Wpis z mikrobloga

źródło: https://threadreaderapp.com/thread/1540963832096608256.html
autor: https://twitter.com/intent/follow?original_referer=https%3A%2F%2Fthreadreaderapp.com%2F&ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Ebuttonembed%7Ctwterm%5Efollow%7Ctwgr%5Eian_matveev&screen_name=ian_matveev

Wojska rosyjskie zajęły Sewerodoniec. Dlaczego jednostki rosyjskie znów idą do przodu? Czy Ukraina przegrała? Postaram się przedstawić nową taktykę armii Putina, która pomaga jej odnosić lokalne zwycięstwa. Moje refleksje:.

Po serii wiosennych niepowodzeń, po poniesieniu znacznych strat, armia rosyjska wyraźnie zmieniła taktykę prowadzenia działań wojennych. Dostosowanie go do nowych celów, wykorzystanie jego mocnych stron i próba zniwelowania słabości. Jak również dostosowanie się do działań armii ukraińskiej. W tym tekście najpierw wypiszę główne wnioski i moje przemyślenia na temat działań armii rosyjskiej, a następnie przeanalizuję każdy punkt i uzasadnię go. Podam również niezbędne szczegóły. Najpierw krótkie podsumowanie, a następnie dogłębna analiza. Zacznijmy od tego, jak zmieniły się cele armii rosyjskiej?

Było: Zmiana władzy na Ukrainie
Stało się: zmusić Zieleńskiego do przyjęcia pokoju na warunkach Putina

Było: Przejęcie kontroli nad krajem.
Stało się: Okupacja obwodów ługańskiego i donieckiego.

Było: Pokonać armię ukraińską.
Stało się: zmuszenie armii ukraińskiej do odwrotu

Taktyka również uległa zmianie zgodnie z celami. Zamiast szerokich manewrów mamy do czynienia z lokalnymi atakami. Zamiast okrążania grup wroga, stosujemy taktykę "wyparcia" przeciwnika z kluczowych obszarów. Zamiast nacisku na jednostki mobilne — widzimy powszechne poleganie na artylerii jako klucz do sukcesu. Sekwencja działań armii Putina jest następująca:

1. Wywieranie nacisku na kluczowy obszar
2) Zapewnienie przewagi sił na danym obszarze
3. Zainicjowanie obejścia od flanki
4. Utworzenie półkola i przeprowadź zmasowany atak.
5. Po zajęciu terenu należy go ufortyfikować.
6. Działania ofensywne wojsk rosyjskich stały się:

a. Powolne i metodyczne
b. ostrożne, z minimalnym ryzykiem
c. zlokalizowane. Obszar działań znajduje się w pobliżu zasięgu artylerii (15-20 km).
d. starannie przygotowane.

Tego wszystkiego nie widzieliśmy w lutym i marcu

Armia rosyjska odgryza terytorium w małych kawałkach. Ta taktyka "jedzenia tortu w kawałkach" jest nieskuteczna w przypadku długotrwałej wojny. Kluczem do sukcesu jest pokonanie armii przeciwnika na dużej przestrzeni. Na krótką metę takie podejście jest jednak korzystne dla tego, kto ma najwięcej zasobów. Armia rosyjska rozwiązuje problemy polityczne, a nie militarne. Pierwszym z nich jest zapewnienie Putinowi prawdziwego zwycięstwa. Po pierwsze, należy dać Putinowi prawdziwe zwycięstwo, najpierw w obwodzie ługańskim, a potem w donieckim na Ukrainie. Drugi to nie przegrywać zbyt wiele i nie ponosić wstydliwych porażek. Cele te wyznaczyły nowy styl prowadzenia wojny
W ten sposób zaatakowano otoczony z trzech stron Sewerodonieck. W podobny sposób zaatakowano również okolice Zołotego (o czym jeszcze opowiem). Głównym wysiłkiem jest nadal atak frontalny. Z punktu widzenia dowództwa szturm zmniejsza ryzyko i daje znacznie większą kontrolę nad sytuacją na miejscu. Ważne jest, aby to zrozumieć. Armia rosyjska chce teraz zagarnąć terytorium. Nie po to, by pokonać Ukraińców, ale by ich wyprzeć — zmusić do opuszczenia ważnych obszarów. Ponieważ Putin nie jest zainteresowany działaniami wojskowymi w tym regionie. W oczywisty sposób domaga się on zajęcia i okupacji ziemi ukraińskiej. W rezultacie mamy do czynienia z serią krótkotrwałych ofensyw lokalnych, po których następują ataki na kluczowe miejsca. I będzie to trwało do czasu, aż armia ukraińska ich powstrzyma lub gdy jednostki rosyjskie nie wyczerpią swoich sił.

