Wpis z mikrobloga

Zestawienie ubytków w generacji prądu w PL

Wiecie jak to wygląda?
To wygląda jak "kup ropę, ładuj akumulatory"

W wyniku NIEPLANOWANYCH przestojów wypadło nam z sieci 13 GW mocy.
Część z nich to brak paliwa, część to awarie spowodowane paleniem czego popadnie.

I popatrzmy na Turów.
"Źli niemcy (kij że Czesi ale wiadomo ze niemcy)" chcieli nam wywołać blackout pozbawiając nas tej strategicznej i niezbędnej elektrowni.

Musieliśmy płacić kary bo inaczej by była kaplica.
Moc Turowa? 2 GW.
Moc bloku o który poszło? Szalone 0,5 GW.

A wiecie ile prądu produkuje obecnie ten blok?
Tak. dokładnie 0W. Jest wyłączony PLANOWO do 3 IX.
A ile by produkował jakby był włączony? 0,5 czyli pokrył by 5% obecnych ubytków.

Warto było! Zaprawdę mądry i dobry jest nasz rząd!

#bekazpisu #energetyka #blackout
  • 36
@wbielak: Tymczasem fotowoltaika oddaje właśnie do sieci ponad 5 GW mocy (nie licząc autokonsumpcji, która zmniejsza zapotrzebowanie na prąd, ale nie widać jej w statystykach, a może być jej nawet drugie tyle).

Dodajmy, że w większości została ona sfinansowana z pieniędzy sektora prywatnego.
W jak czarnej d..ziurze byśmy byli bez tego?
@AleDlaczegoTak:

tez bym nie wyłączył, bo jakim #!$%@? ktos z innego państwa ma mi mówić co jam miec wlaczone u siebie.


Po pierwsze #!$%@? piszemy przez ch.
Po drugie takim jakim ja nie mogę walnąć sobie masztu kratowego koło płotu.
Po trzecie jak rozumiem stosunek ekonomiczny jest nieistotny. Istotne jest żeby pokazać że poland stronk.

@asiajasiabasia:

W jak czarnej d..ziurze byśmy byli bez tego?


W brązowej.
Ja zapytam gdzie będziemy
@przemyslaw-priemek:

No i wtedy skąd trzeba brać prąd?


Ej ale nikt tu nie mówi że PV zbawia świat, jest zajebistym rozwiązaniem wszystkich problemów.

Wręcz przeciwnie. Nie wiem jak @asiajasiabasia: ale ja mam pełną świadomość ze obecnie dupę ratuje nam niestabilne i kapryśne źródło energii.
Nasz system trzyma się niemal dosłownie na trytytce i słowie zucha.
A w zasadzie to nie. Jesteśmy w sytuacji człowieka w spirali zadłużenia który twierdzi ze
Ja zapytam gdzie będziemy na jesieni jak PV da max 1 GW,


W czarnej dupie oczywiście. Ja zapytam, czy lepiej być w czarnej dupie przez 3 miesiące czy przez cały rok, tak jak jeszcze parę lat temu, jak w upały ograniczano moc fabrykom i firmom, bo był problem?
Fotowoltaika produkuje sporo także na jesieni i na wiosnę, jedynie listopad-luty są najsłabsze.
W marcu w tym roku miałam tylko 20% mniej wyprodukowanej energii
@wbielak: Tak, mam tego świadomość że nie jest to podstawowe źródło energii. Ale jest niesłusznie wyśmiewana przez ignorantów, bo okazuje się, że "amatorska" rozproszona fotowoltaika zbudowana w większości przez większych lub mniejszych prywatnych inwestorów (osoby czy firmy) ratuje nam dupę przynajmniej przez część roku. Tak jak mówisz, kolejne rządy nie były w stanie zbudować żadnej elektrowni atomowej, a grupa ludzików dokłada do systemu 5 GW mocy. A tak naprawdę 10 GW,
@asiajasiabasia: Fotowoltaika działa latem i w dodatku lokalnie czyli u ciebie w domu bo już w większej okolicy zaczyna sprawiać problemy. I jej obecna popularność jest spowodowana preferencyjnym jej traktowaniem przez system.
Problemem jest brak mocy systemowych i ich rosnący w związku z tym brakiem koszt.
I pisanie przez Ciebie, że fotowoltaika aktualnie cokolwiek ratuje jest dziecinnym uproszczeniem.
Czyli zimą system musi sobie radzić bez fotowoltaiki i do tej pory jakoś dawał radę


@przemyslaw-priemek: Nie dawał rady, w lecie były blackouty i ograniczenia mocy dla przemysłu, a w zimie importowaliśmy drogi prąd z zagranicy (np. Szwedzi uruchamiali specjalnie dla nas nieczynne elektrownie). To że ty tego nie odczułeś na własnej dupie bo cały czas miałeś prąd w gniazdku, nie oznacza, że było super.
@przemyslaw-priemek: Artykuł z 2018 roku:
https://wysokienapiecie.pl/11758-blackout-latem-juz-tak-bardzo-nie-straszy/

Prawie trzy lata temu wszyscy więksi odbiorcy energii elektrycznej zostali zmuszeni do ograniczeń w poborze prądu. Wszystko z powodu fali upałów i wzrostu zapotrzebowania na moc przy jednoczesnej suszy, bezwietrznej pogodzie i wyłączeniu 2 GW mocy w elektrowniach węglowych chłodzonych wodą z rzek i jezior. Niekorzystny splot okoliczności mógł spowodować blackout. Ostatecznie 10 sierpnia 2015 roku na wniosek Polskich Sieci Elektroenergetycznych wprowadzono najwyższy – 20
w lecie były blackouty

@asiajasiabasia: Podasz przykłady?

ograniczenia mocy dla przemysłu

Zdaje się ograniczenia takie były ale latem, jeśli się mylę to poproszę przykłady.

importowaliśmy drogi prąd z zagranicy

A ostatniej zimy eksportowaliśmy go na potęgę tak, że z dymem poszły nie tylko hałdy węgla zalegające od lat ale i strategiczne zapasy i dlatego go teraz brakuje.