Wpis z mikrobloga

Kraje germańskie- najbardziej rozwinięte na świecie.
Najbardziej rozwinięte cywilizacyjnie kraje świata (do miejsca 22) wg HDI index ONZtu- światowa czołówka rozwoju cywilizacyjnego. Uważam, że to się zgadza. Norwegia nr 1 na świecie- to prawda, wspaniały, porządny kraj. Jest tu też jedyny kraj słowiański w tej czołówce czyli Słowenia- to prawda, naprawdę bardzo porządny i zadbany kraj (jak na kraje postkomunistyczne).
Zdecydowana większość tu to kraje germańskie, a te które nie są, to mają zwykle silne germańskie wpływy: Irlandia (z Anglii), Słowenia (z Austrii), Finlandia (ze Szwecji), Izrael (częściowo też, bo Żydzi mają niemieckie wpływy, nawet ich język- jidish, używany w Europie, należy do grupy germańskiej), a nawet Hong Kong czy Singapur mają silne wpływy germańskie- angielskie wpływy. Tylko Japonia jest, tak naprawdę jedynym nie germańskim krajem w tym zestawieniu i nie mającym silnych germańskich wpływów, zaliczonym jednak przez Nazistów jako "honorowi Aryjczycy" czy podczas apartheidu w RPA- jako "honorowa rasa biała", więc coś jednak jest na rzeczy.
Belgia to kraj germański tak naprawdę, pomimo, że tylko połowa kraju mówi w jezyku germańskim, a USA czy Australia- to kraje o rdzeniu germańskim także, na przykład większość białych z USA ma pochodzenie niemieckie.
Jakoś bardzo zbieżne jest to z teorią o wyższości rasy germańskiej powtarzanej przez Nazistów (ale dużo wcześniej wymyślonej).

#swiat #ciekawostki #socjologia #niemcy #anglia #szwecja #gospodarka #europa #nauka #onz #polityka #geopolityka #cywilizacja #geografia #historia #mapa
nowyjesttu - Kraje germańskie- najbardziej rozwinięte na świecie.
Najbardziej rozwin...

źródło: comment_1659097084OqdFq2P9WbbjKQRSTyJnRH.jpg

Pobierz
  • 16
@nowyjesttu: Skandynawia i Szwajcaria - najbezpieczniejszy rejon na świecie, największe zarobki, najwyższe pkb per capita, najmniejszy poziom rozwarstwienia społecznego. Holandie też bym zaliczył pod kraj germański, jak ktoś zna niemiecki to generalnie właśnie holenderski i skandynawskie języki brzmią znajomo (nie to, że zrozumiesz co ktoś powiedział, ale jest takie uczucie jakbyś skądś już to kojarzył). Generalnie Niemcy to moim zdaniem hegemon Europy i ich wpływ jest wszędzie zauważalny.
@dsomgi00: Prawie wszystkie kraje w tym zestawieniu są germańskie, oczywiscie Holandia też i jest to kraj germański i jest mega zadbany, jeszcze bardziej od Skandynawii.
A te co nie są w zestawieniu germańskie to mają silne germańskie wpływy: Finlandia, kraj ugro-fiński ma silne germańskie wpływy ze Szwecji czy Irlandia- kraj celtycki, ma germańskie wpływy z Anglii.
@nowyjesttu: Albert Winsemius Holender był doradcą premiera Singapuru i współtwórcą jego cudu gospodarczego. Natomiast duża ilość Niemców współpracowała przy restauracji Meiji w Japonii.
@nowyjesttu Zastanawiam się jak na to wszystko miał wpływ geograficzny, geopolityczny i czy np położenie w takiej a nie innej części Europy, Świata, (mimo oczywiście pragmatyzmu ekonomicznego) nie dawało trochę handicapu. Holandia, Belgia to monopol na żeglugę morską. Czytaj: kto rozdaje karty może sobie stówkę z kasy wziąć po cichu :-)

Ja nie jestem zbytnim fanem Niderlandów, mam jakiś dysonans poznawczy. Niby mega otwarci i tolerancyjni, a po "domach" w dużej mierze
@nowyjesttu Co do Słowenii, to po mojej wizycie w Lublanie, odniosłem wrażenie, że to taka Warszawa (ogólnie Polska) ale w wersji 1995r. Byłem trzy lata temu, chyba, że coś się zmieniło.

