Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci Co powiecie na taką sytację:

Jest sobie Pan kredyciarz stała stopa z 2022. Pan i jego koledzy zostali "ubrani" w kredyt na stała stopę na poziomie 7-9% (wzieli już na stałą stopę lub za namową banku zrobili aneks na stałe stópki).
Pan kredyciarz i jego koledzy kupili nieruchomość na samym szczycie w 2021-22, płacili w krakowie 10k za m2, mają 500k kreski, załadowali kreskę po same kule na LTV 90%. W 1q2022 ich nieruchomość była warta 550k (mieszkanie z rynku wtórnego, umeblowane itp). Mini ratka oscyluje w granicy 3k-4k.

Mamy połowę 2023 i wtedy dzieje się magia, jaszczomb zamienia się w gołebia, stopy proc zaczynają spadać, wibor 3m pod koniec 2023 jest w okolicy 5% i spada w tempie 0.15/mc

Kredyciarz czuje że to jest ta chwila kiedy chce zrobić refinans i przejść na zmienne oprocentowanie, krachu nie było, nieruchomości lekko spadły, średnio o około -10/15%, jego mieszkanie jest teraz warte 470k ale żeby je szybko sprzedać musi je wystawić za 440k, a Pan kredyciarz stało stópkowicz przez 2.5 roku spłacił zaledwie 10kzł kapitału xD

Kurtyna opada, brak zdolności na refinansowanie kredytu, zbyt mała wartość nieruchomości aby spłacić zobowiązanie i podpisać nową umowę na oprocentowaniu zmiennym w innym banku.

Pan kredyciarz #!$%@? się z ratą 3k-4k przez 5, czasem 7, są i tacy co mają na 10 lat xD.

Za 2-3 lata okaże się czy miałem racje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W 2024 może właśnie wystąpić taki "panic sell" związany z refinansowaniem kredytów stało procentowych gdzie odsetki stanowią 90% raty.
  • 54
@PanMihau: ja do dzisiaj nie rozumiem, dlaczego ludzie nie biorą rat malejących? Ja się zadłużałem w 2019 na 450k, kapitał se nadpłacam ile mogę i na dzisiaj zostało mi 80ki średnio co pół roku jest o 10k mniej.
@PanMihau: generalnie nie ma szans na taki scenariusz, prędzej stopy się utrzymają na obecnym poziomie niż spadną. Przy takiej inflacji, nie ma możliwości obniżania stóp, które będą podnoszone do skutku, dopóki odczyty inflacji nie zaczną spadać
historia podobna do frankowiczów, którzy do dziś nie mogą pozbyć się ani kredytu ani nieruchomości i jedyna opcja to sąd.


@mookie: z tego co pamiętam ponad 90% procent kredytów frankowych jest i było spłacanych bez żadnych problemów - zresztą nigdy nie mieliśmy na rynku wysypu tanich pofrankowych mieszkań ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Niezły fikołek, sle prawda jest zupełnie inna: nieruchomości nie będą dużo tanieć a stopy będą rosły i później spadną do Max 5 bo inflacja może wyhamować do max 8. 2 lata samopasu przez covid będziemy spłacać dekadę tak to działa