Wpis z mikrobloga

Analizuje co muszę zrobić przed wyjazdem do Szwajcarii, od ponad roku mieszkam w DE, już na pewno mi się rezydencja podatkowa zmieniła na niemiecką, rozliczałem się tylko z niemieckim urzędem finansowym. To jak ja mam się rozliczać podatkowo jak pojadę do Szwajcarii? Przecież jestem rezydentem podatkowym niemieckim, coś niemieckiemu urzędowi się należy? To już lvl wyżej i nie wiem, jak to ogarnąć.

Przed wyjazdem powinienem:

1. Zrezygnować z abonamentu tv
2. Zrezygnować z Krankenkasse
3. Zrezygnować z abonamentu telefonicznego i internetu
4. Wypowiedzieć umowę najmu mieszkania
5. Zamknąć konto w bankach (?)

o czymś zapomniałem?

#niemcy #szwajcaria #pracbaza #praca
#emigracja
  • 10
@Serylek:

Wymeldowac sie i ewentualnie rozliczyc sie z podatku w przyszlym roku o ile Ty nie bedziesz musial im placic, jesli oni Tobie to nie musisz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Serylek: Pomysl o wszelkich innych abonamentach jakie masz.. komunikacja miejska? Internet? Nie wiem co..
Przed wszystkim jedna rzecz - WYMELDOWAC SIE. To jest podstawa.
Co do konta - po co zamykac? Wynioslem sie z DE do CH 3 lata temu, konta w Niemczech nie zamknalem do dzisiaj, tak samo jak w Polsce nadal mam - nie masz obowiazku ich zamykac.
@Serylek: Ahh i co do podatku - rozlicz sie w przyszlym roku. Oplaca sie :) Placiles skladki jak bys zarobil X w ciagu roku. Ale tak naprawde w DE zarobisz tylko jakies 2/3X (zakladam ze od wrzesnia bedziesz w CH, jak inaczej to sobie wylicz ulamek). Wiec podatku od kazdej pensji odciagali za duzo -> nalezy sie zwrot.
@krzyzakp: wiem, teraz zwrotu dostałem sporo, a nie pracowałem nawet cały rok (w zeszłym roku), raczej długoterminowo planuje wyjazd do CH, chce mieć listy do sprawdzenia, żeby potem za błędy dodatkowo zbędnie nie dopłacać, muszę ogarnąć francuski na odpowiednio wysoki poziom, bo chce do francuskojęzycznej części CH i będę domyślnie naciskał, żeby ze Szwajcarami gadać po francusku, mam dosyć już tego niemieckiego
@Serylek: Jak masz darmowe to zachowaj. Ja mialem w DKB i nadal je mam - darmowe, troche mi ucieli benefity, ale nadal do trzymania kasy + placenia w € sie oplaca ;)
Az odkopalem swoja czesciowo stara liste i:
- przekieruj poczte w DE na nowy adres w CH. Da sie, kosztuje cos tam, ale masz wtedy rok spokoju, ze poczta dociera
- pozglaszaj wszedzie nowy adres - nawet jak konto
@Serylek: W DE Hamburg, potem Berlin (po 4 lata kazdy). W CH zaczalem w Zurychu (2lata niecale), teraz prawie 1,5 juz w Chur (Gryzonia) - ale pracuje dla tej samej firmy z Zurychu nadal.