Wpis z mikrobloga

Pożyczyłeś 100zł w 2020. Dzisiejsze 100zł jest warte mniej niż to z 2020. Stopy muszą to waloryzować bo inaczej to byłby darmowy pieniądz. Każdy by brał po milion złotych i spłacał mniejszą wartością w przyszłości.
Dlatego stopa musi być w okolicach inflacji. Tu nie chodzi wyłącznie o blokowanie akcji kredytowej.
Zresztą kredyt wbrew temu co mówią nadal opłaca się brać bo stopy cały czas nie nadążają za inflacją. Oczywiście ci, których dochód
@LuciusMiximus: Mówisz o tych samych ludziach, którzy sami nakręcali spiralę kredytową przez podtrzymywanie opinii o braku podwyżek conajmniej do 2023, po czym zaczęli co 2 tygodnie podnosić stopy nie dając rynkowi czasu na odpowiedź. W tym momencie bezmyślny pęd za wyższymi stopami (wobec braku podwyżek rezerwy) to zwykła kradzież i transfer pieniędzy z kieszeni zwykłych ludzi do banków
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
Pożyczyłeś 100zł w 2020. Dzisiejsze 100zł jest warte mniej niż to z 2020. Stopy muszą to waloryzować bo inaczej to byłby darmowy pieniądz. Każdy by brał po milion złotych i spłacał mniejszą wartością w przyszłości.

Dlatego stopa musi być w okolicach inflacji. Tu nie chodzi wyłącznie o blokowanie akcji kredytowej.


@tos-1_buratino: jakoś w cywilizowanych krajach są kredyty ze stałym oprocentowaniem ¯\_(ツ)_/¯ szok i niedowierzanie, jak to tak, nie obciążyć kredytobiorców za
@el009:
Tam też się zmieniło. Spróbuj kupić dom w Holandii jak moi znajomi w tamtym roku. Wyprzedawały się na pniu a klienci licytowali się w górę o wiele tysięcy euro za byle chałupkę w bliźniaku.
Co ci po niskich stopach jak towaru nima a wielu chce kupić bo jak napisałeś, są niskie stopy i kredyty ze stałym oprocentowaniem. Zachód europy też się na tym przejedzie.
wyznaję zasadę, że nie kupuję rzeczy, na które mnie nie stać


@tylkostrimi: taka zasada to jest dobra jak cię nie stać na nowego iphona, konsolę czy samochód. Możesz wtedy kupić coś używanego, spełniającego swoją funkcję, ale np. 10 czy 20 razy tańszego. Z mieszkaniem jest inaczej, bo mieszkać gdzieś musisz. A przeciętny człowiek nie zarobi na mieszkanie w 3 czy 4 lata. Potrzebowałby na to z 20 lat. Więc masz wybór
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
@tos-1_buratino: ja widzę różnicę w sytuacji kiedy nie możesz kupić domu bo go nie ma do sytuacji w której bierzesz kredyt, prezes RPP zapewnia że rata nie wzrośnie po czym robi wyjebkę i raty rosną X2 a końca nie widać. Tym bardziej dziwią mnie wykopki szkalujące kredyciarzy a nie nieudolnych funkcjonariuszy partyjnych w instytucjach finansowych i szalony dodruk przy gospodarce zduszonej lockdownami. Tak jak pisałem wcześniej - czysta zawiść i ekonomiczny
Ha tfu na was kredyciarze.

Zamiast skomleć o pomoc państwa (bo już zaczynacie!), która pójdzie do was z mojej kieszeni - wróćcie się do szkoły i nauczcie czytać #!$%@? umowy, a jak nie to sprzedajcie te dziury w ziemi, na które wzięliście kredyty pod korek.

Frankowicze mimo tego, że też byli debilami, to przynajmniej mieli argumenty w postaci klauzul abuzywnych w umowach.
że ktoś podjął złą decyzję.


