Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad zrobieniem automatyki na HA w campervanie, może ktoś mnie wyprowadzi z błędu czy to ma sens. Planuje wrzucić jakiś terminal pokroju HP T620 (idle 6W, nie wiem ile żre prądu przy pełnym obciążeniu, zasilacz ma 65W), do tego ESP32 z MCP23017 i tam wsadzić 16 przycisków, do tego płyta z relayami https://allegro.pl/oferta/modul-16x-przekaznik-5v-i2c-mcp23017-optoizolacja-12000722189 również na MCP23017. Panel sterowania z przodu, pociągnięte 4 kable UTP (16 par), do sterowania przekaźnikami, oprócz tego jakieś sprzęty typu czujniki poziomu wody, temperatura, kontraktony podłączone bezpośrednio pod ESP. Zastanawiam się nad awaryjnością takiego rozwiązania, ESP'a wsadziłbym pewnie pod coś takiego: https://sklep.easyswitch.pl/produkt/es-7-10-esp-32-nodemcu-board/, więc mógłbym wozić zapasowe i po prostu wyjąć i włożyć drugi. Bardziej martwi mnie płyta z relayami, bo jeżeli padnie jeden to w sumie cała płyta jest do wymiany, a nie ma za bardzo opcji, żeby to wszystko spiąć na krótko (przy relayach na i2c), więc robi się problem.

#vanlife #automatyka #camper #homeassistant
  • 14
napisanie wlasnego softu na czyms co ma jeszcze mniejsze zuzycie


@Stef444n: o to mi chodzi, wydaje mi się że taki PC to straszny overkill na kampera, a żre kupę prądu. Oczwiście nie wiem jaki jest twój układ elektryczny i może nakład pracy nei jest tego warty
@pilot1123: planuje panel 500W i 2x aku 120, wiec wydawalo sie to niezbyt strasznym zuzyciem. Fajnie by bylo miec node reda i jakies kontraktony + powiadomienia, pisanie wszystkiego wydaje sie troche oblverkillem, ale z drugiej strony moge miec do tego wszystkiego HA w chmurze
@Stef444n: O ile wszystkim proponuję thin clientów zamiast rpi pod HA, tak w twoim przypadku stawiał bym jednak na rpi - w kampera za dużo nie włożysz, więc mocy wystarczy a pobór prądu jednak mniejszy, mnogość GPIO też na więcej pozwoli.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Stef444n: idź w rpi 3b+, do tego możesz dołożyć moduły przekaźników na ethernet (np USR-R16), a przyciski np na zigbee, które na baterii ze 2 lata wytrzymają