Wpis z mikrobloga

Powstanie styczniowe praktycznie nie miało szans na zwycięstwo. Przewaga militarna Rosji była druzgocząca, a do tego brak powszechnego wsparcia społeczeństwa i pieniędzy skazywał z góry powstańców na porażkę. Jednak dowództwo aby zniwelować ten ostatni aspekt i zdobyć niezbędne fundusze postanowiło przeprowadzić brawurową akcje napadu na Kasę Główną Królestwa Polskiego. A jak wyglądała całą operacja i czy się powiodła to tego dowiesz się z tego odcinka, na który serdecznie zapraszam.

Link do znaleziska - Skok stulecia, czyli jak Polacy oszukali Rosjan

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - #historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają się Tobie się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ. Ewentualnie możesz postawić mi TUTAJ kawę ;)

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #europa #zwyczaje #swiat #liganauki #swiatnauki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #napad #polska #skoki #youtube #rosja #chwalesie #polskiyoutube
Pobierz sropo - Powstanie styczniowe praktycznie nie miało szans na zwycięstwo. Przewaga mili...
źródło: comment_1652860515s7Dvs8nzNPzbBAauTtVPXK.jpg
  • 45
@sropo: Miało szanse na zwycięstwo…. W pierwszym roku do przynajmniej wakacji poparcie społeczeństwa było ogromne, Rosjanie na poczatku powstania wycofali wojska do większych garnizonów pozostawiając dużą część terenów bez żadnego ubezpieczenia co nie zostało niestety wykorzystane przez powstańców, Rosjanie nie byli przygotowani na wojnę „partyzancka” co mogło zostać świetnie wykorzystane dla zdobycia przewagi gdyby tylko dowódcy polscy stosowali się do koncepcji tej wojny… itp itd. Szanse były, może nie duże ale