Wpis z mikrobloga

powaznie myslisz ze mieszkania spadna ponizej sceny sprzed 2 lat


@WiktorekS: Tak, a nawet głębiej powinny spaść. Trochę chłopski rozum bo nic nie liczyłem ale sumując
1. Deweloperzy mają z czego schodzić (to wysokomarżowy biznes)
2. Ci którzy kupili materiały na górce to promil obecnie budowanych mieszkań
3. Nawet jeśli deweloperzy wyjdą stratni to i tak sprzedadzą bo strata jest mniej bolesna niż załamany cashflow bo w ten sposób firma może
  • Odpowiedz
@WiktorekS: zależnie od miasta, w stolicy ceny -30% od szczytu (gdzie na szczycie ładuje się najwięcej ludzi).

Tylko jak mówiłem wtedy nie było drastycznych metod typu mega wysokie stopy procentowe z jednoczesnym zabicie rynku kredytowego więc obstawiam że będą bardziej drastyczne spadki niż te 30% od szczytu.

Nie twierdze też że kupisz sobie całe piętro w złotej 44 za 1000zł z metra xD

Ale ceny takich osiedli po środku #!$%@? niczego
  • Odpowiedz
@WiktorekS: Kwestia tego co było na Nasdaqu a co teraz życie weryfikuje. To że coś jest drogie nie znaczy że nie będzie droższe, a rynek potrafi być dłużej nieracjonalny niż ty wypłacalny.

Według mnie np. kupowanie spółek technologicznych było tak samo ryzykowne w 2019 jak i w 2022 bo były zwyczajnie drogie. Tylko że ci którzy zaryzykowali w 2019 są zarobasami, a ci z 2022 szukają sznura xD Obie grupy kupiły
  • Odpowiedz
Ale spoko, nie popelnil bledu xD


@WiktorekS: Jak mówiłem interesuje cie tylko i wyłącznie inflacja produktu którego chcesz kupić. Jak masz 400k na mieszkanie to masz w dupie cene wołowiny.

I ponownie - analiza wsteczna zawsze skuteczna xD Przypominam tylko że ceny mieszkań dla osób które JUŻ KUPIŁY mieszkanie w ciągu roku podrożały praktycznie o 100% poprzez stopy procentowe.

Mick może teraz czekać aż popyt zrobi korekte, dobrać kredyt za rok
  • Odpowiedz
@Ignacy_Loyola: bo ciezko zakladac zeby mieszkania polecialy bardziej niz w 2008, ale oczywiscie moge sie mylic.
@KochanekAdmina: tu juz wjezdzasz na zupelnie inny temat, czyli kredytu pod mieszkanie. OP mial odlozone wystarczajaco zeby 2 lata temu kupic mieszkanie za gotowke. Teraz nie ma. Czyli sie ponylil. To proste. Jakby mogl sobie teraz kupic wiecej niz jedno mieszkanie, to by mial racje. No ale nie wyszlo. Zamiast sie do tego przyznac,
  • Odpowiedz
@WiktorekS

,,Bo ciezko zakladac zeby mieszkania polecialy bardziej niz w 2008, ale oczywiscie moge sie mylic."

A wiesz o tym że to w stanach był kryzys, a do nas dotarł mały jego podmuch powodując że ceny mieszkań spadały powoli i stopniowo przez 4 lata?

A teraz może u nas być kryzys na nieruchomościach?

Nie no po co lepiej #!$%@?ć i powtarzać powtarzane frazesy
  • Odpowiedz
@Ignacy_Loyola: bo w 2008 pierwszy raz uzyto QE na masowa skale, co okazalo sie sukcesem, wciaz jednak popelniono pewne bledy. W 2020 poprawiono te bledy. Gdyby grozila nam powtorka z 2008 znowu zaczeli by stosowac QE, skuteczniej niz w 2008 i jeszcze skuteczniej niz w 2020.

@zjadaczszyszek3000: kolejny raz doucz sie. Kryzys w 2008 byl ogolnoswiatowy.
  • Odpowiedz