Wpis z mikrobloga

O proszę, na interii motoryzacja ktoś się martwi o bezpieczeństwo rowerzystów... A nie, czekaj, jednak zamordysta i to oczywiście oderwany od realiów / celowo chciałby dowalić rowerzystom:

Czy można sobie wyobrazić, że kupilibyśmy samochód bez świateł? Może warto wprowadzić przepis, który nakazywałby producentom rowerów wyposażanie ich w oświetlenie.

Wielka szkoda, że mimo licznych apeli fachowców ministerstwo nadal nie wprowadziło obowiązku jazdy w kasku i kamizelce odblaskowej po drogach publicznych. To też świadczy o tym, jakie jest naprawdę podejście decydentów do bezpieczeństwa rowerzystów.


No i sprostowanie do powyższego tekstu - akurat tylnego czerwonego odblasku ściągać nie można, ma być również za dnia.
#rower #rowery
  • 42
Może warto wprowadzić przepis, który nakazywałby producentom rowerów wyposażanie ich w oświetlenie.


@Jan_K: przecież to reguluje jakieś odgórne rozporządzenie UE, bo każdy rower ma "pakiet startowy" z odblaskami z przodu, z tyłu i na kołach, a nawet mają plastik pomiędzy tylną piastą koła, a kasetą
@Jan_K: IMO z tyłu jak jest światło działające, to odblask nie powinien być obowiązkowy. Niemniej uważam, że rzeczywiście powinno się zacząć kłaść nacisk, żeby rowerzyści byli oświetleni. A tak oceniając z perspektywy roweru, mam wrażenie, że większość jeździ bez oświetlenia, nawet o zmierzchu.

Kask i kamizelka nie powinny być obowiązkowe.
@pasta_alla_carbonara: A kasku w samochodzie nosić nie trzeba. Chociaż można. Co więcej żaden producent kasków nie może stwierdzić, że kask pomoże w sytuacji wypadku drogowego. Oczywiście pomóc może, ale nie jest na takie zdarzenie badany.

przecież to reguluje jakieś odgórne rozporządzenie UE, bo każdy rower ma "pakiet startowy" z odblaskami z przodu, z tyłu i na kołach, a nawet mają plastik pomiędzy tylną piastą koła, a kasetą

@krabozwierz: Co do
@Niedobry: no ale rzuć ceną za konkretną markę/model, ile trzeba dopłacać do pasów w samochodzie, bo jak zamawiałem samochód to nie pamiętam, żebym dopłacał do pasów, a je mam ( ͡° ͜ʖ ͡°) znaj różnicę między płacić, a dopłacać :)
@dywanwewzorki: Po wejsciu przepisow zaczales doplacac. Tak samo bedzie z kaskami. W ogole mozna by wprowadzic zakaz sprzedazy rowerow, hulajnog itd bez oswietlenia i kaskow i po sprawie. (Atestowanych of koz, co tez by zmniejszylo ilosc tandetnych kaskow itd...) Rowerzysci maja taka sama tendencje do aspolecznych zachowan jak kierowcy. Nie bronie tu nikogo. Po prostu to sa sensowne zmiany idace w dobrym kierunku.
Uwierz mi na slowo: Nikt normalny nie chce