Wpis z mikrobloga

@Lala-Sassy To co w zamian? Czarny, czarnoskóry? To dopiero byłoby niegrzeczne i rasistowskie.

A z innych opcji: niby jest ten "Afroamerykanin", ale to ma sens wtedy, kiedy coś o danej osobie wiemy. Nazywanie Afroamerykaninem kogoś kto nie mieszka na tamtych kontynentach jest głupie, a na oko przecież nie widać, czy ktoś jest Afroafrykaninem czy Afroamerykaninem, Afroazjatą.

Murzyn nie ma żadnych pejoratywnych konotacji. To, że istnieją frazeologizmy z tym wyrazem i odnoszą
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@smingondigos: wciąż źle

rzeczownik* przepraszam za błąd, gapa ja

rzeczownik =/= przymiotnik


@Sharlene Nie, nie jest źle. Teraz wszystko jest w najlepszym porządku. Czarni dysponują dwoma rzeczownikami, czarnoskóry i murzyn. Tak wyszło.
  • Odpowiedz
Pamiętam, że miałam 12 lat gdy pierwszy raz zobaczyłam czarnego na żywo. Stał po drugiej stronie chodnika i pokazałam go tacie "patrz, tato, jak ten pan wygląda?".
Tata - ten pan ma czarną skórę i jest murzynem
Ja - (popatrzyłam na swoją skórę) A my kim jesteśmy?
Tata - pikaczu face
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Sharlene: a z czyjej miało być tumblrowa Julko? Azjatów? Biali Rzymianie nazwali ich sobie Maurus i poszło to dalej. I co z tego, że mają dwa określenia, skoro żadne samo w sobie nie jest obraźliwe?
  • Odpowiedz
@jestem_na_dworzu: Z „Murzynem” jest tak samo jak z „Chińczykiem” używanym w kontekście każdego Azjaty. Po prostu słowo z mowy potocznej, nienacechowane negatywnie, a mam wrażenie ze wręcz nawet z lekka pozytywnie.
  • Odpowiedz
@jestem_na_dworzu: Zgodzę się. Jednakże są sytuacje gdzie słowo murzyn będzie obraźliwe, jak była ta dyskusja w telewizji to jeden typ mówił, że ktoś do niego zwrócił się "murzynie". No to na pewno było było miłe czy kulturalne. A czy miało podtekst rasistowski tego nie wiemy, ale jest to prawdopodobne.
  • Odpowiedz
@jestem_na_dworzu: Znalazłem bardzo wokalny przykład przyzwolenia jakie daje społeczeństwo na rasizm bo to była głośna sprawa a i tak reakcja była mieszana, nawet tu na wykopie.

A Warszawa, Kraków czy Poznań to nie adekwatne zobrazowanie CAŁEJ Polski, jakby jakiś czarnoskóry pojechał w odwiedziny do dziewczyny do małego miasta czy wioski to gwarantuje ci że jakby pokazał się z nią publicznie jak każda inna para to w ciągu doby by usłyszał parę gróźb karalnych.

Zresztą co tu gdybać, wystarczy wejść w parę znalezisk na głównej - dodane 10 godzin
  • Odpowiedz