strefa ma poważne problemy ze względu na zadłużenie pigs, a co za tym idzie strach przed podnoszeniem stóp procentowych. USD i GBP wydają się bezpieczniejsze, ale to wszystko loteria, nikt nie wie jak zachowają się rynki.

Op jak zależy ci na