Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Hej, tak chciałem sobie poczytać parę opinii. Pracę aktualnie w cpp i zastanawiam się nad przejściem na web.

Aktualnie podoba mi się cpp, przez to, że (może fartem) trafiam na ciekawe, zróżnicowane projekty. Ale stawki widzę są conajmniej 20-30% mniejsze, ofert sporo mniej, dostaję oferty na linkedin, ale to sporadycznie - kilka na miesiąc.

Stąd chęć przejścia na web - fajne stawki i brak strachu przed bezrobociem. Ale mam kilka wątpliwości:
- dojście do dobrych stawek w web to pewnie z 5 lat ciągłej nauki, do tego czasu musiałbym robić za gorsze stawki
- w tygodniu uczę się technologii używanych w pracy (przez tą różnorodność), czas na naukę web mam głównie w weekendy więc to trochę zajmie żeby w ogóle wystartować
- czy ktoś w ogóle będzie chciał starego programistę bez konkretnego doświadczenia w web? w webie jakaś konkurencja jest, a jakiś młody co od studiów siedział tylko w webie zgniecie mnie wiedzą
- wiedzy jest serio ogrom, nawet nie chodzi o sam frontend/backend, ale na rozmowach dodatkowym plusem jest pewnie znajomość cloud/docker/kubernetes itp. kolejne lata rozwoju

Ogólnie nie jest mi źle w tym cpp, nie mam aż takiego parcia na kasę, póki robota jest to nie narzekam. Myślicie, że warto zmieniać, skoro efekty tego zobaczę dopiero za 5 lat? Możliwe, że przez to, że te 5 lat będę robił po gorszych stawkach, po tym okresie mogę być nawet na minusie w stosunku do tego co bym zarobił zostając w cpp. Oferty za 20k w końcu też tu się zdarzają, ale trzeba mieć farta i się dobrze wstrzelić, bo takich dalej mało.

#programowanie #webdev

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62e149f1c4d073d02feab404
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Wesprzyj projekt
  • 6
@AnonimoweMirkoWyznania: Zmieniaj. Efektow nie bedziesz widzial po 5 latach tylko najpozniej po 0,5 roku. Jezeli nie chcesz sie uzerac z pracodawcami, ktorzy beda probowac zanizac Twoje pensje to uderzaj od razu do firm na zachodzie europy albo US. Oni wezma Twoje kompetencje z pocalowaniem reki.
@AnonimoweMirkoWyznania:

- dojście do dobrych stawek w web to pewnie z 5 lat ciągłej nauki, do tego czasu musiałbym robić za gorsze stawki


Nie musiałbyś, doświadczenie z CPP też będzie w cenie. O ile nie trafisz na jakąś debilną firmę, ale tam i tak nie chciałbyś pracować, więc problem rozwiązany.

- czy ktoś w ogóle będzie chciał starego programistę bez konkretnego doświadczenia w web? w webie jakaś konkurencja jest, a jakiś
@AnonimoweMirkoWyznania: facet cpp to mega stabilna technologia, mozesz znalezc swoja nisze (np autosar i automotive) albo zostac przy samym jezyku. sporo ludzi pisze w cpp ale wiele zatrzymuje sie na podstawowej znajomosci, przy minimalnym wkladzoe pracy mozesz sie wybic. cpp placi bardzo dobrze szczegolnie w automotive, i tradingu. Wejsc w te galezie jest stosunkowo latwo. sam mam 8lat exp w cpp i od roku przeszrdlem na rust.

na ten moment regularnie