Wpis z mikrobloga

1859 + 1 = 1860

Tytuł: Odwaga bycia nielubianym. Japoński fenomen, który pokazuje jak być wolnym i odmienić własne życie
Autor: Ichirō Kishimi
Gatunek: filozofia, etyka
Ocena: 8/10
Zdecydowanie jedna z tych niewielu książek, które mnie naprawdę zmieniły; a raczej pozwoliły mi się zmienić, dostarczając odpowiednie ku temu narzędzia. Pomimo że zawiera wiele banałów, to odpowiedziała mi poniekąd na moje problemy, których przyczyny doszukiwałem się wiecznie w przeszłości; grzebiąc w niej, nie mogłem wyjść z etiologicznych ciągów przyczynowo-skutkowych, które jak miałem do jeszcze niedawna przeświadczenie zrzuciły na mnie niesprawiedliwie cały ciężar, z jakim przyszło mi żyć. Prowadziło to jedynie do godzenia się losem: w końcu przyczyna tkwiła w czymś, na co nie miałem żadnego wpływu. I była to wbrew pozorom dla mnie bardzo wygodna sytuacja. Taki sposób myślenia wydaje się dość oczywisty, można rzec, że i naturalny, także nie kłóciłem się z nim. 'Odwaga bycia nielubianym' jest zaś lekturą uświadamiającą o skali iluzoryczności takiego rodzaju analizy prowadzącej do przyjmowania z góry łatwych odpowiedzi.

Książka stanowi odejście od Freudowskiego rozwodzenia się nad przyczynami na rzecz powziętych przez nas mniej lub bardziej świadomie celów, determinujących nasz stan. Psychologia Adlera, na której się skupiamy, pozwala zajrzeć w głąb siebie, bez patrzenia na postronne osoby i obarczania ich winą. Udało mi się dzięki temu pojąć, że tak jak i złe, tak i dobre doświadczenia nie warunkują, tak naprawdę niczego: mogą być źródłem zarówno siły, jak i słabości. To my je warunkujemy pod nasz cel, a nie one nas. Nie czujmy się więc jakbyśmy byli pod ich władzą. Uświadomienie sobie tego było potrzebnym mi od wielu, wielu lat kopniakiem, bez którego nie przejrzałbym w dalszym ciągu na oczy. Już teraz robię malutkie kroczki w drodze do zmienienia siebie na lepsze. Dlatego, jeśli wpadłeś w pułapkę etiologii przynoszącą ci jedynie stagnacje, to naprawdę radzę dać tej książce szansę, bo być może i tobie uda się przekuć cienie przeszłości w coś naprawdę pięknego: szczęśliwe życie. Musimy pamiętać, że leży ono w zasięgu każdego, wystarczy tylko chcieć je właściwie spożytkować: a do tego potrzebna jest nam już tylko odwaga.

Całokształt jest swoistą gorzką pigułką 'wytykającą' nam po trochu błędne schematy postępowania. Jest to jednak ważne, by zrozumieć daną nam lekcję tego, że nie żyjemy po to, żeby spełniać cudze oczekiwania, ale i również tego, że to nie inni ludzie nas bezpośrednio kształtują. Wniosek nasuwa się sam: jesteśmy po prostu białą kartą chodzącą własnymi ścieżkami. To do nas należy nasze życie i jedynie my możemy je przeorientować. Niestety nikt za nas tego nie zrobi. Teraz już po przejściu przez całość wszystkie omawiane w niej kwestie wydają się jakby oczywiste, choć w rzeczywistości żyłem naprzeciw nim przez większość dotychczasowego życie. Całe szczęście nigdy nie jest za późno na zmiany.

#bookmeter #japonia #samorozwoj #filozofia #ksiazki #ksiazka #czytajzwykopem #filozofiabookmeter #etykabookmeter
Pobierz
źródło: comment_1657715836CIWjntsG8ACZK5ueg0luJu.jpg
  • 7
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.5 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-08-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura obyczajowa, erotyczna
Liczba stron książki: 264

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-03 - Użytkownik faramka ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\. Plan na
@Katsukyun: Podobny temat, ale ujęty od innej strony: Byron Katie, Michael Katz, "Kłamstwa o miłości". Zdaje się też, że z zupełnie innym przekazem i podejściem (bardziej czułym). Również skupia się na tym, że z podstawowej potrzeby aby inni ludzie nas kochali wynika masa problemów psychicznych z jakimi się mierzymy, a nasze postępowanie staje się toksyczne. Książka jednak pokazuje, w jaki sposób zmienić mindset, aby zacząć darzyć siebie i innych szczerą i