Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny #kredyt #nieruchomosci #ekonomia

Pytanie do wykopowych ekspertów. Masz wziąć kredyt hipoteczny na 500k na 25 lat. Planujesz go nadpłacać. Jaka forme oprocentowania wybierasz (stałe na poziomie 8,15% na 5 lat) czy zmienne WIBOR 3m. Proszę uzasadnić wybór. Jestem ciekaw waszych wyborów. Mam swój typ i uzasadnię go chętnie za 24h, bo nie chciałbym nic sugerować swoim wpisem. Z góry dziękuję za każdą merytoryczną odpowiedź. Odpowiedź: "nie bralbym kredytu wcale " mnie nie interesuje :)
  • 27
  • Odpowiedz
@odi:

1) BEZPIECZEŃSTWO/RYZYKO: Dla mnie zobowiązanie na 5000000 PLN wiązało by się z przekroczeniem umownej granicy raty w granicach 30% wynagrodzenia więc fundamentem przy takiej inwestycji byłoby dla mnie bezpieczeństwo niż potencjalna oszczędność w przypadku spadku wysokości WIBORU (ale kosztem większego ryzyka).

stałe>zmienne

2) NADPŁACANIE: Przy oprocentowaniu stałym na dzień brania kredytu rata będzie wyższa niż przy stałym - mniej gotówki po odliczeniu zapłaty raty będziesz mógł poświecić na nadpłatę przez
  • Odpowiedz
@kefas_safek Cykl podwyżek stóp dobiega końca? Co?
Przecież prawdziwej inflacji jeszcze nie było. Przedłużają tarcze antyinflacyjne, regulują taryfy dla energii elektrycznej u odbiorców komunalnych, podobnie z ciepłem itd. Przecież to się kiedyś skończy i wtedy... chleb najtańszy będzie po 15zł
  • Odpowiedz
@gridstream: nie wiem, tak mi się wydaje. Ale równie dobrze możemy być na środku lub na początku. Inflacja to nie jedyny wskaźnik który leczy się zwiększaniem stóp, jak dojdziemy do momentu że konsumpcja mocno spadnie a inflacja nie do końca to wtedy stóp raczej nie będą podnosić tylko kombinować inaczej. Są momenty, gdzie zwykłe podniesienie stóp już nie przynosi rezultatów, ekonomia to nie jest taka prosta sprawa, że jak widzę inflację
  • Odpowiedz
@gridstream: i jaki wpływ stopy mają na czynniki, które wymieniłeś? Inflacja bazowa jest ok. 8 procent teraz i pewnie stopy podjadą do tego poziomu. Za pół roku powinno być widać efekty bo niektórzy mają jeszcze wibor 6M ze stycznia na poziomie 2.5 procent. Serio, zaraz WIBOR będzie 8 procent i to już wyczyści portfele większości kredyciarzy tak że popyt na dobra i usługi jebnie srogo
  • Odpowiedz
@eXorcist Nie "większość kredyciarzy". To tak nie działa.

Tylko tych co kredyt wzięli ostatnio, na ogromne kwoty, z powodów jak poniżej: 1) stopy procentowe wpływają na koszt odsetek w kredycie (odsetki spadają po latach) 2) średnia kwota kredytu w ostatnich latach znacząco wzrosła a więc i koszt odsetek

Zauważ że sporo osób też ma kredyty walutowe a te nie mają powiązania ze stopami procentowymi i WIBORem.
  • Odpowiedz
@eXorcist: w sumie w lipcu chyba będzie takie największe pierdzielnięcie. Ja też lecę aktualnie na 6M ze stycznia (4,95% w sumie przy marży 1,8). Przy aktualnym 6M się zrobi 7,8%, a najgorsze, że RPP się spotyka 3 dni przed moim przeliczeniem wiboru w lipcu tak więc przygotowuję się na jakieś 8,5-9%.
  • Odpowiedz