Wpis z mikrobloga

Mirki potrzebuje waszej pomocy!

Mam wrażenie, że sprzedający działkę chce mnie naciągnąć na kasę, a pytam was bo po prostu nie mam na ten temat wystarczającej wiedzy.

Ale po kolei, mam zamiar kupić działkę budowlana, koleś usilnie się upiera żebym dopisał się również do drogi którą prowadzi wzdłuż działek (chce za to 3k i później 500zl za podłączenie wody). W drodze tej idzie przyłącze wody które on zrobił sam na własną rękę. Powiedział mi, że jak nie dopisze się do tej drogi to nie będę mógł zrobić przyłącza wody od niego, bo on nie wyrazi zgody żebym kopal na jego działce. Ok czaje. Ale z drugiej strony w drodze gminnej głównej, również idzie przyłącze wody z której on brał wodę.

I teraz pytanie, orientuje się ktoś może jakie dokładnie są potrzebne dokumenty i co trzeba zrobić żeby móc wykonać przyłącze wodne na działkę?

Bo wydaje mi się, że równie dobrze mogę wziąć sobie przylacze z drogi gminnej i olać tą jego droge.

#budownictwo #budujzwykopem
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Odróżniasz obowiązek wydania warunków przyłączenia od obowiązku przyłączenia?


@asiajasiabasia: Tak, ty chyba nie. Wydanie warunków = obowiązek przyłączenia. Kto jest wykonawcą, nie jest w tym przypadku istotne.

Poczytaj ustawę, warto ją znać i nie płacić za coś, za co nie powinna być pobierana opłata.
  • Odpowiedz
U mnie na przykład wodociąg biegnie po prywatnych działkach po drugiej stronie ulicy i w warunkach technicznych miałam określone, że muszę mieć pisemną zgodę właściciela nieruchomości,


Takie są procedury.

Teoretycznie u opa też jest możliwa sytuacja, że wydadzą mu warunki techniczne "przyłącz się pan do wodociągu w drodze wewnętrznej".

Tego
  • Odpowiedz
Tak, ty chyba nie. Wydanie warunków = obowiązek przyłączenia.


@powsinogaszszlaja: Jedynie w takim sensie, że jak spełnisz te wszystkie warunki to możesz się podłączyć do naszej rury, nie mogą nagle stwierdzić "a wie pan co, jednak nie". Natomiast nie mają obowiązku wysyłać jakiejś ekipy żeby cię podłączała, musisz już sobie sam to załatwić. Podobnie jak wszelkie zgody właścicieli, jeżeli wodociąg biegnie przez jakieś prywatne działki.

Tego nie mogą mu narzucić.
  • Odpowiedz
Wystarczy że stwierdzą że koliduje z istniejącą infrastrukturą itp


@asiajasiabasia: Patrz ustawa. Jest gdzieś do niej komentarz.
Miało to na celu rozwiązanie podobnych sytuacji i umożliwienie dostępu do wody.
Jak już wyżej napisałem, pewna gmina też stawała okoniem i zapłaciła karę.

Robiliśmy inny projekt na tym terenie u tego samego inwestora i dzięki temu miałem możliwość poznać sytuację.
  • Odpowiedz
@powsinogaszszlaja: Cały czas mówisz o karze za nie wydanie warunków technicznych. Owszem, mają obowiązek w jakimś terminie albo wydać warunki, albo odmowę z uzasadnieniem. Jeżeli tego nie zrobią, płacą karę.

Ale potem już jak masz te warunki to radź sobie sam. Znajdujesz prywatną firmę, robisz projekt i wykonujesz przyłącze. Geodeta robi ci inwentaryzację, zakład komunalny robi tylko odbiór. Przyłącze należy do ciebie, więc płacisz gminie za umieszczenie swojej infrastruktury na
  • Odpowiedz
@Przegryweusz: dobrzerozumiesz.ja mam podłączenie wody które wynosi dokładnie metr, od rury głównej do granicy mojej działki i za to że pod drogą leży ten metr rury muszę płacić rocznie 10zl, do usranej śmierci
  • Odpowiedz