Wpis z mikrobloga

Mirki potrzebuje waszej pomocy!

Mam wrażenie, że sprzedający działkę chce mnie naciągnąć na kasę, a pytam was bo po prostu nie mam na ten temat wystarczającej wiedzy.

Ale po kolei, mam zamiar kupić działkę budowlana, koleś usilnie się upiera żebym dopisał się również do drogi którą prowadzi wzdłuż działek (chce za to 3k i później 500zl za podłączenie wody). W drodze tej idzie przyłącze wody które on zrobił sam na własną rękę. Powiedział mi, że jak nie dopisze się do tej drogi to nie będę mógł zrobić przyłącza wody od niego, bo on nie wyrazi zgody żebym kopal na jego działce. Ok czaje. Ale z drugiej strony w drodze gminnej głównej, również idzie przyłącze wody z której on brał wodę.

I teraz pytanie, orientuje się ktoś może jakie dokładnie są potrzebne dokumenty i co trzeba zrobić żeby móc wykonać przyłącze wodne na działkę?

Bo wydaje mi się, że równie dobrze mogę wziąć sobie przylacze z drogi gminnej i olać tą jego droge.

#budownictwo #budujzwykopem
  • 29
  • Odpowiedz
@Przegryweusz: Czyli ta którą planujesz kupić jest narożna?
Upewnij się czy MPZP pozwala na wjazd z drogi gminnej.
Często na planach jest zaznaczony możliwy dozwolony wjazd na działkę.

Tak samo jak będziesz chciał przyłącze z drogi gminnej, to upewnij się po której stronie biegnie woda. Jak będziesz musiał robić przecisk pod asfaltem to może wyjść drożej niż ten udział w działce.
Kolejna sprawa to gminy chcą kasę za umieszczenie swojego
  • Odpowiedz
  • 0
@asiajasiabasia
Tak, działka która chce kupić jest narożna.
Co do MPZP to nie ma tam tego, są tylko warunki zabudowy, a jak patrzyłem po innych posesjach to mają porobione zjazdy z drogi gminnej.

Kolejna sprawa to gminy chcą kasę za umieszczenie swojego przyłącza (wodne, kanalizacyjne) w pasie drogowym. Od 20 zł rocznie za metr kwadratowy w górę, płatne przez kilkadziesiąt lat albo bezterminowo.


Nie wiem czy dobrze rozumiem, czy jeżeli np
  • Odpowiedz
Kolejna sprawa to gminy chcą kasę za umieszczenie swojego przyłącza (wodne, kanalizacyjne) w pasie drogowym. Od 20 zł rocznie za metr kwadratowy w górę, płatne przez kilkadziesiąt lat albo bezterminowo.


@asiajasiabasia: Warto zajrzeć

Wyrok WSA w Poznaniu z 13 grudnia 2012 r., sygn. akt IV SA/Po
  • Odpowiedz
@Przegryweusz: tak, liczą metry kwadratowe powierzchni które zajmuje urządzenie. Czyli powiedzmy za rurę liczą 10 cm szerokości, razy długość = 0,2 m.kw., zaokrąglają do pełnych metrów w górę (1 m.kw), stawka roczna jest w gminie powiedzmy 20 złotych za metr (maksymalna stawka ograniczona ustawą to 200 zł za metr).

Mogą chcieć od ciebie takiej kwoty za twoje przyłącze w drodze gminnej płatnej co rok, bezterminowo.
  • Odpowiedz
Uchwała będąca przedmiotem rozpoznania przez WSA w Białymstoku nakładała na mieszkańców gminy obowiązek ponoszenia opłat za przyłączanie do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych tj. partycypacji w kosztach budowy infrastruktury technicznej


@powsinogaszszlaja: To nie jest to samo. To na co się powołujesz to obowiązek partycypacji w kosztach budowy. Ja mówię o sytuacji, kiedy oni pobierają sobie kasę za sam fakt, że jakaś twoja infrastruktura idzie przez ich działkę (drogę). To samo dotyczy też dróg
  • Odpowiedz
Tylko jest takie małe ryzyko, że jak się zacznie walczyć to Zakład WiK rzuci OPowi pismem o braku technicznych możliwości przyłączenia. I tyle z budowania.


@gobi12: I za takie pismo dostają fajną karę, a później 500 PLN za każdy dzień ponad termin ustawowy.

O tym warto wiedzieć, gdyż gminy wykorzystują brak świadomości.
  • Odpowiedz
@powsinogaszszlaja: To nie jest opłata za podłączenie. To jest opłata za to, że to przyłącze jest na drodze gminnej.

Podstawa prawna: Artykuł 40 ustęp 5
USTAWA z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych

"5. Opłatę za zajęcie pasa drogowego w celu, o którym mowa w ust. 2
  • Odpowiedz
@asiajasiabasia: Wpisz sobie w wyszukiwarki hasło "Czy gmina może pobierać opłaty za przyłączenie do wodociągu". Będzie wiele na ten temat.

To nie jest zajecie pasa, tylko wypełnienie przez gminę obowiązku podłączenia wynikającego z ustawy.

Za takie fikołki niektóre gminy zapłaciły już kary, a raczej ich komórki.
  • Odpowiedz
Gmina na obowiązek podłączyć do granicy działki.


@powsinogaszszlaja: Nie ma takiego obowiązku. W wielu gminach sam robisz projekt, wynajmujesz sobie sam własną firmę i się podłączasz. Gmina tylko wydaje zgodę na przyłącze zgodnie z załączonym projektem. I nie muszą się na projekt, z którym przyszedłeś, zgodzić. Bo na przykład będzie to wymagało rozkopania asfaltu na drodze. I każą ci przyłączyć się z innego miejsca.

Anyway teraz zauważyłam dopiero mapkę od
  • Odpowiedz
I za takie pismo dostają fajną karę, a później 500 PLN za każdy dzień ponad termin ustawowy.

O tym warto wiedzieć, gdyż gminy wykorzystują brak świadomości.


@powsinogaszszlaja: No właśnie nie jestem do końca tego pewny. Bo wodociąg może rzeczywiście mieć ograniczenia techniczne i podłączanie kolejnych działek być możliwe dopiero po rozbudowie.
  • Odpowiedz
Obowiązek wydania warunków przyłączenia do sieci wodociągowej albo uzasadnienie odmowy ich wydania


@powsinogaszszlaja: Odróżniasz obowiązek wydania warunków przyłączenia od obowiązku przyłączenia?
Wydanie warunków to określenie w którym miejscu możesz się podłączyć i w jaki sposób, jaką rurą, gdzie umieścić studzienkę itp.
Ba! Powiem więcej. W warunkach przyłączenia może być także nakaz przyłączenia przez cudze działki i obowiązek uzyskania zgody od właścicieli tych działek (jeśli chodzi o przypadek autora
  • Odpowiedz
@powsinogaszszlaja: U mnie na przykład wodociąg biegnie po prywatnych działkach po drugiej stronie ulicy i w warunkach technicznych miałam określone, że muszę mieć pisemną zgodę właściciela nieruchomości, po której biegnie wodociąg. Teoretycznie u opa też jest możliwa sytuacja, że wydadzą mu warunki techniczne "przyłącz się pan do wodociągu w drodze wewnętrznej".

Gmina warunki przyłączenia zgodnie ze swoim obowiązkiem wydała? Wydała.
  • Odpowiedz