Wpis z mikrobloga

Trochę mnie nie było na wykopie i zauważyłem, że jest jakaś moda (szczególnie wśród prostych ludzi) na drwiny z terapii u psychoterapeuty. Wyjaśnijmy sobie coś. Terapia nie sprawi, że z brzydala zamienisz się w przystojniaka, czy z króciaka w dryblasa. Terapia ma na celu sprawić, żebyś każdego dnia nie biczował się za to, że jesteś brzydalem, tylko zwyczajnie zaakceptował siebie i nauczył się z tym żyć, a nawet polubić swoje niedoskonałości i samego siebie.
To jest dobry punkt wyjścia żeby pracować nad sobą, nad tym co możesz poprawić, aby polepszyć swoje życie. Nawet nauczyć się być szczęśliwym z tym co się ma. Bycie szczęśliwym nie powinno być zależne od stanu posiadania. Jeżeli tak by było to gwiazdy Hollywood nie tonęły by w narkotykach i nie umierały z przedawkowania, albo nie popełniały samobójstwa.

Terapia to nie jest #!$%@? stawianie baniek, przelewanie jajek nad chorym na grypę czy inne "zwyczaje", z pogranicza wierzeń ludowych i placebo. To jest narzędzie, którego działanie jest udowodnione przez naukę.

To jest podstawowe narzędzie do walki z chorobami takimi jak depresja, zaburzenia lękowe, fobie.

I wyjaśnijmy sobie przy okazji, że psychoterapeuta to nie jest absolwentka psychologii, tylko czteroletniego studium psychoterapii, które uczy konkretnego rzemiosła jakim jest psychoterapia.

Tak samo jak ty się uczysz spawać, żeby #!$%@?ć zgarbiony u janusza i wdychać rakotwórcze pyły za 20 zł/h, tak samo jak absolwent studium psychoterapii uczy się naprawiać twoją psychikę, rozkładać problemy na czynniki pierwsze i przepracowywać je z tobą.

Tumany.

#blackpill #zwiazki #przegryw #terapia #psychologia #psychiatria #logikaniebieskichpaskow #wykop
Pobierz s.....u - Trochę mnie nie było na wykopie i zauważyłem, że jest jakaś moda (szczególn...
źródło: comment_16532876847gQs5zIZiGJdlHxwpbFDYI.jpg
  • 399
@sikalafou:

Tak. Bo brzmi to jak jakiś checkpoint, który musisz odhaczyć, bo inaczej twoje życie będzie niepełnowartościowe. Czyli błąd poznawczy. Pogódź się z tym, że już nie będziesz młodzieńcem i przeżyj lata "dorosłe" tak żeby było fajnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Powiedział pewnie typ, co sam miał młodość xd.

Znaleźć przyczynę problemu, wywalić ją na wierzch, wyeliminować z twojej głowy tak żeby cię nie blokowała w obszarze,
@sikalafou:

2. Nie wierzę ci. Albo nie realizowałeś zaleceń, albo się nie przykładałeś, albo pracowałeś za krótko, albo kłamiesz.


Można powiedzieć tak o każdej osobie, której nie pomogła terapia. Najlepsze, że pacjent nie może się obronić przed tym zarzutem. Można naprawdę się starać, wierzyć w terapię i ostatecznie nic z tego nie wyjdzie. Także tego, psychoterapii jest bliżej do religii niż do nauki.

3. Przynosi. Gdy nie przynosiło to nie byłoby
A skąd mam wiedzieć, czy psychoterapeuta jest dobry? Mam wydawać tysiące i czekać latami i dopiero wyciągać wnioski, by potem rozłożyć ręce i powiedzieć 'No sorry, jednak nie ten?" Bezczelność i wyciąganie kasy. Tym bardziej gardzę.

Terapeuta powinien "zauroczyć" już od pierwszej wizyty. Pokazać choć cień motywacji, wskazać drogę, wykazać inicjatywę chęci współpracy ze mną, chociaż powiedzieć, że "jestem do uratowania". NIGDY czegoś takiego od nich nie usłyszałem. Ba - za każdym
@sikalafou:

za mało danych żebym umiał ci doradzić. Poza tym zawsze istnieje ryzyko, że rzucasz kłamstwa żeby tylko podważyć zasadność terapii i moich poglądów. A to przecież internet, wszystko przyjmie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


A to ma podać ci dane historii konta, żebyś uwierzył? Nikt tu nie ma misji, żeby utrudniać ludziom życie i specjalnie odradzać ludziom terapii. Tak samo tobie możemy nie wierzyć ¯\_(ツ)_/¯.
@Kamilo67:

No i gościu zaakceptował to, że w życiu ma trochę trudniej i nie katuje siebie tym, że się nie udaje, to właśnie to samo co terapia ¯_(ツ)_/¯. Skoro mu się podoba i jest wdzięczny, że znalazł ten tag to po co na siłę go chcesz uszczęśliwić?

Chyba potrzebny Ci jakiś kurs czytania ze zrozumieniem, pokaż mi konkretnie gdzie on tam pisze, że jest szczęśliwy, i jest mu dobrze tak jak
A to ma podać ci dane historii konta, żebyś uwierzył? Nikt tu nie ma misji, żeby utrudniać ludziom życie i specjalnie odradzać ludziom terapii. Tak samo tobie możemy nie wierzyć ¯_(ツ)_/¯.


@Kamilo67: jak to nie? 90% postów obrażających terapie jest pisanych przez ludzi, którzy nawet nie widzą różnicy między psychologiem i psychoterapeutą i nigdy w życiu nie byli na żadnej sesji to o czym my tu rozmawiamy?

Podchodzę z ogromnym dystansem
@sikalafou: No widzisz, czyli okazuje się, ze trafiłem na konowałów, w dodatku poleconych przez lekarza rodzinnego i znajomą rodziców ¯_(ツ)_/¯ Więc sorry, w jaki sposób mam być pewny, ze wydam 300 zł na wizytę co tydzień i moje życie stanie się lepsze? Biznesowe podejście - wydaj więcej to ci pomożemy. Wydajesz 100 zł to usłyszysz pseudo coaching, zamaskowany pod piękną retoryką.

@TheKirghizLight: nie mam pojęcia o czym ty w ogóle
@sikalafou:

problemy z twoimi social skillami z czegoś wynikają, tym bardziej, że każdy miał cię w dupie w szkole, czy na studiach. Mógłbym ci doradzić i powiedzieć czym jest ów problem, ale nic o tobie nie wiem.


No widzisz i w efekcie i tak wiele się nie zmieni, bo nauczony doświadczeniami i z pewną wiedzą i tak się nie wybiorę nigdzie nawet jakbym chciał, bo nie wiem na jaki nurt przeznaczyć