Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
Konia z Grzędą temu co da hociarz jeden dobry powud czemu z języka polskiego nie mielibyśmy wywalić "ó", "ż" i "ch" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zalet byłoby durzo:
-skrucenie alfabetu
-pomoc tym z dysortografią
-uproszczenie języka tym co się hcą nauczyć (Ukraińcy np)
-przyśpieszone pisanie (nie trzeba klikać alt albo przytrzymywać literek)

Wady:
-???
-cierzęj męczyć dzieci dyktandami
-paru tradycjonalistom by pękła d--a (hociarz to morze być zaletą dla niekturyh)

Zapraszam do dyskusji
#nauka #jezykpolski #ortografia #grammarnazi

EDIT
Dla tyh "nie odróżnisz morze od może", zastanuwcie się jak odrurzniacie to w mowie, gdzie rurznicy nie ma rzadnej
Diamond-kun - Konia z Grzędą temu co da hociarz jeden dobry powud czemu z języka pols...

źródło: comment_1655905973avmq3msTLY3oOGuwlKQPGP.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Diamond-kun:

Można spokojnie ułożyć zdanie które kontekstem będzie nierozróżnialne:

Znowu zaciął mi się zamek.


Chodzi o zamek, czyli rzecz która coś zamyka. O jesze jaki zamek może chodzić? Mam wrażenie, że to coś co można porównać do "Zgasł mi silnik" i hehe bo nie wiadomo czy w samochodzie czy w motocyklu, a może w samolocie.
  • Odpowiedz
@Mega_Smieszek: I tak i nie. Ja mam "papier" na tę dysfunkcję. I to z czasów, kiedy to był wstyd. Miesiące chodzenia do poradni psychologicznej. Do tego w szkole nie miałem taryfy ulgowej a wręcz przeciwnie - nauczyciele więcej ode mnie wymagali.
Do tej pory mam problem z niektórymi słowami, ale nauczyłem się sprawdzać pisownię. Zresztą w dzisiejszych czasach naprawdę trzeba się starać, żeby robić błędy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Goglez: zamek od bluzy wyraźnie się różni od zamka w broni.
Ale jak chcesz mogą być inne przykłady:

Jaki biały ekran będzie najlepiej pasował do mojej firmy?

Chodzi o coś chroniącego przed promieniowaniem czy ekran do
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Diamond-kun: mówisz "o borze", bo bór i "o Boże", bo Bóg. Ortografia naprawdę ma sens, jeśli zastanowisz się nad odmianą słów i ich pochodzeniem.
Również wspomniano już w tym wątku, że w niektórych rejonach Polski nadal odróżnia się w wymowie ch i h.

Więc niby fajnie, ale jednak takie ujednolicenie zapisu mogłoby wprowadzić więcej zamieszania niż się z pozoru wydaje.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Szalamaja: zamieszanie każda zmiana wprowadzi, czy to znaczy że nigdy nic nie powinniśmy zmieniać?

Co do tych co mówią inaczej, mowy nie chce zmieniać tylko pisownie. Skoro już i tak są wypadki gdzie tą samą literę czyta się różnie w zależności od słowa, to se dadzą radę.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Szalamaja: >mówisz "o borze", bo bór i "o Boże", bo Bóg. Ortografia naprawdę ma sens, jeśli zastanowisz się nad odmianą słów i ich pochodzeniem.

no właśnie nie da się sprawdzisz czy mówisz "o borze" czy "o boże", dlaczego więc musimy zapisywać to w jeden a nie drugi sposób?
Doskonale wiem że to jest kwestia pochodzenia słów, ale czy to znaczy że mamy się męczyć tylko dla jakiejś bezsensownej tradycji?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Diamond-kun: jeśli Twoim postulatem jest zmiana pomimo wszystko, to właściwie nie zapraszasz do dyskusji, bo tak można zbić każdy argument. ( ͡° ͜ʖ ͡°) na podobnej zasadzie możemy zacząć domagać się porzucenia odmiany przez przypadki, bo przecież wszystkim byłoby łatwiej.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Szalamaja: Rozróżnienie na różne u rz i h nie pełni rządnej funkcji, bycie pozostałością po pochodzeniu nie jest funkcją, również to że 1% społeczeństwa inaczej wymawia h czasem też nie jest funkcją.

Przypadki natomiast są podstawą działania naszego języka, bez którego by język nie działał. Więc jest to nie porównywalne.

Celem nie jest zmian mimo wszystko, po prostu argumenty są słabe, to je zbijam.
  • Odpowiedz