Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny #kredyt #nieruchomosci #ekonomia

Pytanie do wykopowych ekspertów. Masz wziąć kredyt hipoteczny na 500k na 25 lat. Planujesz go nadpłacać. Jaka forme oprocentowania wybierasz (stałe na poziomie 8,15% na 5 lat) czy zmienne WIBOR 3m. Proszę uzasadnić wybór. Jestem ciekaw waszych wyborów. Mam swój typ i uzasadnię go chętnie za 24h, bo nie chciałbym nic sugerować swoim wpisem. Z góry dziękuję za każdą merytoryczną odpowiedź. Odpowiedź: "nie bralbym kredytu wcale " mnie nie interesuje :)
  • 27
@PfefferWerfer: pobawię się w adwokata wyboru zmiennych. Na ile prawdopodobny jest u nas wariant turecki według ciebie? Tam jest zakaz podnoszenia stóp, a u nas są podnoszone bardzo dynamicznie. Nie idziemy drogą Turcji. Czy bierzesz pod uwagę, że ponad 90% kredytów w Pl jest na zmiennym WIBOR i że rząd zapowiedział jego zmianę na inny, bardziej stabilny wskaźnik od 1 stycznia? Podnoszenie stop ponad 10% sprawi bankructwo wielu rodzin, gdzie już
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@odi: normalnie bym powiedział, że zmienne bo cykl podwyżek według mnie dobiega końca, zaraz się tym udławią. No ale z drugiej strony, kto mógł jeszcze 18 miesięcy temu przewidzieć aż taki kibel jaki mamy teraz?
@odi: stała na 5 lat wiesz ile bedziesz płacił więc możesz łatwiej dysponować swoimi zasobami, jak spadnie grubo to refinansujesz i nadpłacasz ròżnice. Obecne z tego co ja dziś oglądałem bank milenium to stała jest tansza.o 300 zł
@odi: zadałbym dodatkowe pytanie, w ile czasu planujesz spłacić całość zobowiązania, w 5 lat czy więcej.
Tak czy siak, przy stałej 8,15% plus marża szedłbym chyba i tak w zmienne. Jeśli 8,15% byłoby z marżą (mam wrażenie, ze dało się jeszcze niedawno mieć takie oprocentowanie jako juz całość), to pewnie wybrałbym stałe, ale z uwzględnieniem, żeby kiedyt można było bezkosztowo refinansować np za 2 lata.
Przyznam, ze średnio chce mi się
jak spadnie grubo to refinansujesz i


@RylSilesia: no chyba że przyjdzie jakiś nowy ład 3.0 i tak zrobi, że op straci zdolność jak ci, co chcieli sobie refinansować ale wypchnięto ich na ryczałt i teraz mogą pomarzyć o jakichkolwiek ruchach przy kredycie. Jak się nie obrócisz dupa z tyłu :D
@Morfeusz_krul_stulejarzy: inflację tak - skalę nie. Tak samo mogę mądrze powiedzieć, że za 3 lata będzie inflacja. A teraz Ty geniuszu znający podstawy ekonomii napisz mi jaka będzie inflacja 8 czerwca 2025 z dokładnością do 0.5pp. No dobra, 0.75. mogę nawet zawołać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przegrany wpłaci 5000zł na cele charytatywne.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kepinsky: co dlaczego?

Zmienne bo obecne oprocentowanie kiedyś spadnie i w perspektywie całego kredytu można wyjść korzystniej niż na stałych, a refinansowanie nie musi być takie proste bo banki mogą zaostrzyć kryteria. Do tego po raz kolejny płacisz prowizję, opłaty u notariusza i podwyższoną ratę przez czas do wpisu hipotekk do KW co w niektórych miastach trwa nawet rok.