Wpis z mikrobloga

Przy okazji zbliżającego się kryzysu energetycznego, ustaw o zbieraniu chrustu i apelu premiera, aby ludzie ocieplili domy i najedli się przed zimą przypominam: można było takiej sytuacji w 100% uniknąć - gdyby rząd przeznaczył kasę z handlu emisjami co2 na to do czego miała służyć czyli transformację energetyczną i postawienie np. kilku bloków jądrowych, nie mówiąc już o wspieraniu energii odnawialnej, którą to branżę zamiast wspierać zwyczajnie rozwalił.

Kasę postanowiono przewalić w całości na emerytów i bombelki.

Dziękuję za uwagę.

#gielda #energetyka #kryzys #wegiel #ropa #takbylo
  • 73
  • Odpowiedz
@mickpl: xD
Po pierwsze to rząd nie mógł przeznaczyć tych pieniędzy na budowę bloków jądrowych, bo elektrownie jądrowe nie są ujęte w unijnej taksonomii, a więc nie są zaliczane do źródeł ekologicznych.

Po drugie to budowa takiej elektrowni kosztuje 120 mld złotych, a tych pieniędzy było mniej niż połowa.

Po trzecie budowa takiej elektrowni trwa przy dobrych wiatrach
  • Odpowiedz
@lagi_mozgu: nie działa bez gazu, tzn? Chodzi o ogólne spadki napięcia w sieci które muszą być regulowane gazem |(lub innymi paliwami)? Jest na to odpowiedź, powinno wraz z elektrowniami odnawialnymi stawiać baterie które w takich przypadkach regulują je. Poza tym można też by powoli zacząć restrukturyzację sieci energetycznych ale po co...
  • Odpowiedz
@TheGreenBastard: ja to mam tylko taka zagwostke, w uniwersum wykopu, gdzie kazdy jeden uzytkownik jest najmadrzejszy na swiecie, po #!$%@? wgl ktos porownuje tuska, po, pis i innych - przeciez to jeden ch, tylko jedni kradli troche mniej, a teraz inni kradna wiecej xd
  • Odpowiedz
@xeacaex: To znaczy, że to są źródła niestabilne i potrzebują kompensacji, a jedyną obecnie znaną technologią którą można dowolnie regulować i włączać w ciągu minut są turbiny gazowe.

Jest na to odpowiedź, powinno wraz z elektrowniami odnawialnymi stawiać baterie


Wielkoskalowe magazyny energii nie istnieją. Nie da się zbudować magazynu zdolnego zastąpić OZE przez zimę, kiedy te praktycznie w ogóle nie działają. Elektrownie szczytowo-pompowe, czy prymitywne magazyny energii z baterii są w stanie zasilić jedno miasto na kilka godzin, ale nic
  • Odpowiedz
@mickpl: ić stont :D
Jest pincet+ wakacje+ kredyt+ czysta+ chrust+ wungiel+ dałn+ ... +
To nic, że chleb kosztuje 9,8 zł a masło 9,10 zł

Regulamin zabrania mi rozpalać grilla na balkonie.
Ale nic nie wspomina o kozie / kopciuchu w salonie. Blisko mam do parku, gdzie jeszcze nie brakuje wiatrołomów.
  • Odpowiedz
  • 2
@mickpl no i za te emerytury niech żrą gówno spod siebie, pożyczają chwilówki i udawają, że krytykują PiS

Banda dekli, którym za dużo skapnęło po PRLu za frajer i jeszcze żerują na piramidzie finansowej zusu....

A Francja do prawie 60 reaktorów dorzuci 14 niebawem. Można.
  • Odpowiedz
ja to mam tylko taka zagwostke, w uniwersum wykopu, gdzie kazdy jeden uzytkownik jest najmadrzejszy na swiecie, po #!$%@? wgl ktos porownuje tuska, po, pis i innych - przeciez to jeden ch, tylko jedni kradli troche mniej, a teraz inni kradna wiecej


@Byczkumordeczko: nie wiem xd

Ale największym dowodem głupoty jest poruszanie kwestii atomu i zwalanie winy na kogokolwiek, podczas gdy budowa ciągnie się jakieś 50 lat :p
  • Odpowiedz
@lagi_mozgu: ależ całkowicie się z Tobą zgodzę, że stawianie TYLKO na OZE to jest błąd i to nigdy nie działałoby poprzez wymienione przez Ciebie negatywne tego aspekty; jednak eliminowanie ich przez to to jest błąd. W zimę farmy wiatrowe też wytwarzają energię, bo powietrze jest gęstsze, ale chodzi właśnie o mix technologii. Poza tym dekarbonizowanie sieci jest potrzebne jeżeli chcemy spełnić a przynajmniej się zbliżyć do celów Paris Agreement czy
  • Odpowiedz
Przy okazji zbliżającego się kryzysu energetycznego, ustaw o zbieraniu chrustu i apelu premiera, aby ludzie ocieplili domy i najedli się przed zimą przypominam: można było takiej sytuacji w 100% uniknąć - gdyby rząd przeznaczył kasę z handlu emisjami co2 na to do czego miała służyć czyli transformację energetyczną i postawienie np. kilku bloków jądrowych, nie mówiąc już o wspieraniu energii odnawialnej, którą to branżę zamiast wspierać zwyczajnie rozwalił.


@mickpl: można
  • Odpowiedz
@mickpl: Taki wasz obraz wykopki. Banda ignonrantów i populistów XDD

Bredzicie tak, ze się w pale nie mieści

gdyby rząd przeznaczył kasę z handlu emisjami co2 na to do czego miała służyć czyli transformację energetyczną i postawienie np. kilku bloków jądrowych, nie mówiąc już o wspieraniu energii odnawialnej, którą to branżę zamiast wspierać zwyczajnie
ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl - @mickpl: Taki wasz obraz wykopki. Banda ignonrantów...

źródło: comment_16578440331fotYhOyZj5pMKguf7N1eq.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@szaldr: no i błąd, bo fotowoltaika powinna ładować na sklepach, fabrykach, magazynach, a nje na dachu u kowalskiego, który latem produkuje i nie zużywa, a zimą zużywa, a nie produkuje


@Shatter: Nie. PV powinny powstawać na dużych farmach powyżej 1 MW, a nie na żadnych dachach. Wpłacasz kasę, firma/spółdzielnia buduje farmę 2 MW a ty jako prosument wykupujesz sobie z tego 5 kW mocy, jaki samotnik w kawalerce
  • Odpowiedz