Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny #kredyt mam pytanie :

W związku z tą niecodzienna sytuacja ze stopami wiborem i ogólnie armagedonem kredytowym nasuwa mi się jedno pytanie (od znajomych z kredytem otrzymałem sprzeczne informacje) - czy banki mogły odmówić kredytobiorcom stałych stop procentowych?

Jedni znajomi mówili że ich bank nie dawał stałych stop procentowych (nawet jakichś zaporowych) inni natomiast mówią, że banki są zobowiązane mieć w ofercie stałe stopy

Jak to w końcu jest?
  • 15
W związku z tą niecodzienna sytuacja ze stopami wiborem


@dizzydom: A co jest niby takiego niecodziennego?

Jedni znajomi mówili że ich bank nie dawał stałych stop procentowych (nawet jakichś zaporowych) inni natomiast mówią, że banki są zobowiązane mieć w ofercie stałe stopy


To nie tak. Banki niechetnie dawaly stale stopy. Nawet jak dawaly to na max 5 lat. A i wtedy drozej wychodzilo jak zmienne. Tylko co z tego?

Nie znam
@dizzydom: banki są zobowiązane mieć w ofercie stałe oprocentowanie od bodajże lipca 2021. Wcześniej tylko z dwa czy trzy banki miały to w ofercie, ale nikt się wtedy czymś takim nie interesował i nie było to popularne. Obydwaj Twoi znajomi mogą mieć rację, zależy kto kiedy brał kredyt.

Z googla:
Od lipca 2021 r. każdy bank komercyjny ma obowiązek oferować klientom kredyt o stałej lub czasowo stałej stopie procentowej. Zmiany wymusiła
@dizzydom: rzadko były w ofercie, niekiedy musiałeś mieć większy wkład własny niż minimum 10% by dostać w nagrodę oprocentowanie stałe. Plus oferta była wyższa typu hipotekę ze zmiennym miałeś na 3% a na stałym za 4%. Plus oczywiście stałe było stałe tylko na 5 lat, potem przeliczenie.
@mklaudia: Ok dzięki za info. Właśnie ci, którzy mówili, że ich banki nie dawały stałej stopy brali kredyt przed 2021
Koledze, który twierdził ze banki muszą mieć stała stopę, udało się w 2021 jeszcze złapać na 5%
Nie znam przepisu ktory nakazuje bankom miec oferte oparta na stalych stopach procentowych.

Moze zapytasz znajomych ktorzy twierdzli ze "bank musi" o taki przepis?


@gorzki99: ten przepis to "Rekomendacja S" wydana przez KNF.
nie ma banku, który postępowałby wbrew rekomendacjom KNF.


@broker: NIe wiem.
Ale ponowie pytanie - czy jest to przepis ktorego nie ma bata i trzeba sie trzymac?

No ale pomijajac powyzsze - nie chce mi sie googlac. Oprocentowanie stale jest na 5 lat. Wychodzi drozej i jest przez banki "deprymowane". To zgodne z rekomendacja?

A inna sprawa - za cholere niewzialbym kredytu na 30 lat na stalych stopach. Przez 30 lat
Banki niechetnie dawaly stale stopy.


@gorzki99: Dlaczego tak uważasz? Nie było żadnych kłopotów z uzyskaniem takiego kredytu.

Ale ponowie pytanie - czy jest to przepis ktorego nie ma bata i trzeba sie trzymac?


@gorzki99: Rekomendacje KNF uznawane są za akty prawa wewnętrznego.
@dizzydom: Banki muszą mieć w ofercie stałą stopę. Jest ona dostępna np. w ING od 2018 roku. Osobna kwestią jest zdolność. Kiedyś oprocentowanie kredytów na stałą stopę było sporo wyższe, więc automatycznie zdolność była niższa. Np. na zmiennym mogłeś dostać max 500k kredytu, a na stałym 400k.
Osobiście brałem stałe w lutym 2021 i mam teraz #!$%@?. Nie było żadnego problemu, ale faktycznie zainteresowanie nimi były znikome.
Dlaczego tak uważasz? Nie było żadnych kłopotów z uzyskaniem takiego kredytu.


@marcpol: A to dziwne. Jak 8 lat temu bralem kredyt to oprocentowanie stale bylo na 5 lat (kredyt na 30)

Jakos nie widzialem zadnych ulotek czy akcji promocyjnych na stale oprocentowanie.

I w sumie nic nie stracilem. Na 99,99% niewzialbym kredytu ze stalym oprocentowaniem na 30 lat.

No chyba ze przy stopach 0,2 a kredyt bylby oprocentowany na 2% to
Jakos nie widzialem zadnych ulotek czy akcji promocyjnych na stale oprocentowanie.


@gorzki99: Kredyty hipotecznie nie są szczególnie reklamowanym produktem. Korzystanie z nich wynika zwykle z potrzeby nabycia nieruchomości.

W bankach które oferowały czasowo stałe oprocentowanie nigdy nie było problemów z dostępnością tych produktów.
W bankach które oferowały czasowo stałe oprocentowanie nigdy nie było problemów z dostępnością tych produktów.


@marcpol: Slowo klucz "czasowe"

Mowimy o kredycie na 3 lat i "stalym" oprocentowaniu na 5 lat.

Jakie wiec jest ono stale w perspektywie 30 lat?

Idac dalej tym tokiem to zmienne oprocentowanie (wibor) tez jest stale.

Przy wibor 3M stale przez 3 miesiace a przy wibor 6M stale przez pol roku.

Ja osobiscie nie spotkalem sie
Przez 30 lat moze sie zmienic wszystko.


@gorzki99: Tak właśnie jest teraz - było tanio przez kilka lat, teraz jest trochę drożej. Być może w przyszłości będzie jeszcze drożej, później taniej, może nawet bardzo tanio i znów drożej.

Ale wróćmy do 30 lat i kredytu ze stałą stopą oprocentowania na 5 lat. Już na starcie na te 5 lat dostajesz wyższe oprocentowanie niż przy zmiennych. Ale jeśli podniosą stopy, to się