A teraz więcej szczegółów i w kolejności. Cofnijmy się do kwietnia, kiedy to armia rosyjska skoncentrowała się na froncie wschodnim. W tym momencie cele, jakie Putin postawił przed swoimi generałami, uległy radykalnej zmianie. Jest to rodzaj planu, który, jak się wydaje, został zatwierdzony.

https://pbs.twimg.com/media/FWKcFt7XoAAcZ62.jpg

Dowództwo rosyjskie zdawało sobie sprawę ze swojej głównej słabości — niewystarczającej liczby żołnierzy. To właśnie w kwietniu najgłośniej mówiło się o ewentualnej mobilizacji, gdyż braki w wojsku były widoczne. Jednak, zamiast zwiększać liczebność armii, postanowiono zmniejszyć liczbę celów. Potem urzędnicy Putina zaczęli mówić, że najważniejszą sprawą jest zdobycie Donbasu, a z ruchów wojsk jasno wynikało, że tak właśnie jest. Główne grupy rosyjskie wyruszyły do Izium i na tereny okupowanej LNR. W tym samym czasie zakończyły się również negocjacje.

https://pbs.twimg.com/media/FWKcg7jWAAA5zfZ.jpg

Późniejsza ofensywa na południe od Izyum była ostatnią próbą stworzenia przez wojska rosyjskie szerokiego okrążenia i okrążenia dużego zgrupowania wojsk ukraińskich. Jednak nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów i najwyraźniej rosyjscy generałowie szybko porzucili ten pomysł.

Tym bardziej że na pierwszy plan wysunęła się nie klęska ZSU, nie zwycięstwo militarne, ale "wyzwolenie", jak mówi putinowska propaganda, resztek obwodów donieckiego i ługańskiego. Innymi słowy, stało się to wystarczające, by zmusić wojska ukraińskie do wycofania się. Jak to zrobić? Używając głównego atutu. Armia rosyjska zdobyła doświadczenie i starała się zniwelować swoje niedociągnięcia — niską liczebność i nieprofesjonalizm. I walczyć na podstawie przewagi w powietrzu i dominującą przewagi w artylerii. Do tego dostosowano taktykę.
Wskazują na to również zmiany personalne. Od początku kwietnia Putin dwukrotnie zmieniał dowódców. I w obu przypadkach stanowiska te przypadły "syryjskim" generałom. Mają doświadczenie w dyscyplinie, masowych bombardowaniach miast i wypieraniu wroga.

Od kwietnia do końca czerwca ofensywę rosyjską postrzegam jako łańcuch lokalnych operacji. Mam następującą listę (część 1):

