Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Po roku na emigracji w Niemczech zdecydowałem się na powrót do Polski. Pracuję w IT, wypłata 5200 euro netto, żona HR 3100 euro, więc zarobki mamy wysokie, biorąc pod uwagę że mediana w Niemczech to 2800 Euro. Szkoda tylko, że koszty życia są tak wysokie, że nie opłaca się tutaj żyć. W Polsce za przysłowiowe 15k jestem w stanie żyć na lepszym poziomie.
Można cebulić i do dentysty lecieć do Polski, ortodonta w Polsce i wtedy ma to ręce i nogi, ale nie po to zmieniam miejsce zamieszkania żeby wydawać tę kasę gdzie indziej.
O cenach nieruchomości szkoda gadać, nie wiem kiedy bym się dorobił na własne niewielkie mieszkanie.
Co do jakości usług medycznych to XD Widać że wykopowicze którzy tak chwalą niemiecką służbę zdrowia nigdy z niej nie korzystali.

Na domiar złego te pieprzone maski i ludzie, którzy choćby im rząd nasrał na wycieraczkę to będą mówić, że to dobrze. Ordnung muß sein...

#niemcy #pracait #pracbaza #

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62e6431d4ea2949af827a37f
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 203
@Anakee: Medycyna w Polsce jest na ok poziomie. Ja pracuje po niemieckiej uniklinik (wczesniej w czyms ala szpital wojewódzki) po polskich studiach bez kompleksów i tu zrobiłem całą specjalizację, merytorycznie nikt nigdy odczułem braków, nikt też mi ich nie wypomniał. Polscy lekarze rzeźbią w gównie i praca bardziej przypomina Doctors without Borders, ale daj im normalne warunki pracy i bedziesz mial cywilizowaną medycynę. ;)
@Euphor: Czyli że mimo ubezpieczenia trzeba w Polsce dopłacać? To dokładnie tak jak w Niemczech. Przykładowo implant stomatologiczny jednego zęba ma udział własny pacjenta 1100-3500 EUR w zależności od ubezpieczyciela i abonamentu (Ottonova, Axa, Getsafe, etc). Są wyjątki dla osób żyjących w biedzie. Ogólnie jasne jest, że niemiecka służba zdrowia jest lepszej jakości niż polska, ale nie idealizujmy mitycznego zachodu. Z jakiegoś powodu wycieczki Niemców przyjeżdżają tu na turystykę medyczną.
@AnonimoweMirkoWyznania: wykopki to są takie debile że ręce opadają.

Ludzie jak macie tylko dwukrotność zarobków większa niż mediana, to znaczy że ceny usług was dotyczą znacznie. Dla porównania w Polsce macie 5 krotność zarobków. Czyli jak #!$%@? chcecie wynająć opiekunkę do dziecka na cały etat, to dajecie jej połowę swoich zarobków, bo zarobki opiekunki oscylują w okolicach mediany. W Polsce dajecie tylko 1/5.
Każda usługa jest dla was dużo droższa w
@Strahl: jak dla mnie wątek jest stricte ekonomiczny, Twoje odczucia co do kraju są kompletnie poza tematem. Można nie chcieć mieszkać w Polsce bo jest "absurdalna" i okej, to Twoje prywatne emocje i doświadczenia. Z tym, że trzeba mieć świadomość, że od pewnego pułapu zarobków i na konkretnych stanowiskach po prostu w Polsce więcej Ci w kieszeni zostanie po wszystkich niezbędnych kosztach niż w silniejszych gospodarkach.
Chociażby managerowie wyższego i średniego
. Polscy lekarze rzeźbią w gównie i praca bardziej przypomina Doctors without Borders, ale daj im normalne warunki pracy i bedziesz mial cywilizowaną medycynę.


@Strahl: tu się zgodzę. Obecnie jest dno i metr mułu przez ilość kadry i długie kolejki. W szpitalach wojskowych w Afganistanie był większy spokój niż w polskim dowolnym SORze w weekend( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Mecowaty: bardzo dobry komentarz, za każdym razem się frustruję jak czytam komentarze wykopków na temat "złotego zachodu".
Za najbardziej oderwany uważam pogląd o cenach nieruchomości, ostatnio Holender mi powiedział, że dla jego pokolenia posiadanie mieszkania to właściwie abstrakcja.

@dsomgi00: za 300k € to możesz kupić dom do totalnego remontu, do którego musisz dołożyć pewnie z kolejne 100k€ Szwagier tak kupił i remontuje dwa lata sam, bo gdyby wynajął ekipę to
jak dla mnie wątek jest stricte ekonomiczny, Twoje odczucia co do kraju są kompletnie poza tematem. Można nie chcieć mieszkać w Polsce bo jest "absurdalna" i okej, to Twoje prywatne emocje i doświadczenia. Z tym, że trzeba mieć świadomość, że od pewnego pułapu zarobków i na konkretnych stanowiskach po prostu w Polsce więcej Ci w kieszeni zostanie po wszystkich niezbędnych kosztach niż w silniejszych gospodarkach.


@ImYourPastClaire: Ja np w Polsce moglbym
jak jej nie mają to o niej nie gadaja


@Anakee: ci co mają też generalnie nie pierd*lą ciągle o forsie a jeżeli już to bardziej patrzą w kierunku swoim ("ej, jakie auto kupić do 100k?", "inwestować w palantir czy vwce and chill"?) a nie innych ("hehe jak można przeżyć za mniej niż 15k ja bym tak nie umiał życ jak robak xD")

W sensie dzielimy to na "normalnych" i "zakompleksionych", bo
@Strahl: tak jak napisała koleżanka wyżej twoje emocje wobec naszej kultury to twoja sprawa, ale masz trochę racji z tym poziomem kultury organizacyjnej polskiej medycyny. W Polsce istnieją jakby dwa światy obok siebie - sektor prywatny, który przez te 30 lat dogonił i jest na poziomie mniej więcej zachodnim, oraz sektor publiczno-państwowy i tam faktycznie czas się zatrzymał, czuć jeszcze PRL i beton, ogólnie jest słabo. Szpitale się niestety zaliczają do
bait w #!$%@? dodawany z anonimowego, bo na oryginalnym koncie by wyszło, że typ ma na imię Alan ma 14 lat i głównie udziela się na tagach kononowiczi famemma. Ogólnie odpowiedzi też dobre w drugą stronę przekręcone. 1500 e za mieszkanie dal dwóch osób w dużym mieście XD, albo gównopraca i kredyt na mieszkanie i dwa leasingi jeszcze na helikopter #!$%@?, albo że 15 k to już taka średnia wypłata w Polsce
@zbierski9: Tu na wykopie piszą już o kosztach ponad tysiaka za kanałowkę - w Niemczech dostaniesz 300 euro Zuzahlung od Krankenkasse (zakladajac, ze nie masz ubezpieczenia dodatkowego na zęby), pozostale 300-400 euro za bajery to nie jest już jakaś dramatyczna różnica, szczególnie jak zarabiasz 8k na rękę. Więc w odróżnieniu od Polski nawet na zwykłym plebejskim ubezpieczeniu publicznym "podstawowa" kanałówka jest w miarę refundowana.
@Strahl: ogólnie to jak jesteś z branży obczaj sobie temat turystyki medycznej do Polski, zobaczysz ile Niemcy potrafią zaoszczędzić na jednym wyjeździe (i jeszcze zwiedzić Danzig) branża kwitnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)