Aha, no i te #!$%@? rowery w Holandii, przecież to jakiś obłęd XDD Kiedyś w Hadze stałem chyba z 5 minut na zielonym, żeby skręcić w prawo, bo musisz przepuścić kompletnie wszystkich rowerzystów jadących prosto z prawej strony auta a czasami
@nowyjesttu Skoro taki Singapur czy Honk Kong mają silne wpływy germańskie poprzez angielskie wpływy, to czemu np. Demokratyczna Republika Kongo nie jest jedynym z najlepiej rozwiniętych krajów na świecie. Przecież mają oni bardzo silne wpływy germańskie poprzez Belgię. A jak sam napisałeś Belgią to tak naprawdę kraj germański.
@kurczakos1: to jest wlasnie rozwoj cywilizacyjny, te rowery, ograniczenia, przestrzeganie prawa dokladne , rasizm nie jest niczym zlym jak jest dobrze rozumiany. To co dobre wydaj e Ci sie dziwne i zle, bo jestes z dzikiej Polski i nie rozumiesz germanskiej kultury, ale ten rozwoj to tego efekt.
@ekjrwhrkjew: bo wiekszosc obywateli Konga ma inteligencje na poziomie lekkiego uposledzenia umyslowgo i nie ogarną kultury germańskiej, a rasa zolta jest najinteligentniejsza na swiecie, nawet bardziej od białej i mogla to ogarnąć i przyjąć.
@nowyjesttu XDDD Panie drogi, ja nawet ten mityczny germanski paszport mam. Nie obrażaj polaczku germanofilu.

To co głupie wydaje mi się głupie, bez względu grunt kulturowy, rozumiesz, czy jeszcze jaśniej?

Uważam, że takie łączenie tych dwóch środków transportu niesie wiele zagrożeń, po prostu zbyt dużo miejsc kolizyjnych.

Swoją drogą Holendrzy to wprost fatalni kierowcy, manewry na autostradzie to jakiś zbiorowa mutacja genomu chyba. Zakładam, że ma to związek z dość niskimi prędkościami
@nowyjesttu

poziomie lekkiego uposledzenia umyslowgo i nie ogarną kultury germańskiej


O #!$%@?, dopiero teraz to przeczytałem XDD

Patrz synku, tak wygląda ignorant xD Co ja czytam, po co ja się produkowałem wcześniej, że na poważnie nawet wziąłem ( ͡º ͜ʖ͡º)

Chociaż I tak wyczuwam zarzudge, bo nie da się mieć w głowie takiego sianokosu.

Daje 3/10 bo się zaangażowałem.
@nowyjesttu

Pomijając już fakt, że syntetyczny poziom ilorazu inteligencji to tylko mała część Twojego elementarza osobniczego. Równie dobrze możesz przyprowadzic autyste który z dokładnością atomową wyprowadzi wzór, ale nie potrafi wysrac się na kiblu, albo #!$%@? do siebie zyjac w swoim świecie.

W ogóle badanie czegoś takiego przy tak ogromnych dysproporcjach w dostępie do edukacji, to jakiś #!$%@? żart xD #!$%@? tam nie mają co pić, a bada im się inteligencję XDD
@nowyjesttu meh naciągana teoria. Pewnie do większości państw na świecie mógłbym zrobić powiązanie z narodami germańskimi na tym poziomie, który Ty robisz. Więc to, że są na tej liście takie państwa to niewiele znaczy. Gdyby była Rumunia, to byś napisał, że Sasi Siedmiogrodzccy. Gdyby Polska to osadnictwo niemieckie, Namibia bo była kolonia, Argentyna czy Chile, bo silne kontakty i emigracja itd. itd.