Wpis z mikrobloga

Panowie z tagu #programista15k,
Po studiach w mojej branży nie panuje zbyt ciekawa sytuacja i znalezienie normalnej roboty zgodnej z wykształceniem nie jest zbyt łatwe (legendarne bez 2-3 lat doświadczenia nie podchodź). Zastanawiam się nad przebranżowaniem. Trochę z ogólnego IT miałem na studiach i jeszcze wcześniej zajmowałem się #programowanie hobbystycznie, więc rozumiem podstawy tematu, ale po tym miałem długą przerwę. Aktualnie robię w budżetówce więc jest stabilnie i mam czas na zdobycie nowych umiejętności.
Więc przechodzę do sedna problemu: czego dokładnie się uczyć i co jest przydatne na rynku pracy? W jakim kierunku polecacie się szkolić? Słyszałem o pseudo-bootcampach o niezbyt dobrej opinii, więc nie chciałbym się naciąć na minę.
#pracait, #wychodzimyzprzegrywu, #programowanie, #programista15k
  • 15
@Krazownik Jeśli chcesz zostać programistą to musisz zdobyć wiedzę bez używania tych śmiesznych bootcampów. Z wszystkich książek są dwie które mogę polecić, czy obydwie są wymagane/opcjonalne? Nie wiem, ale wiedzy nigdy za mało. Pierwsza to czysty kod Martina a druga algorytmy Knutha.

Zaraz ktoś powie że przecież możesz iść na front-end i tam przynajmniej ta druga się nie przyda. Wg. mnie gówno prawda.

Co do języka to ja osobiście polecam c# choć
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@Krazownik: z języków to angielskiego. A jeśli chodzi o języki programowania, to bez różnicy. Jest ktoś jest dobry, to po każdym znajdzie pracę. Zadaj sobie pytanie, co byś chciał robić. Strony www? To może JavaScript? Apki mobilne? Może Java? A może chcesz siedzieć w biznesie, więc SAP ABAP? Cos starego? Co myślisz o COBOL-u? Oczywiście na każde pytanie jest więcej niż jedna odpowiedź, ale przynajmniej zawezisz sobie zakres poszukiwań. Ach, i
@Zashi: otóż to. największy problem jest zwyczajnie z dobrymi programistami. czasami biorę udział w rekrutacjach w firmie gdzieś pracuje i często jest tak że czego typa nie zapytasz o język czy technologie to wszystko wie. w nocy byś go obudził to wyrecytują ci co tam chcesz. przychodzi okres próbny i okazuje się że jest kompletny brak umiejętności wykorzystania tej wiedzy w praktyce xD
@marcindlug: w C++, ale poza podstawowe biblioteki nie wyszedłem. Jeśli chodzi o www to z HTML i CSS mialem niedawno sporo do czynienia w pracy. Trochę jeszcze kojarzę SQL i miałem jeden przedmiot z pythonem na studiach.
@Barszcz1987: akurat predzej bym się spodziewał że ich kod zamula bo wiedzą co to wskaźniki i używają ich wszędzie (a zwłaszcza w wersji smart tj shared_ptr), nawet tam gdzie nie potrzeba. Czyli C++ pisane w stylu Java. Tak naprawdę współczesne CPU nie cierpią wskaźników. Dobry kod najczęściej używa ich sporadycznie lub wcale.
@Krazownik: Panuje dobra sytuacja, brakuje specjalistów, a nie osób które "coś tam kiedyś porobiły na studiach". Znaleźć dobrego juniora jest trudno, nawet już nie chodzi o znajomość technologii, ale chęć rozwoju, perspektywy i zajawkę tematem.

Ucz się, robiąc projekty, w tym czym czujesz się najlepiej, jak ogarniesz jeden język programowania, to przeskoczenie na inny nie będzie stanowić dla Ciebie problemu.