Wpis z mikrobloga

Interesuje mnie backend i trochę liznąłem jave oraz c#(dobrze ogarniam podstawy w obu językach, programowanie obiektowe, w miarę jestem zaznajomiony z frameworkami tych języków) i nie wiem w co lepiej iść bo obie technologie mi odpowiadają. Nie ukrywam że patrzę również na kwestie pierwszej pracy czy stażu. Dużo się naczytałem, że na rynku juniorskim w javie jest ogromna konkurencja i jest ciężko, wiec jak to wygląda w przypadku .net, czy może tu jest trochę mniejszy próg wejścia i czy w javie faktycznie jest tak jak niektórzy mówią? Jaką drogę byście wybrali?
#programowanie #backend #java #dotnet #programista15k #csharp
  • 10
@Memphiskaper1: według mnie zabierasz się za to od dupy strony, co za różnica czy pójdziesz w Javę czy C#? Oczywiście zaraz wyskoczy tutaj fanboy jednego czy drugiego ekosystemu i będzie przekonywał, ale według mnie lepiej podejść do sprawy inaczej, od strony domenowej, zastanów się co Cię interesuje czy branża finansowa, czy e-commerce, czy medycyna, czy jeszcze coś tam innego i pod tym kątem szukaj pracy.

Programowanie to nie znajomość języka, to
@Memphiskaper1: Patrząc w szerszym kontekście, obie technologie to jeden pies. Ja brałbym c#, wydaje się racjonalniejszy jako język, ze zdrowszą kulturą dobrych praktyk kodu i mniejszą ilością januszerki na rynku.

Java z drugiej strony daje lepsze możliwości zmiany branży w przyszłości, np. przejścia na coś w Kotlinie, albo robienie apek na Androida. Przez większą popularność, próg wejścia faktycznie może być wyższy.
Jeśli jednakowo lubisz obydwa to zrób to co proponuje @eloar - wysyłaj CV gdzie popadnie, tam gdzie szukają dotnetowców lub javowców. Jak dostaniesz więcej niż jedną ofertę to będziesz sobie mógł wybrać to co ci bardziej pasuje.
Realia dla świeżaków w .net wygladają podobnie, generalnie jest lipa. Ale dużo zależy od ciebie. Kiedyś szukaliśmy juniora i z kandydatów wybraliśmy tego, który najmniej umiał ale był najbardziej wygadany i towarzyski bo cała reszta
Skupiacie się tutaj tylko na języku ale zapominacie, że do tego trzeba dodać frameworki gdzie w przypadku c# warto by było troche ogarniać asp.net, jakiś orm typu EF, idąc dalej jest duża szansa że dla juniora trafi się do utrzymania jakąś desktopowka w WPF albo WinForms, ogólnie dobrze mieć jakieś rozeznanie w ekosystemie danego języka.
@Memphiskaper1: jesteś na poziomie juniora, jesteś "średni" nawet w tej technologii, w której jesteś "lepszy". Tam gdzie ogarniają, to wiedzą, że od Juniora na starcie to można głównie znajomości składni oczekiwać. Jak zaczynałem jakieś 12 lat temu, to moim "konikiem" była Java. Ale że znałem Cpp, to trafiłem do projektu w CPP. Szło spoko, uczyłem się sporo, potem trafiłem do projektu w C# i utrzymywałem/rozwijałem projekt w Silverlight (fajna to była
Programowanie to nie znajomość języka, to jest uniwersalna umiejętność, a język to tylko narzędzie i douczenie się czegoś to kwestia nauczenia się obsługi narzędzia.


@voot: z jednej strony tak, programowanie to uniwersalna umiejętność, ale z drugiej strony języki potrafią różnić się tak bardzo, że styl programowania może być zupełnie inny, inne idiomy i inne możliwości. I dlatego warto poznać więcej niż jeden, zwłaszcza z różnych grup, różnych paradygmatów. Jak ktoś zna