1 Ofensywa z Izyum

2 Ofensywa na Biełogorowkę

3 Szutm na Rubieżne

4 Szutm na Popasnę

5 Forsowanie Siewierskiego Donca w pobliżu Biełogorowkę

https://pbs.twimg.com/media/FWKdiOoXkAMnwqe.jpg

6 Ofensywa od Popasnej

7 Szturm na Liman

8 Szturm Sewerodoniecka

9 Szturm na Swiatogorsk

10 Ofensywa Switłodarska

11 Okrążenie Zołotego

https://pbs.twimg.com/media/FWKd1qAX0AEF6Xy.jpg

Wszystkie te operacje odbywały się na obszarach o promieniu 10-20 km, najczęściej szturmując osiedla z kilku kierunków. Wszystkie te operacje przebiegały według tego samego scenariusza. Armia rosyjska zgromadziła w jednym miejscu przytłaczającą liczbę artylerii i wprowadziła do ataku najlepsze siły piechoty. Następnie teren ten miał być ostrzeliwany do czasu opuszczenia go przez Ukraińców. Następnie powoli posuwały się tam jednostki rosyjskie. Ofensywa trwała 3-5 dni, po czym oddziały zatrzymały się
Według różnych źródeł przewaga artyleryjska armii rosyjskiej waha się od 1:10 do 1:20. Zwróć uwagę na ten materiał — dowiesz się z niego, jak marnotrawna może być artyleria Ros, strzelająca nawet do pojedynczych żołnierzy.
Głównymi siłami ofensywnymi Putina są najemnicy grupy Wagner i pozostali spadochroniarze (VDV). Są one regularnie przewożone z jednej strefy do drugiej. Tam, gdzie potrzebna jest duża liczba piechoty, wykorzystuje się oddziały DNR i LNR. Ostatnio jest ich bardzo mało, ale o tym później.
Jako przykład nowej taktyki armii rosyjskiej przyjrzyjmy się okrążeniu Złotego. Ogólnie rzecz biorąc, Zolote było atakowane od samego początku — leży na pierwotnej linii demarkacyjnej. Sporadyczne ataki okazały się jednak nieskuteczne

https://pbs.twimg.com/media/FWKfDSDWQAEIr_b.jpg

Do początku kwietnia wojska rosyjskie posuwały się od strony terrystycznej LNR w kierunku Niżnej i Toszkiwki. I od wschodu w kierunku Popasnej. Zolote stopniowo znalazł się w półokrążeniu. W tym czasie osłaniała flankę grupy broniącej Popasnej.

https://pbs.twimg.com/media/FWKfK1MXgAAQ0_-.jpg

Koniec kwietnia. Nowotoczkiwka jest zajęta. Bardzo powoli armia rosyjska przesuwa się na przód i zajmuje jedną małą wioskę za drugą.

https://pbs.twimg.com/media/FWKfV01WIAEyklW.jpg

Siódmy maja. Oddziały ukraińskie opuszczają Popasną, która pod ciężkim ostrzałem artylerii rosyjskiej stała się niemożliwa do obrony. Wojska rosyjskie zajmują Popasną i wzgórza nad nią. Ukraińcy fortyfikują się w Kamyszewie. Pozostałe pozycje zostają utrzymane.

https://pbs.twimg.com/media/FWKfcZfWIAA-bt2.jpg

Przez cały tydzień armia rosyjska przygotowywała nową ofensywę z Popasnej i atakowała głównie Kamyszewachę. Wszystkie ataki zostają jednak odparte. Do 15 maja zajęto Niżne, a w rejonie Zołotego poczyniono postępy. Cały obszar pozostaje jednak w rękach ukraińskich

https://pbs.twimg.com/media/FWKfkJ6WIAICf-v.jpg

Ofensywa z Popasnej rozpoczyna się 18 maja i osiąga swój punkt kulminacyjny 24 maja. Do 26 maja toczą się walki o Kamyszewachę, która przechodzi z rąk do rąk i rozpoczynają się ataki na Wrubowkę. Na wschód od Zołotego trwa niewielka ofensywa w kierunku Girskie. A Toszkiwka nadal nie może zostać zajęta, więc zostaje ominięta

https://pbs.twimg.com/media/FWKfr0fXoAElHGQ.jpg

Rozpoczyna się czerwiec. Wojska rosyjskie zajęły Kameszewachę, toczą się walki o Wrubowkę, regularnie atakowane są Toszkiwka i Zołote, a propaganda rosyjska twierdzi, że są one albo zajęte, albo wkrótce zostaną zajęte.

https://pbs.twimg.com/media/FWKgEaBWAAMJbVq.jpg

Jeśli przewiniemy do 15 czerwca, zobaczymy, że nic się nie zmieniło. Odpowiedź jest prosta — wszystkie siły biorą udział w szturmie na Siewierodonieck, jedne nacierają na Bachmut, a inne przemieszczają się z Izium do Słowiańska.

https://pbs.twimg.com/media/FWKgKMJXwAAtUJ8.jpg

Do 18 czerwca Siewierodonieck został prawie całkowicie zajęty, a zakłady Azot zostały zablokowane. Siły rosyjskie zostają przerzucone w rejon Zołotego, a 20 czerwca następuje zmasowany atak na Mirną Dolinę. Zostaje zajęty niemal natychmiast, podobnie jak stojąca na drodze Toszkiwka. Zbliża się ostateczna bitwa o Zołote.

