Wpis z mikrobloga

Cześć, wypełniałem wniosek o wczasy pod gruszą i zastanawiam się dlaczego nie mogę dodać mojej mamy do wspólnego gospodarstwa domowego. Pani z HR nie zgodziła się na dopisanie rodzica w oświadczeniu o dochodach, a na internecie nie mogę znaleźć odpowiedzi

Jak wskazał SA w Gdańsku w wyroku z dnia 15 kwietnia 2016 r., sygn. akt III AUa 1730/15 "(...) prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego oznacza wspólne zamieszkiwanie tych osób połączone ze wspólnym zaspokajaniem potrzeb życiowych, czyli ścisłą współpracą w załatwianiu spraw związanych z codziennym prowadzeniem domu (np. zakupy, opłata rachunków) (...)". Wspólnota gospodarstwa domowego oznacza, że pozostające w niej osoby mają zaspokajane potrzeby ze środków w dyspozycji wspólnoty (rodziny).

Wydaję mi się, że tworzymy z mamą wspólne gospodarstwo domowe, a nie oddzielne. Robię co jakiś czas zakupy do domu, opłacam część rachunków, podejmuję decyzje - jednak Pani z HR nie zgodziła się,bo rodziców nie można dopisywać.

Zależało mi żeby wpisać mamę, bo wtedy dochód na osobę byłby mniejszy i nie wpadłbym w drugi próg (dostanę mniej pieniędzy)

Czy Pani z HR ma racje? Raczej na pewno ma, bo to jej praca, ale chciałbym znać odpowiedź dlaczego nie można dopisywać rodziców.
#praca #prawopracy #prawo #hr #kadry
Pobierz Helonzy - Cześć, wypełniałem wniosek o wczasy pod gruszą i zastanawiam się dlaczego n...
źródło: comment_16571982803qib1c6n4TTM49GFByszlR.jpg
  • 5
@Helonzy: wspólne gospodarstwo domowe to możesz i z bratem tworzyć.
Na potrzeby rozwikłania sporu w ustawie o... chyba o pomocy społecznej (skopiowałem i nie pamiętam teraz nazwy ustawy) wspólne gospodarstwo domowe to "osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące."
@Helonzy: pewnie myśli, że gospodarstwo domowe to małżeństwo + dzieci i w sumie jest to najczęściej występujące gospodarstwo domowe w Polsce. U niej mogło dojść do dysonansu poznawczego, że jak pełnoletnie i pracujące dziecko tworzy gospodarstwo domowe z mamą.

W gospodarstwie domowym chodzi o wspólną pomoc, taką można powiedzieć bezinteresowną. Ty pomagasz mamie, mama pomaga Tobie, nie rozliczacie się, kto ile za co zapłacił itd. Wspólnego gospodarstwa nie będą tworzyć np.