Wpis z mikrobloga

Ford wprowadził 8 godzinne zmiany, Prusacy emerytury, po co kłamiesz i przypisujesz to Marksowi rzeczy których nie dokonał?


@zsokiemowocowym: ale za te wszystkie zbrodnie, to już pewnie on odpowiedzialny co?
  • Odpowiedz
Ford wprowadził 8 godzinne zmiany, Prusacy emerytury, po co kłamiesz i przypisujesz to Marksowi rzeczy których nie dokonał?


@zsokiemowocowym: może i Marks nie zrobił nic w tym kierunku, ale za to w manifeście partii komunistycznej proponował tak chwalebne rozwiązania jak pkt 8- OBOZY PRACY PRZYMUSOWEJ I ZORGANIZOWANY, PAŃSTWOWY TERROR DLA NIEPOSŁUSZNYCH :
1. Wywłaszczenie własności.
2. Wysoką progresja podatkowa.
3. Zniesienie
  • Odpowiedz
Ale dzięki jego koncepcjom, mamy również 8 godzinny dzień pracy, ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne i urlop wypoczynkowy.


@Jin: ale wysryw. Robotnicy uzyskiwali prawa ograniczające czas pracy gdy Marks był nastolatkiem. Marks niczego nie wymyślił, nie wymyślił nawet nawet socjalizmu, a tylko jego "naukową" wersję. Redukcję czasu pracy i przywileje socjalne wprowadzali również sami kapitaliści, a tym bardziej je wprowadzali, im bardziej rósł poziom skomplikowania zadań robotnika, przez co zaczęto cenić specjalistów
  • Odpowiedz
ale wysryw


@bh933901:

Wychodzi na to, że faktycznie może to być wysryw. I zastanawia mnie skąd go wziąłem, bo żeby była jasność - daleko mi do fanów komunizmu. Ale wstaję sobie pewnej niedzieli i od samego rana jestem przekonany, że Marks pomimo bycia #!$%@?, miał pozytywny wpływ na rozwój społeczeństw europejskich. I nagle okazuje się, że nie bardzo.
Ze szkoły tego nie wziąłem, ze studiów też nie, w otoczeniu nie
  • Odpowiedz
@Jin: trochę to tak brzmi, jakbyś się naczytał jakich socjalistycznych apologii. Lewicowcy lubią przekonywać wszystkich, że tylko dzięki ruchowi robotniczemu osiągnęliśmy wysoki poziom życia, bo jeśli byłaby to nieprawda, to przeczyłoby to bajędom Marksa o tym, skąd się bierze cena pracy
  • Odpowiedz