Wpis z mikrobloga

Cześć, jestem po liceum i chciałbym pójść na studia techniczne, ale nie mogę się zdecydować na jakie. Myślę nad: telekomunikacją, automatyką, fizyką techniczną, ew. lotnictwem (jako awionik). Muszę chyba coś wybrać i spróbować. Jak wygląda sytuacja z pracą w Polsce w tych branżach? Macie jakieś rady?
Jeszcze mam pytanie na co zwracać uwagę przy wyborze uczelni, bo myślę nad #agh lub #pwr
#studbaza #matura #inzynieria #pytanie
  • 8
  • Odpowiedz
@wojak150: pracy w Polsce po telco raczej nie ma. Jedyne na co możesz liczyć to praca u jednego z czterech operatorów sieci komórkowych w Polsce. Jeśli pójdziesz krok dalej tak jak ja, możesz zostać programistą systemów telco. Wtedy do wyboru będziesz miał trzech pracodawców w Polsce - Nokia, Ericsson i Samsung. Może jeszcze Huawei, ale tego akurat nie jestem pewien. Jako absolwent PWr celowałbym raczej w AGH ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
@wojak150: W większości przypadków studia bardzo luźno wiążą się z przyszłą branżą. Polecam wybrać coś jak najmniej specyficznego aby nie być później przez to ograniczanym. Po takiej automatyce np. możesz pracować prawie wszędzie w zakresie ogólnie programowania oraz specyficzniej maszyn. Na mojej uczelni fizyka techniczna była w moich oczach przedmiotem budzącym największy respekt - dobrałem sobie kilka przedmiotów dodatkowych z ich programu więc miałem dość bliską styczność. Na ~40 miejsc po
  • Odpowiedz
@wojak150: Idź w kierunku IT i daj sobie spokój z innymi kierunkami technicznymi. Z wymienionych to najlepiej chyba automatyka, ale prawdopodobnie i tak nie będziesz pracował typowo jako automatyk, tylko delikatnie się przebranżowisz na programistę.
  • Odpowiedz
@groman43: @narwi: @Bejro: @KubekMleka: dzięki za odpowiedzi
automatyka brzmi najrozsądniej
Jeszcze mam pytanie, bo nie wiem jak będzie z progami. Czy bardziej liczy się kierunek czy uczelnia (gorszy kierunek na dobrej uczelni, czy coś z wymienionych ale np Kielce lub Rzeszów bo mam bliżej)?
@narwi: właśnie to mnie trochę smuci, bo wolałbym zostać w PL
  • Odpowiedz
@wojak150: > Jeszcze mam pytanie, bo nie wiem jak będzie z progami. Czy bardziej liczy się kierunek czy uczelnia (gorszy kierunek na dobrej uczelni, czy coś z wymienionych ale np Kielce lub Rzeszów bo mam bliżej)?
Mi ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć tak: wybrałem studia we Wrocławiu, mimo że mogłem iść na studia nawet w swoim mieście. Z jednej strony wiąże się to z dużymi kosztami
  • Odpowiedz
@wojak150: Jakbys mial konkretne pytania co do lotnictwa to wal smialo bo pracuje. Co do samego przemyslu to bedac inzynierem w PL zarobisz dwa razy mniej niz za bycie programista, obojetnie czy jestes automatykiem, konstruktorem czy elektronikiem. Co do samego lotnictwa pracy troche jest, ale nie jest ona jakos mega dobrze platna. Niestety predzej czy pozniej jesli ktos sie chce rozwijac jako inzynier to raczej wyjezdza z kraju.
  • Odpowiedz