Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
Konia z Grzędą temu co da hociarz jeden dobry powud czemu z języka polskiego nie mielibyśmy wywalić "ó", "ż" i "ch" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zalet byłoby durzo:
-skrucenie alfabetu
-pomoc tym z dysortografią
-uproszczenie języka tym co się hcą nauczyć (Ukraińcy np)
-przyśpieszone pisanie (nie trzeba klikać alt albo przytrzymywać literek)

Wady:
-???
-cierzęj męczyć dzieci dyktandami
-paru tradycjonalistom by pękła dupa (hociarz to morze być zaletą dla niekturyh)

Zapraszam do dyskusji
#nauka #jezykpolski #ortografia #grammarnazi

EDIT
Dla tyh "nie odróżnisz morze od może", zastanuwcie się jak odrurzniacie to w mowie, gdzie rurznicy nie ma rzadnej
Diamond-kun - Konia z Grzędą temu co da hociarz jeden dobry powud czemu z języka pols...

źródło: comment_1655905973avmq3msTLY3oOGuwlKQPGP.jpg

Pobierz
  • 31
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Polanin: bo to są wyraźnie inne dźwięki, natomiast w dzisiejszej mowie powszechnej wszystkie 3 co wymieniłem brzmią identycznie jak ich odpowiedniki

@Goglez: a jak odróżniasz od siebie zamek, zamek, zamek i zamek?

@Wiskoler_double: nie jesteś wstanie odczytać prostych zdań po polsku, które brzmią identycznie po odczytaniu jakby znaki były poprawne ortograficznie? kwestia praktyki
bo to są wyraźnie inne dźwięki, natomiast w dzisiejszej mowie powszechnej wszystkie 3 co wymieniłem brzmią identycznie jak ich odpowiedniki


@Diamond-kun: ą - oł, ę - em, c - ci brzmią bardzo podobnie. Pogadaj z dziećmi uczącymi się ortografii, albo cudzoziemcami.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Diamond-kun:

a jak odróżniasz od siebie zamek, zamek, zamek i zamek?

Kontekstem.
@Polanin:

to akurat średni argument, bo masz słowa zapisywane tak samo, ale znaczące co innego. Choćby pokój. Pomieszczenie, albo brak wojny.

Ułożysz sensowne zdanie, z którego nie można za pomocą kontekstu wywnioskować o który pokój chodzi? Bo piwo można warzyć i ważyć, pewnie dlatego pisze się je inaczej.
Wczoraj warzyłem piwo.
Wczoraj ważyłem piwo.
Oba zdania są poprawne.
Goglez - @Diamond-kun: 
 a jak odróżniasz od siebie zamek, zamek, zamek i zamek?
Kont...

źródło: comment_1655907069N0uZAuEieqvtqQc6rGxNVG.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Goglez:

a jak odróżniasz od siebie zamek, zamek, zamek i zamek? Kontekstem.


Można spokojnie ułożyć zdanie które kontekstem będzie nierozróżnialne:
Znowu zaciął mi się zamek.

I jakoś nikt nie postuluje żeby zrobić coś z tym słowem.