https://pbs.twimg.com/media/FWKgUuAXEAAR2lS.jpg

W dniach 22-23 czerwca było już po wszystkim. Siły ukraińskie częściowo wycofały się, częściowo zostały okrążone. Bitwa o ten niewielki obszar trwała w swojej aktywnej fazie od początku kwietnia do końca czerwca, przez około 82-83 dni.

https://pbs.twimg.com/media/FWKgkhwX0AYdRz8.jpg

Zwróć uwagę, jak rozwijała się ofensywa armii rosyjskiej. 1. Koncentrowali się na zdobywaniu skupisk ludności. 2. Ataki trwały aktywnie przez 2-3 dni, potem walki stały się mniej intensywne i nastąpiła akumulacja sił. 3. Ataki odbywały się wtedy, gdy siły nie były potrzebne na innych odcinkach frontu.

Niektórzy nazwaliby taką taktykę skuteczną. Postrzegam to jako próbę zamaskowania ogólnej słabości armii rosyjskiej. Dosłownie jeden szczegół. Wszystko to, co tu wypisywałem w 11 tweetach, miało miejsce na polu boju o bokach 20 km, a maksymalne posunięcie wojsk rosyjskich również okazało się wynosić około 20 km. Za 83 dni!

https://pbs.twimg.com/media/FWKhT6yWIAAAyjN.jpg

Ciekawy szczegół, który powie nam o słabości armii rosyjskiej. Przypomnij sobie ofensywę Popasnej. W tym czasie wielu pisało, że zgrupowanie ZSU w Sewerodoniecku jest bliskie okrążenia. Napisałem (w maju) w tym wątku, że jest to mało prawdopodobne i nie nastąpi w najbliższym czasie.

https://pbs.twimg.com/media/FTlhrBgXsAA2SiU?format=jpg&name=small

Dlaczego więc armia rosyjska odmówiła wykonania takiego ruchu, aby odciąć od razu większość oddziałów ukraińskich i pozostawić je bez zaopatrzenia? Zamiast tego podjęto frontalne natarcie na Siewierodonieck oraz ataki na Wrubowkę, Toszkiwkę i Zołote?

https://pbs.twimg.com/media/FWKiXueXkAAcWrM.jpg

Aby to zrobić, należy dowiedzieć się, jak przebiega ofensywa i jakie siły są potrzebne do stworzenia takiego pierścienia. Musisz zrozumieć, że nie możesz po prostu przejść pewnego dystansu i tyle - teren należy do Ciebie. Trzeba nad tym zapanować. Mianowicie musisz bronić go przed ewentualnymi kontratakami wroga. Aby się bronić, musisz zająć pozycje, wykopać okopy, zdobyć sprzęt, zbudować łączność itd. Dopóki żołnierze tak postępują, nie mogą nigdzie atakować. Dlatego w podręczniku jest taki rozdział: "kompania/batalion/regiment w natarciu", oczywiście jest też podobny rozdział dotyczący obrony.

Obecnie armia rosyjska aktywnie korzysta z BTGr - Batalionowych Grup Taktycznych. Nie są one dokładnie takie same jak batalion, ale mają podobny skład. Dlatego w obronie mogą działać w podobny sposób. Zgodnie z systemem radziecko-rosyjskim batalion w obronie zajmuje pas o szerokości 5 km. Szerokość ta zależy od tego, jak daleko batalion może prowadzić ogień. Zaledwie 2-2,5 kilometra to skuteczny zasięg ostrzału czołgów. Tak, BTGr są wzmocnione artylerią, ale artyleria nie może zapewnić takiej kontroli, jaką daje broń strzelecka. Pozostawianie dużych luk między batalionami jest niebezpieczne.

I tak, okazuje się, że na każde 5 km frontu powinien przypadać jeden BTGr. Wróćmy do teoretycznego okrążenia Sewerodoniecka. Oszacujmy, ilu BTGr potrzebnych jest do obrony zamkniętego pierścienia. Należy wziąć pod uwagę, że musiałby być broniony z dwóch stron

https://pbs.twimg.com/media/FWKjqr2XEAA-hl3.jpg

Z jednej Białogorowki i do drugiej (nie pytaj) jest około 20 km. Co oznacza, że będziesz potrzebował 20/5*2 = 8 BTGr. + 1 BTGr. do ataku i przynajmniej jednego w rezerwie, na wypadek gdyby front gdzieś zawiódł Oznacza to minimum 10 BTGr do wykonania pierścienia, biorąc pod uwagę słaby sprzeciw armii ukraińskiej.

