Wpis z mikrobloga

Zestawienie ubytków w generacji prądu w PL

Wiecie jak to wygląda?
To wygląda jak "kup ropę, ładuj akumulatory"

W wyniku NIEPLANOWANYCH przestojów wypadło nam z sieci 13 GW mocy.
Część z nich to brak paliwa, część to awarie spowodowane paleniem czego popadnie.

I popatrzmy na Turów.
"Źli niemcy (kij że Czesi ale wiadomo ze niemcy)" chcieli nam wywołać blackout pozbawiając nas tej strategicznej i niezbędnej elektrowni.

Musieliśmy płacić kary bo inaczej by była kaplica.
Moc Turowa? 2 GW.
Moc bloku o który poszło? Szalone 0,5 GW.

A wiecie ile prądu produkuje obecnie ten blok?
Tak. dokładnie 0W. Jest wyłączony PLANOWO do 3 IX.
A ile by produkował jakby był włączony? 0,5 czyli pokrył by 5% obecnych ubytków.

Warto było! Zaprawdę mądry i dobry jest nasz rząd!

#bekazpisu #energetyka #blackout
  • 36
@asiajasiabasia: Stopnie zasilania. Artykuł jest z 12 sierpnia 2015 i mówi o stopniach zasilania, zdaje się wtedy z powodu upałów wypadło kilka elektrowni i duzi odbiorcy musieli ograniczyć pobór.

Szwecja. Wszyscy w około mieli problem, zima więc fotowoltaika nie działa, nie wiało, dużo elektrowni w remoncie (w całej UE).
cytat z artykułu:

Cała sytuacja pokazuje, jak bardzo konieczna w Polsce jest budowa elektrowni atomowych, które dadzą stabilne dostawy energii. Jednocześnie niebezpieczne
Stopnie zasilania. Artykuł jest z 12 sierpnia 2015 i mówi o stopniach zasilania, zdaje się wtedy z powodu upałów wypadło kilka elektrowni i duzi odbiorcy musieli ograniczyć pobór.


@przemyslaw-priemek: tak wyglądała rzeczywistość w lecie jeszcze parę lat temu. Całe fabryki robiły postoje, chyba nie muszę mówić, jakie to są straty? Dzięki fotowoltaice w lecie problem letnich braków zasilania został rozwiązany.

Szwecja. Wszyscy w około mieli problem, zima więc fotowoltaika nie działa,
Całe fabryki robiły postoje


@asiajasiabasia: Kilkugodzinne.

nie rozwiązaliśmy problemu z blackoutami w zimie

Bo nie zbudowano elektrowni systemowych które załatałby dziurę.

Ale przynajmniej jeden problem mamy z głowy

Najbliższej zimy najprawdopodobniej zobaczysz, że to było rozwiązanie na przysłowiowe trytytki i jeśli sprawia Ci to frajdę to pozwolę sobie to przemilczeć.
Kilkugodzinne.


@przemyslaw-priemek: Niektóre procesy przemysłowe są dłuższe niż kilka godzin, na przykład rozgrzewana jest i mieszana jakaś mieszanka przez kilka godzin, która potem musi zostać zużyta. Nie można ot tak sobie wyłączyć zasilania na kilka godzin. W przypadku takich fabryk po prostu robili przestój i na parę dni zamykali całą fabrykę.
Najbliższej zimy najprawdopodobniej zobaczysz, że to było rozwiązanie na przysłowiowe trytytki i jeśli sprawia Ci to frajdę to pozwolę sobie to przemilczeć.


@przemyslaw-priemek: Lepiej widzieć to tylko w zimie niż przez cały rok.
Masz lepszy pomysł jak w ciągu 2-3 lat zrealizować lepsze rozwiązanie? Oprócz budowy elektrowni atomowej, którą oczywiście powinniśmy zacząć budować parę lat temu, ale ze względu na skalę inwestycji do dzisiaj jeszcze nie byłaby zrealizowana?
Niektóre procesy przemysłowe są dłuższe


@asiajasiabasia: Dlatego mówimy o ograniczeniu a nie wyłączeniu poboru. Zakłady deklarują o ile mogą zejść z zapotrzebowaniem i na jaki czas.

Lepiej widzieć to tylko w zimie niż przez cały rok.

Myślę, że przy problemach które najprawdopodobniej wystąpią najbliższej zimy nikt nie będzie mówił, że przynajmniej latem jest zajebiście i działa.

Masz lepszy pomysł jak w ciągu 2-3 lat

Nie mam, w tym kraju wszystko od
Myślę, że przy problemach które najprawdopodobniej wystąpią najbliższej zimy nikt nie będzie mówił, że przynajmniej latem jest zajebiście i działa.


@przemyslaw-priemek: Bo ludzie interesują się czymś dopiero jak przyjdzie i kopnie ich w dupę. Nikt nie mówi codziennie "jak fajnie mieć wodę w kranie" czy "jak fajnie mieć prąd", tylko docenia to dopiero jak zniknie.

przy przerwach w dostawach prądu fotowoltaika i pompa ciepła nie ogrzeją Ci chałupy


@przemyslaw-priemek: Mam
że parę dni minie zanim się wychłodzi


@asiajasiabasia: Ostatniej zimy właśnie widziałem taki dom wychłodzony do 14 stopni. Bo prądu parę dni nie było a w domu wszystko na prąd i nawet kominka nie było.

mogę ogrzewanie załączać tylko poza godzinami szczytu

Ale musisz mieć wtedy ten prąd.

Jest jeszcze kominek i drewno na podwórku

Czyli jednak rozsądna dziewczyna.
Ale musisz mieć wtedy ten prąd.


@przemyslaw-priemek: Tak jak sam piszesz, będą to zapewne kilkugodzinne wyłączenia w godzinach szczytu, jeżeli już. Chociaż w pierwszej kolejności będą to wyłączenia dla przemysłu. Zatem mogę nie włączać ogrzewania w tych godzinach i ustawić pompę żeby grzała wyłącznie np. 1-6 w nocy.

Ostatniej zimy właśnie widziałem taki dom wychłodzony do 14 stopni.


@przemyslaw-priemek: Ciekawe gdzie. Zanim z 25 zjedzie do 14 stopni to wiele
@przemyslaw-priemek: Ale odróżniasz awarię od braków w zasilaniu? Jeżeli będzie awaria, spowodowana np. wichurami czy opadami śniegu, to nie ma znaczenia, czy mamy 10 elektrowni atomowych czy nie, i tak nie będziesz miał prądu kilka dni. Natomiast w przypadku braków zasilaniu będą to jak zwykle po prostu braki w szczycie. Pierwszy po dupie dostanie przemysł i przedsiębiorstwa, dopiero potem gospodarstwa domowe. W najgorszym scenariuszu będziemy grzać domy poza szczytem.

Nadal nie
@asiajasiabasia: Ale ja potrafię sobie wyobrazić i bez awarii takie dłuższe braki zasilania w najbliższych latach dotykające również odbiorców indywidualnych.
Fotowoltaika to pudrowanie patologii a to zawsze kończy się katastrofą. I naprawdę nie nazwałbym tego ratowaniem dupy jak ładnie to określasz tylko powszechnym problemem w jaki ten kraj funkcjonuje.