Wpis z mikrobloga

#linux #pytaniedoeksperta #centos #kiciochpyta

Pytanko mam do starych wyjadaczy :D Pytałem już o to mniej więcej, ale dalej nie wiem czy można tak :<

Mam CentOSa i uruchamiam go na level 3 [inittab id:3]

Oczywiście mam wtedy wyłączone GUI, ale czy jest możliwość uruchomienia bibliotek w tym trybie, które odtwarzałyby video, albo muzykę, albo zdjęcia?

Czyli powiedzmy, że GUI (czy x'y) byłyby tylko dla tych usług, a dla samej powłoki nie?
  • 11
@Wulfee: źle wskazałeś ten podział, ale jeśli dobrze rozumiem o co Ci chodzi to odpowiedź brzmi: nie.

Tzn. poprawnym podziałem nie jest podział na GUI i biblioteki używające GUI, bo programy, które potrzebują GUI tak naprawdę potrzebują uruchomionego serwera X. Nadal można odtwarzać nawet całe filmy w samej konsoli, ale serwer X nie będzie włączony, a co za tym idzie wszystko będzie w trybie ascii, a nie graficznym.
@NameMaciek: Bo chodzi mi o to, żeby po włączeniu był sam commandline i jednocześnie, żeby można było przeglądać komendami pliki multimedialne co tam się znajdują.

Czy jest w ogóle taka możliwość? :)
@Wulfee: koniecznie muszą to być biblioteki (jak QT4), czy może wystarczyłoby odpalać programy do tego stworzone, ale tekstowe? Audio to nie problem, czy wideo odpali mplayer to nie mam pewności, a jestem absolutnie przekonany, że kiedyś widziałem program do przeglądania zdjęć pod terminalem, ale za cholerę nie pamiętam nazwy.
@Wulfee: sporo programów ma obsługę FB ale nie spodziewaj się dobrej wydajności graficznej szczególnie przy filmach. Programy muszą mieć wkompilowaną obsługę fbdev. Pamiętam, że napewno MPlayer i Xine śmigał pod FB, do zdjęć też się coś znajdzie ale ogólnie cała zabawa nie ma jakiegoś większego sensu bo ani to wydajne ani wygodne. A jeśli chodzi o odtwarzanie w trybie ASCII to można skompilować MPlayer z obsługą aalib i się bawić ;)