Jest jeszcze reszta frontu, gdzie również potrzebni są obrońcy BTG. Oceniłem, że wokół Popasnej, nawet bez dalszej ofensywy, należało bronić kolejnych 7-8 BTGr. Łącznie jest to do 17-20 BTGr, przy założeniu pełnego sukcesu. Tylko do celów obronnych.

https://pbs.twimg.com/media/FWKkFzRXoAM-_8_.jpg

I oczywiście zapytacie. Zaraz, zaraz, ale to nie tylko BTG, są też różne oddziały LNR-DNR, PMC i inne. To prawda. Z tym, że podczas szybkiego ataku możesz polegać tylko na swojej grupie. Jak można ufać, że tak rozproszone siły stworzą szybką i niezawodną obronę? Innym pytaniem jest, jak je wszystkie zaopatrzyć? Ponadto, zdaniem ekspertów, armia rosyjska doświadcza poważnych braków kadrowych w swoich BTG. Powinny być większe od batalionu (900 ludzi), ale w rzeczywistości mogą być niewiele większe od kompanii (200 ludzi). Przeczytaj więcej: https://warontherocks.com/2022/06/not-built-for-purpose-the-russian-militarys-ill-fated-force-design/

Dla obronności niezwykle ważny jest personel. Czołg nie wykopie sobie rowu. Arta sama nie pociągnie za sobą amunicję. Jeśli nikt nie będzie osłaniał BMP karabinami maszynowymi, to taki BMP nie pożyje długo. Dlatego też niepełna siła sił zbrojnych wpływa przede wszystkim na walory obronne armii rosyjskiej.
Wydaje się to nielogiczne, zgodnie z zasadami wojskowymi personel jest ważniejszy w ataku niż w obronie. Ale, jak napisałem powyżej, armia rosyjska poprawiła to kosztem taktyki. Duża ilość artylerii ostrzeliwującej nieruchome pozycje sprawia, że zmasowany szturm nie jest konieczny. Można atakować w małych grupach. Obrona w małych grupach nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Przynajmniej dlatego, że dwoje oczu to nie czworo. Jeśli spojrzysz w lewo, ukraińska grupa dywersyjna już przejechała na buggy. Również w tym przypadku trzeba stać na straży, gotować jedzenie i piłować kłody na stanowiska. Potrzebne są ręce, a ich nie ma.
Szybkość natarcia armii rosyjskiej jest znacznie ograniczona przez straty w pojazdach pancernych. Gdy tylko coś na gąsienicach lub kołach wysunie się do przodu, spotyka Ukraińca z Javelinem albo ze Stugną, albo z NLAW... Ogromne straty w czołgach i BMP zmuszają armię rosyjską do ostrożniejszego ich użycia. Jak również do sprowadzania coraz większej ilości starego sprzętu z magazynów. W tym bardzo stare T-62. Według moich informacji były one używane do obrony nie tylko na froncie chersońskim i zaporoskim. Ale także w rejonie Wrubowki - najgorętszym miejscu.

Jeśli nie ma pojazdów opancerzonych, piechota nie może przez długi czas posuwać się naprzód. Konieczne jest przeniesienie ognia artyleryjskiego na drugą i trzecią linię obrony, jak w czasach I wojny światowej. A potem żołnierze się męczą, rosną straty, kończy się im amunicja. Dlatego armia rosyjska atakuje powoli. Aby mieć wystarczająco dużo czasu i sił na zbudowanie obrony zajętych skrawków ziemi. Dzięki temu mogą stopniowo rozbudowywać linie zaopatrzenia, nie przeciążając słabej sieci logistycznej. Aby mieć czas na przygotowanie artylerii na koniec.
Na tym etapie nie spodziewam się wojny manewrowej ze strony armii rosyjskiej. Jest to dla nich niekorzystne; przeciwnie, powolne przeciskanie się i szturmowanie poszczególnych osad prowadzi do sukcesu. Tak, zwycięstwa są małe i ograniczone, ale nie ma innych rezultatów i nawet one w ostatecznym rozrachunku wyglądają na znaczące.

