Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mój brat kończy szkołę chce po czekać rok i razem z moim najmłodszym bratem emigrować do Norwegii. Sporo o tym myślałem i w sumie stwierdzam że zabrałbym się z nimi. Wiadomo w 3 osoby początek byłby łatwiejszy. Na co zwrócić uwagę ruszając do pracy w #norwegia ? #szwecja #finlandia #emigracja
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@era347: no właściwie to wszystko :D, jak wygląda przeprowadzka, czemu Ci się nie podoba, czego Ci brakuje, co jest fajne, jak wygląda cała papierologia i ogólnie cyfryzacja oraz czy służba zdrowia rzeczywiście jest spoko czy tylko na papierze wygląda tak fajnie? i czy ogarniasz fiński czy tylko angielski?
@SZLUGi: Mówię biegle po angielsku, po fińsku wcale oprócz kilku zdań, nie uczę się go specjalnie mocno, wracam do kraju za dwa lata. Przeprowadzka w moim wykonaniu wyglądała prosto, lot samolotem z trzema walizkami. Początkowa papierologia jest okej, bo jej nie ma. W strefie Schengen możemy podróżować do woli. Zabawa zaczyna się gdy coś trzeba tutaj załatwić, bo ich biurokracja jest dużo gorsza od naszej. Cyfryzacja mnie zawiodła, niektóre rzeczy przystają
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@era347: to mi zupełnie nie brakuje tego o czym piszesz, co nie podoba ci się w kulturze fińskiej? Jak wygląda tam sprawa życia miasta wieczorem? raczej fajnie, jest gdzie usiąść czy o 20 wszyscy piją w domu? Czy to prawda, że Finowie są dość otwarci? jeśli chodzi o tych lekarzy pierwszego kontaktu - aż nie chce mi się wierzyć, że jest gorzej. tylko pod jakim wzgledem? kolejek? czy myślisz, że też
@SZLUGi Tak, jesteś odbierany gorzej. Ale dowiesz się tego tylko od zaufanego bliskiego Ci Fina. Miasto żyje wieczorem, centrum Helsinek. Vantaa i Espoo wymierają, głównie dlatego ze komunikacja miejska ma mała lub żadna liczbę połączeń wieczorem i w nocy. Finowie upija ja się do odcięcia. Lubią alkohol, pomimo tego że są drakońskie obostrzenia względem sprzedaży. Tak, Finowie są otwarci, ale nie serdeczni w naszym rozumieniu. Wiele usług medycznych które na naszym NFZ
@SZLUGi Bardzo drogo. Wynajmuje mieszkanie z moja fińska dziewczyna. 45 metrów w Vantaa, kivisto. 900 euro miesięcznie. Pokój w mieszkaniu wynajmiesz za 450. Średnio pensja minimalna dla gówno zawodów to 9-10 euro netto. Ale formalnie pensji minimalnej państwowej nie ma, wynagrodzenia są ustalane dla całych branż na podstawie Collective agreement. Takiej zmowy cenowej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@era347: o pracę się aż tak nie martwię, widzę dużo ofert pracy nawet w mojej firmie, myślę, że jakbym dobrze zagadał to mogliby mi pomóc ze zmianą pracy, 900eur nie brzmi tak przerażająco, patrząc na stosunek polskich cen do zarobków.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@era347: a jeśli mogę spytać to czym się zajmujesz? i właściwie od razu nasuwa mi się kolejne pytanie - jak wygląda tam otwarcie firmy? urzędnicy są dość pomocni czy jesteś zawalony masa papierow i kruczkow prawnych?
@SZLUGi Pracuje na lotnisku, restauracja. Biurokracja jest tragiczna. Otwarcie firmy jest łatwe, prowadzenie jej to koszmar, kolega finn man firmę, opowiadał dużo o urzędnikach, sam też się z nimi zetknąłem kilka razy. Państwo jest okropnie prze regulowane, podatki wysokie