Wpis z mikrobloga

Cześć. Jak wielu (o ile nie większość), zamierzam skorzystać z wakacji kredytowych z uwagi na lichwiarski udział odsetek w racie kredytu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze chcę skumulować i przeznaczyć na nadpłatę kredytu (ponieważ jak rozumiem, dokonując nadpłaty całość kwoty idzie na spłatę kapitału).
Tutaj pojawia się moje pytanie - czy dokonując nadpłaty istnieje możliwość wyboru jednej z opcji:
a) skrócenia okresu kredytowania
b) zmniejszenia raty kredytu bez skracania okresu kredytowania
Opcją, która mnie bardziej interesuje, jest opcja a).
#ing #banki #kredythipoteczny #kredyt #wakacjekredytowe
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@produkt Tak, istnieje możliwość wyboru. Jeżeli to ING to w trakcie zlecania dyspozycji wybierzesz czy ma być zmiejszona rata czy skrócony okres i nie bedzie to nic kosztować, w niektórych bankach domyślnie jest zmniejszana rata a skracać okres trzeba płatnym aneksem. Skrócenie wygląda w harmonogramie korzystniej, ale przy comiesięcznych coraz wyższych nadpłatach nie ma to znaczenia, można obniżać ratę i dopłacać do niej odpowiednio, wtedy wyjdzie na to samo, po prostu
  • Odpowiedz
@vertical: to nie lepiej skrócić ten okres i nie musieć co miesiąc myśleć o nadpłacie, skoro i tak wyjdzie na jedno?


@unidentified: Skrócenie okresu kredytowania w części banków wiąże się z opłatą. W przypadku pogorszenia się sytuacji finansowej można przestać kredyt nadpłacać i cieszyć się mniejszą ratą, co nie będzie możliwe po skróceniu okresu kredytowania.
  • Odpowiedz
@vertical: Zwróć uwagę na parę spraw w ING: skrócenie okresu bez płatnego aneksu może dotyczyć tylko ostatniej nadpłaty (czyli jeżeli nadpłacisz 20k, a po chwili jeszcze tysiaka, to przepadło), z kolei płatny aneks wymaga ponownego badania zdolności. Rata po nadpłacie z aneksem bezpłatnym nie może być wyższa niż najwyższa zapłacona w historii, więc jeżeli masz planowaną zmianę oprocentowania w najbliższym czasie, to warto przed nadpłatą jedną wyższą ratę zapłacić.
  • Odpowiedz
to nie lepiej skrócić ten okres i nie musieć co miesiąc myśleć o nadpłacie, skoro i tak wyjdzie na jedno?


@unidentified: Jeżeli to jedno kliknięcie to może i lepiej a jeżeli to płatny aneks to wg mnie lepiej obniżać i dopłacać co miesiąc, to tylko chwila na zlecenie dyspozycji raz w miesiącu nie dłuższa niż pisanie tego komentarza, a zyskujemy elastyczność, w razie czego raz lub kilka razy możemy zapłacić tylko niską ratę, oczywiście wiedząc, że będzie to kosztować więcej odsetek.

zmiana okresu kredytowania oznacza aneks do umowy, często jest to dodatkowo
  • Odpowiedz
@JestemKrzysio: nadpłatę mam darmową i domyślnie rata mi się zmniejszy, ale by skrócić okres kredytowania - muszą oni przygotować nowy aneks do umowy - i to jest płatne, 200 złotych. PKO BP
  • Odpowiedz
@vertical: Jak płacisz ratę np. 2000 PLN (i jest to na dzisiaj najwyższa rata jaką płaciłeś) i zostało ci 20 lat spłacania, a chcesz po nadpłacie skrócić ten okres, to tylko do takiego możesz, aby rata po nadpłacie nie była wyższa niż ... 2000 PLN. Nie możesz zażyczyć sobie raty na poziomie 4000 PLN i krótkiego okresu bez ponownego badania zdolności i płatnego aneksu.
  • Odpowiedz
  • 2
@produkt jedyna poprawa odpowiedź (którą na szczęście już sporo osób podało) : ZMNIEJSZAJ RATĘ a późnej i tak dobrowolnie płać większą (taką jak wcześniej). Każda inna opcja nie ma absolutnie żadnego sensu.
  • Odpowiedz
@SiDi Jak 200 zł, myślałem że to zawsze jest pół procenta kapitału do spłaty.

@JestemKrzysio U mnie, PKO BP, jest napewno pół procenta kapitału do spłaty czyli prowizja za skrócenie astronomiczna, przy kapitale 400k zł jest to 2k zł. PKO BP jest znany z tej prowizji, to dziwne że ktoś ma 200 zł, może starsza umowa.

@Boczka Czyli to działa tak jak myślałem, jak wszędzie, rata jest nieobnizana ale
  • Odpowiedz