Wpis z mikrobloga

Rozpoczynam pierwszą działalność gospodarczą.
Na start przysługuje mi obniżony ZUS (pół roku sama składka zdrowotna, a później niższy ZUS), ale chcę z tego zrezygnować i od razu podnieść składki ZUS.
Czy mogę to zrobić ?

#zus #prawo #ksiegowosc #rachunkowosc
  • 16
  • Odpowiedz
@Ernando: analizowałem temat sam zakładając i jednak nie ma sensu z tego nie skorzystać, minus jest taki, że jak byś się rozchorował to nie dostaniesz kasy z zusu na zwolnieniu, a na początku to i tak będą śmieszne pieniądze. najlepiej i tak najpierw 6 miesięcy zerowa składka, a potem 2 lata mały zus. i działalność najlepiej zacząć na początku miesiąca, bo te obniżone stawki liczą od pełnych miesięcy.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@fifithebest a sprawdzałeś czy możesz od razu podnieść składkę ZUS do np 2000zl ? Bo właśnie jestem po kilku rozmowach i okazuje się że podobno nie można..?
  • Odpowiedz
@Ernando: to jest ulga z której możesz skorzystać. Mało tego jak nie złożysz w terminie papierów to nie skorzystasz i nie ma zmiłuj, zus nie pozwoli. .... i przyjdzie taki i się wymądrza ;)

Każdy przedsiębiorca, który rejestruje firmę w CEIDG i nie jest ubezpieczony z innego tytułu, na przykład pracy na etacie, co do zasady ma obowiązek zgłosić się w ZUS do ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego oraz opłacać składki na
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@kuncfot podam Ci przypadek który jest u znajomego i co byś na to powiedział: Bezrobotny ponad rok. Wrzesień 2021 zakłada działalność, rezygnuje z ulgi na start i ustala składki ZUS na ok 2000zl. Po 5 miesiącach ulega poważnemu wypadkowi i idzie na zwolnienie L4 w marcu. Jest to poważny uraz więc jest na zwolnieniu do teraz i będzie jeszcze kilka miesięcy. Podstawa wynagrodzenia przy składce ZUS 2000zl z tego co mu wyliczyła
  • Odpowiedz
na tym kodzie, czyli na tym na którym rozpoczyna się działalność nie można podnieść składki ZUS.


@Ernando: ja mówię, że ulga na start nie jest obowiązkowa, o podnoszeniu podstawy nic nie pisałem
  • Odpowiedz
@Ernando: Ja jak pracowałem dla byłego pracodawcy to kody miałem jak na podstawę sobie podwyższyłem na pełny ZUS w tym okresie. Potem była ulga covidowa 3 miesiace bez ZUS i im się tam wszystko powaliło przez ten mój zabieg bo oni liczyli te ulge w oparciu o kody a nie podstawę xD ale jakoś tam wyprostowali

Więc zgadza msię że kody powinny być te specjalne na pół roku a potem 2
  • Odpowiedz
@Ernando: Z mojego doświadczenia system w ZUS przyjmuje wszystko. A co powinno być to musisz zapytać panią w ZUS w swoim oddziale. Panie są spoko i jak nie ogarniają to wiedzą kogo zapytać.

Z mojej wiedzy:
Kod 05 40 jest opcjonalny (ten na 6 pełnych miesięcy)
Ja od samego początku ustawiłem 05 70 (ten kod jest na 24 pełne miesiące) więc nie wiem czy można wystartować obecnie z 05 10
  • Odpowiedz
@zibizz1: 05 70 jest na pełne 24 miesiące i na nim nie można mieć podwyższonych składek ZUS, pytanie brzmi - czy jest on obowiązkowy przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności?
  • Odpowiedz
@Ernando: Odgrzebałem swoje doświadczenia:

Wpisałem 0570 i dałem podstawę jak na 05 10 (praca dla byłego pracodawcy),
ZUS kazał zmienić kod na 0510 w tym okresie, potem wróciłem na 0570

Więc według mnie kod 0570 jest także opcjonalny, ale nie jestem wyrocznią
  • Odpowiedz
czy na kodzie 05 70 można mieć podwyższone składki?


@Ernando: Tak.

Ps. Jeśli te pytania mają do czegoś prowadzić to lepiej zapytać od razu a nie liczyć na to, że twoje założenia są poprawne i wiesz wszystko to, o co nie zapytałeś.
  • Odpowiedz