Wpis z mikrobloga

@Nieszkodnik: Tak mówi, czytałem wielokrotnie od deski do deski. Chciałem Ci tylko pokazać, że pewne normy moralne są podobne wszędzie. Nie chce mi się sięgać i szukać po Upaniszadach i innych starożytnych, starszych niż Stary Testament tekstach ale pewnie i tam znajdziemy ten rdzeń w stylu "nie kradnij, nie zabijaj, nie cudzołóż" itp
Tak mówi, czytałem wielokrotnie od deski do deski.


@ImperiumCienia: to dlaczego porównywałeś coś, co jest wtórne do ST?

Stary Testament powstawał w ciągu wielu wieków, najstarszym tekstem w nim zawartym jest Pieśń Debory z Księgi Sędziów, spisana w XII w. p.n.e. Długotrwały proces formowania kanonu ST rozpoczął się w 622 p.n.e., kiedy król Jozjasz wprowadził reformę religijną.

Buddyzm: 500 lat przed chrystusem kilka tys km dalej


@ImperiumCienia: czyli spokojnie buddyzm
@Nieszkodnik: Raczej sciągał z wed hinduistycznych.
Taka Atharvaveda datowana jest na 8-12 w p.n.e i tam jest mowa o:

1 Ahiṃsā (अहिंसा): Nonviolence
2 Satya (सत्य): Truthfulness (Not lying)
3 Asteya (अस्तेय): Not stealing
4 Brahmacharya (ब्रह्मचर्य): Chastity,[16] marital fidelity, sexual restraint[17]
5 Aparigraha (अपरिग्रहः): Non-avarice, non-possessiveness
6 — Kṣamā (क्षमा): Patience, forgiveness.[18]
7 — Dhrti (धृति): Fortitude, perseverance with the aim to reach the goal
8 — Dayā (दया): Compassion[18]
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Sandrinia: Nie ma przecież żadnych uniwersalnych zasad moralnych, masz na to jakikolwiek dowód? Na razie z obserwacji historii czy antropologii wynika raczej, że cywilizacje same sobie wytworzyły zasady moralne żeby móc funkcjonować. Różne kultury nie zgadzały się w bardzo wielu moralnych sprawach. Oczywiście te wymyślone zasady są zbudowane na bazie ludzkich instynktów ale te instynkty są bardzo podstawowe i trzeba było dobudować do nich szerszy kodeks moralny.
@malinq: uwielbiam czytać wypociny ludzi, którzy nie potrafią spojrzeć na historię przez pryzmat skali czasu, to prawda, że człowiek rozwija się intelektualnie i moralnie na przestrzeni dziejów, ale to 2000 lat o którym mówisz jest niczym gdy mowa o milionach lat ewolucji, więc możnaby zaryzykować stwierdzenie, że jako jednostka jesteś mniej inteligentna lub mniej moralna niż twoi przodkowie, choćby ze względu na wypisywanie takich bajdurzeń