@tylkostrimi: XD jak JA podejmę złą decyzję to JA poniosę jej konsekwencje, chyba, że jestem grupą uprzywilejowaną typu samotna matka, kredyciarz albo frankowicz, wtedy wszyscy się muszą składać na konsekwencje złych wyborów. Widzisz jak kolektywizm dzieli ludzi? Ludzie zwyczajnie czują odrazę do roszczeniowej postawy oczekującej ponoszenia kosztów złych decyzji jednostki przez społeczeństwo.
@el009:
Odnosiłem się do twojej wypowiedzi w której twierdzisz, że osoby które chcą wyższych stóp kierują się zawiścią do kredyciarzy. To nieprawda. Nie mam nic do kredyciarzy ale trzeba ratować zaufanie do waluty.
Zresztą wy i tak jesteście na plusie jako kredyciarze z powodu wzrostu wartości nieruchomości i różnicy między stopą procentową a inflacją.

Ale jak waluta yebnie to wy też dostaniecie. Każdy dostanie bo w końcu pisiory dostaną instrukcję z
wtedy wszyscy się muszą składać na konsekwencje złych wyborów.


@rtgdgdrttdgcxgstrgdxxgst:

W jaki sposób składasz się na konsekwencje złych wyborów podjętych przez ludzi, którzy wzięli kredyt? Masz na myśli sytuację z frankowiczami kilka lat temu, czy coś innego?

Nie jest przypadkiem tak, że to oni teraz ponoszą konsekwencje gdy rząd próbuje walczyć z inflacją podnosząc stopy procentowe?
@rtgdgdrttdgcxgstrgdxxgst: Nie, jak podejmiesz złą decyzję pod namową kogoś zaufanego to zostałeś oszukany i taka osoba jest oszustem, którego można ścigać prawnie.

I takimi oszustami są aktualnie bankowcy, którzy wciskali ludziom kredyty przy 0 stopach procentowych i 8% inflacji, bo podstawową wiedzą ekonomiczną jest to, że długo tak się nie pociśnie i te stopy powinny być ponad inflację. Ale banki, instytucje zaufania publicznego, mając wykształconych analityków nie informowały o tym klientów
ale to co mam zrobić?


@Goronco: Nie wiem, tłumaczyć ludziom jak działa świat? Starać się robić dookoła siebie tak jakbyś chciał żeby inni robili?
Wszyscy tylko dookoła chodzą "no wiem, że jest #!$%@? ale co zrobić? nie będe o tym jeszcze rozmawiać".
To skoro wszyscy wiedza, że jest #!$%@? to dlaczego nikt nie chce nawet o tym mówić ani nci nie robi tylko pozwala, że jest jeszcze gorzej?

Każdy ma jakas
nie informowały o tym klientów tylko naciągały ich na "tani kredyt" mając wiedzę, że stopy za chwilę pójdą w górę, a one same na tym będa zarabiać krocie

Nie jest przypadkiem tak, że to oni teraz ponoszą konsekwencje gdy rząd próbuje walczyć z inflacją podnosząc stopy procentowe?


@tylkostrimi: @jbc_wszystko: odpowiem zbiorczo, bo pytania są pokrewne, ja jeszcze pamiętam jak frankowicze i kredyciarze nazywali ludzi biorących kredyty, odpowiednio, w PLN i
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tos-1_buratino: tylko że podnoszenie stóp nie wyhamuje inflacji przy braku innych działań. Dzięki stand upom Glapy rząd udaje że coś w tej kwestii robi a wykopki mają do czego walić gruchę. Wszyscy zachowują się tak, jakby to kredyty hipoteczne były głównym źródłem problemu więc główni winni, cholerni kredyciarzy, zostają słusznie ukarani. Wspaniały rząd, słuszną linię ma partia. #!$%@? tam że przez 2 lata hamowali gospodarkę restrykcjami kowidowymi i pompowali w rynek