Wpis z mikrobloga

@Krolowa_Nauk: no w sumie z tym ułamkiem to źle sie wyraziłem, choć to jest umowne, ta umowność cieszy sie chyba 100% uznaniem i słusznie, bo w transkrypcja ułamka zwykłego, czy dziesiętnego jasno sugeruje że to wyrażenie stanowi całość, a więc wszystko w obrębie ułamka zwykłego należy traktować priorytetowo.

Na wikipedii pisze że jeśłi wyrażenie jest zapisane bez znaku, np. b:2a to 2a należy wykonać priotytetowo, inaczje w przypadku b:2*a, wtedy od
oczywiście, że ( (a * x) / b ) * x

@Krolowa_Nauk: i źle. Nie dasz rady powiedzieć dopóki się nie dowiesz jaki priorytet ktoś nadal mnożeniu niejawnemu. Przynajmniej w kontekście działań podanych na komputerze czy kalkulatorze.

Zmiana priorytetu mnożenia gdy mnożenie jest niejawne powstała z myślą ułatwienia wpisywania działań na kalkulatorze czy do komputera. Bez wiedzy jak jest obsłużone to wynik jest niejednoznaczny.
@archon: rpn służy do parsowania istniejącego wyrażenia z takiego jakie wprowadził użytkownik. Problem z kolejnością dotyczy sposobu w jaki użytkownik może wygodnie wprowadzić działanie. To inne momenty. Nie mówimy że kalkulator to źle parsuje, ale jaki jest jego interfejs względem użytkownika.
@Toniejawtedy: och, ja nie neguję tego, że komputer odczytuje działania zgodnie ze swoją kolejnością/logiką. Uważam jednak, że interpretowanie zapisu bez nawiasów w inny sposób niż od lewej do prawej (dopisując sobie jakieś nawiasy tam, gdzie ich nie ma) psuje całą logikę matematyczną. Mnożenie i dzielenie są równoważne, więc wykonujemy je od lewej do prawej, chyba że nawiasy każą inaczej. Gdyby akceptować zapis a : b * c = a : (
@Krolowa_Nauk: ja zwracam uwagę, że jesteśmy w internecie i w komentarzu sposób wprowadzania danych też jest 'komputerowy'.

Uważam jednak, że interpretowanie zapisu bez nawiasów w inny sposób niż od lewej do prawej

Ja bym sugerował, żeby każdy zapis z mnożeniem niejawnym uważać za niejednoznaczny (w internecie).

Bo np. może to być przeklejka z wolframu który ab/cd uznaje za (ab)/(cd) i dyskusja jest niemożliwa nie wiedząc skąd dana formuła pochodzi.

Gdyby akceptować
@RRybak Tu po prostu chodzi o to, że te proste kalkulatory jak nie podałeś operacji do wykonania to wykonywały ostatnią operację.
W Casio jest wpisane 6/2(2+1) ale kalkulator powtarza ostatnie wykonane działanie czyli dzielenie 6/2/(2+1)
to ktoś cie zdrowo oklamywal, jeśli jego zdaniem mnożenie ma pierwszeństwo przed dzieleniem XD


@Shatter: może coś mi sie pochrzaniło, szkołe skończyłem 15 lat temu.
Ale nie sądze że kalkulator cassio tak po prostu źle liczy.
Doczytałem na Dr. hab. Wikipedii że wyrażenie typu ab w odróżnieniu od a x b traktuje sie z priorytetem, czyli jakby a x b znajdowało sie w nawiasie.
I pewnie dlatego kalkulator Cassio podaje jako