Co się teraz dzieje? Według doniesień, jednostki ukraińskie opuściły strefę przemysłową w Sewerodoniecku. Podobno kolejną lokalną ofensywą wojsk Putina będzie atak na Łysyczańsk. Ten sam styl - tworzenie półpierścienia i piekła artyleryjskiego.

https://pbs.twimg.com/media/FWKmyvQXgAYO1sr.jpg

Celem wojsk rosyjskich jest dotarcie do granic obwodu ługańskiego i jest prawdopodobne, że uda im się to osiągnąć w najbliższym czasie. A Ukraińcy wycofają się na nową linię obrony Bachmut-Soledar-Sewersk.

https://pbs.twimg.com/media/FWKm9xQXEAUH2V0.jpg

Jednocześnie drugim obszarem, na którym armia rosyjska przeprowadzi lokalną ofensywę, jest Słowiańsk. Armia rosyjska prawdopodobnie zbuduje mosty na rzece Siewierski Doniec i spróbuje zaatakować z dwóch stron.

https://pbs.twimg.com/media/FWKnD3gXgAIDJvh.jpg

Dlaczego jednak armia rosyjska w ogóle jest w stanie posuwać się naprzód? Jednym z powodów, które już podałem, jest zmiana taktyki na bardziej komfortową. Drugim powodem jest osłabienie armii ukraińskiej. Ukraińcy tracą też sprzęt, a uzbrojenie z Zachodu dociera z opóźnieniem. Kwietniowe dostawy wprawiły wszystkich (i mnie) w optymistyczny nastrój. Ale potem nadszedł maj, kiedy nie dotarła prawie żadna ciężka broń. Dopiero teraz zaczęły napływać nowe haubice i działa samobieżne. W tym MLRS HIMARS. Tymczasem Ukraińcy zużyli prawie wszystkie pociski do radzieckich dział 152 mm i radzieckich wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu Smerch/Uragan. I praktycznie nie było sposobu na zdobycie nowych. To dodatkowo osłabiło ukraińską artylerię. Trzecim powodem jest fakt, że armia rosyjska uruchomiła przepływ ochotników na front, co częściowo pokrywa straty. Widać to między innymi na przykładzie danych dotyczących liczby ofiar. To właśnie w nich gwałtownie wzrosła liczba wolontariuszy. Jak na razie liczba ta nie jest krytyczna, ale należy ją pomnożyć przez co najmniej 3.

Co więcej, BBC pisze, że władze rosyjskie przygotowują ustawę, która umożliwiłaby podpisywanie umów zaraz po ukończeniu szkoły. Obecnie możliwe jest odbycie służby kontraktowej po powołaniu do wojska. Czyli dosłownie zamierzają wysłać dzieci szkolne na wojnę:
https://bbc.global.ssl.fastly.net/russian/news-61712941

Przejdźmy teraz do interesującej części. Jak Ukraina może oprzeć się ofensywie Putina? Czy jest taka szansa i jak ją dostrzec? A także dlatego, że twardo stoję przy swoim zdaniu - Rosja Putina już przegrała tę wojnę.
Armia ukraińska może uderzyć w siłę armii rosyjskiej - artylerię. I spróbuje zmniejszyć przewagę Rosjan w tej dziedzinie. Do tego celu potrzebne są dalekosiężne haubice Pzh 2000 i Cezar. Podobnie jak amerykański HIMARS. Aby dosięgnąć rosyjską broń dalekiego zasięgu. Walka z artylerią rosyjską to długa i trudna praca, bo jest jej głupio dużo. A zachodnie zapasy są ograniczone. Osiągnięcie parytetu zajmie miesiące. Jest też inny sposób. Jednym ze sposobów jest uderzenie w słaby punkt, tak aby armia rosyjska nie mogła wykorzystać 100% swojej
Pobierz
źródło: comment_1656237138nf0fvJbcNgfkk3uUBrgelT.jpg
  • 49
@Aryo: Ale długie, ale przeczytane. Ufff.

Wydaje mi się że Ukraina po części liczyła że to co z Popasnej się "wyleje" to będą mogli szybko kontr uderzyć przez rozciągnięty front, to samo co w pierwszych miesiącach wojny, ale nie udało im się więc musieli zacząć stabilizować front i okopywać się. Ale fakt, gdyby nie Popasna, to nie miałoby prawa udać się okrążenie Zolote, i utrata Switłodarska, przez to front się wydłużył
@Vixay:

Co do amunicji do 152 mm, mogło mi się wydawać albo widziałem jak Bułgaria zaczęła produkcje, albo plotkę.

https://cyklista.wordpress.com/2021/01/09/ukrainski-zakup-bulgarskiej-amunicji/

Jeśli wcześniej Ukraina kupiła u nich amunicje, to nie widzę problemu by dla nich produkowała po cichu, a możemy się dowiedzieć tego dopiero po fakcie.


To akurat fakt. Fabryka amunicji w Bułgarii zatrudniła ostatnio dodatkowy personel, bo pracują 24/7. Podobnie też i polska fabryka. Rosjanie ostatnio dziwili się na Lost Armour,
@Makak87: Dodatkowo - http://www.nowastrategia.org.pl/ukraina-osiagnela-zdolnosc-produkcyjna-amunicji-kalibru-152-mm/

Ukraina produkuje amunicje u siebie również 24/h, ale pewnie nie w takiej ilości jakiej potrzeba. Wydaje mi się że informacja o braku amunicji czy wyczerpaniu to polityczna zagrywka by zmusić zachód do jeszcze większego wsparcia, ewentualnie jest to podkładka pod całkowitą zmianę produkcji czy używania post sowieckiego sprzętu na NATO, bo to ewentualnie się stanie, ale Ukraina już robi po prostu pierwsze kroki. Ewentualnie podkładka pod to
@Vixay:
O hajs tutaj tez chodzi a nie tylko slepe moce produkcyjne. Pocisk tej klasy kosztuje circa 400$. Ruscy maja 600 + luf na froncie. Dasz z kazdej ognia 50 pociskow na dzien, a nie sa to przeciez ilosci nieosiagalne dla wyszkolonych puszkarzy, i sie okazuje ze tam trzeba dostarczyc milion(!) Pociskow miesiecznie. 35 tys na dobe. Prawie pol miliarda dolcow bez kosztow transportu. 42 tys ton do przewiezienia.

Strzelaja po
@Makak87: Dlatego Ukraina ma mniej luf na froncie, więc można obciąż kalkulację. Strona ukraińska zużywa 5-6 tys. pocisków artyleryjskich dziennie, na dzień 10 czerwca wypłynęła informacja. Ile fabryka potrafi naprodukować dziennie to chyba jedna wielka tajemnica.

Hajs wydaje mi się że to już drugorzędna sprawa, NATO napiszę na papierku i zapłaci za wszystko, a Ukraina posiada jeszcze instrumenty do kupna na własną rękę.
@Vixay:
No wlasnie. Czyli ostatni (!) Atut tej wojny czyli artyleria ktora oraja obszarowo oraz na ilosc. Sila przed ktora nie ma obrony... to okolice 7 tys pociskow na dobe. Ukraincy potrafia wystrzelic niewiele mniej (majac mniej systemow artyleryjskich). A gdzie tu budowanie przewagi ktora pozwoli na utrzymywanie inicjatywy CHOCIAZ na szczeblu operacyjnym?

Nie majac przewagi liczebnej oraz majac stany osobowe w pododziach piechoty/rozpoznania/saperow w podlodze?

Zdajcie sobie mircy sprawe z
@Vixay: > Dlatego jest coś takiego jak rezerwy, możliwość zadłużania państwa, obligacje, handel i tak dalej. Możliwości jest sporo, nie musi być to od razu ściepa z podatników.

@Vixay: i tak na końcu zaplaci podatnik.
@wersalski_kasztan: Wpływ wojny na inflację jest minimalny, wpływ wojny na gospodarkę również. Ceny ropy są NIŻSZE niż przy kryzysie z 2008 roku, o jakieś 20-35$ za baryłkę.

@wersalski_kasztan: Rosja w tym roku traci Polskę do sprzedaży gazu, w przyszłym traci połowę Europy, w 2024 traci ropę i gaz w każdym państwie EU, i to już jest definitywne. W tym momencie to już jest serio nieważne ile Rosja sprzedaje tego gazu